Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ФОРМУВАННЯ ПОНЯТЬ ДОВГИЙ - короткий, довгий, КОРОТШЕ, РІВНІ, РІЗНІ ПО ДОВЖИНІ

Покажемо роботу над формуванням уявлень про ознаки, що характеризують розміри предметів, на прикладі формування уявлень довгий - короткий, рівні за довжиною. (Учні корекційної школи, навіть старших класів, порівнюючи предмети за довжиною, рідко вживають такий суттєвий ознака, як довгий - короткий, найчастіше вони, як було сказано вище, замінюють його більш загальною ознакою - великий - маленький. Учитель вводить в словник учнів терми ] довгий - короткий і спрямовує зусилля на те, щоб про: вживали їх у відповідних випадках в своїй промові.

На уроці, метою якого є уточнення і формування ознак довгий - короткий, учитель створює певну життєву ситуацію, ставлячи учнів перед рішенням битоВ'задачі. «Потрібно наклеїти кольорову смужку на кришки двох коробок. (Учитель показує одну коробку довгу, іншу корі кую.) Які смужки ви виберете для кожної коробки (смуг! Різної довжини: одна довга, інша коротка)? Чому ви т; вибрали смужки? »Цим практичним завданням учитель показує, що в житті, в побуті доводиться враховувати довжину предмету при виконанні певної роботи. Для уточнення представлять

ний довгий - короткий і для порівняння предметів за дліміспользуется спеціальний дидактичний матеріал: смужки б; маги, бруски, палички, а також такі предмети, як стрічка, шматок шнура, дріт, тасьма і т. д. Ці посібники відрізняються толь однією ознакою - довжиною, але однакові за іншими ознаки, ширині, товщині.

На уроці вчитель спочатку показує дві смужки, значитель але відмінні за довжиною (1 см і 10 см). Потім пропонуються різні за довжиною предмети, але однакові за іншими призна! кам: товщині, висоті. Наприклад, довгий і короткий шарф,; довга і коротка стрічка, довгий і короткий брусок і т. д. Учні повинні охарактеризувати по довжині кожен предмет. «Це довгий шарф, а це короткий» і т. Д. Потім пропонуються малюнки із зображенням довгих і коротких предметів: довгий і короткий пояс, шнурок, олівець, лінійка і т. Д. Учні повинні показати предмети за вказаною ознакою, відібрати вліво картки із зображенням довгих предметів, вправо - коротких. На уроці учні виконують практичні роботи: від котушки ниток відрізають довгу і коротку нитку, розфарбовують довгу і коротку смужку паперу різними кольорами.

На прогулянці або екскурсії, вже в природних умовах, де ознаки довжини проявляються в комплексі з іншими якостями предметів, уявлення учнів про довжину відрізків закріплюються. Учні спостерігають довгі і короткі доріжки, довгу вулицю і короткий провулок, відзначають, що дорога і тротуар мають однакову довжину, розглядають довгу мережу проводів короткий відрізок проводу між двома найближчими стовпами, | .к> і короткі лавки і містки в парках і т. Д . На | едук> щих уроках учитель пропонує учням виділити при-довжини в предметах, які мають й інші ознаки. На- | І <1>, товста і тонка голка, тонка і коротка голка, довжин- | Толстая, довга тонка голка (те ж з шматками дроту, п). Учитель просить відібрати всі довгі голки, шматки про-, шнура.

Учитель знайомить учнів з прийомами порівняння предметів за шляхом накладення одного предмета на інший або програми. цьому звертається увага на те, що при порівнянні лівий або правий кінці порівнюваних предметів повинні збігатися. Мілині збігаються при накладанні обидва кінці, то предмети дорівнюють Цо довжині.

Різницю в довжині необхідно навчити показувати: на стільки-то іінее (коротше).

Спочатку учні порівнюють два предмета, визначаючи довжиною, короткий або рівні за довжиною предмети. Кількість предметів для порівняння необхідно поступово збільшувати. Наприклад, побудувати драбинку зі смужок або брусочків, розташовуючи їх цруг під другом від найдовшої до найкоротшої.

Учитель пропонує порівняти по довжині і неоднорідні предме-: «Що довші: олівець або лінійка?», «Що коротше: парта або класна дошка?», «Що довші: пальто або плаття?»

Потім учні порівнюють за довжиною предмети за поданням, т. Е. Не бачачи їх в даний момент. Наприклад, коридор довший класу, а клас коротше коридору, грядка під помідорами довші, ніж грядка під огірками, а грядка під огірками коротше грядки під помідорами, дорога і тротуар нашої вулиці рівні по довжині і т. Д.

При закріпленні понять, які характеризують розміри предметів, необхідно створювати життєві ситуації, пропонувати практичні завдання, для вирішення яких були б необхідні отримані знання. Наприклад, потрібно постелити доріжку в коридор і в спальню (вказати конкретні приміщення): «Яка доріжка довші? Яка доріжка коротше? Чому? »

У учнів треба формувати поняття про відносність величини, наприклад довжини відрізків. При порівнянні відрізків з цією метою необхідно ставити два питання: «Який відрізок довший? Який відрізок коротше? »Слід підкреслити, що протяжність одного і того ж відрізка (довгий чи короткий) може бути оцінена по-різному. Це залежить від того, з яким отре: він порівнюється. Поняття, в яких відображаються резуль 'порівняння, взаімообратних.

Відносини парності цих ознак, їх взаімообуслов ність (якщо один відрізок довший, то другий коротше) усваівак учнями 1-го класу повільно, вимагають систематичної р, ти на уроках математики не тільки в пропедевтичний пров] а й протягом усього року. Учні розглядають два п] мета, порівнюють їх довжину, ширину, висоту, товщину, составл: нові пари, встановлюють, що якщо про один предмет мо> сказати, що він довгий по відношенню до іншого, то про дру; можна сказати, що він короткий по відношенню до першого.

Для закріплення ознак довгий - короткий учні викреслюють спочатку від руки, а потім і по лінійці довгі і короткі відрізки, відрізають довгі і короткі смужки і т. Д.

Аналогічні вимоги висуваються до підбору наочних посібників та дидактичного матеріалу, а також до методики проведення уроків при знайомстві з такими ознаками, як понад хмари кий - низький, рівні за висотою, широкий - вузький, рівні по ширині, глибокий - дрібний, рівні по глибині, і сравнени | допомог за цими ознаками.

Розрізнення предметів за тяжкості

Спостереження і вивчення стану знань учнів показують, що мускульні відчуття їх розвинені надзвичайно слабо. Н * мускульну відчуття учні 1-го класу школи VIII виду розрізняють лише значно різняться по тяжкості предмети. Необхідно організувати такі вправи, які дозволяли б поступово розвивати мускульні відчуття дітей. В якості посібників можуть служити предмети навколишнього дитини дійсності, іграшки, наприклад дві лійки (або відерця) однакового розміру (порожня і з водою), однакові за розміром кульки, брусочки металеві, дерев'яні, пластмасові та т. Д. (Разлічние по тяжкості ).

Учні розрізняють спочатку предмети по тяжкості на мускульну відчуття, в результаті чого отримують початкове поняття: важкий - легкий, важче - легше.

Учитель, включаючи учнів у предметно-практичну діяльність, постійно підкреслює відносність і взаімообратних цих понять. слід показати порівняння предметів за тяжкості і з по-к) чашкових ваг, без використання гир. На обидві чашки кладуть предмети, які потрібно порівняти за масою. Чашка з важким предметом опуститься вниз, з легким - піднімається вгору. Якщо предмети однакові за масою, то чашки ваг • лваются врівноваженими (знаходяться на одному рівні, «но-н качечок дивляться один на одного»).

Школярі з порушенням інтелекту 1-го класу нерідко ототожнюють масу предмета з об'ємом або місцем, яке він цнімает в просторі. Наприклад, коли учні бачать великий лантух вати масою 1 кг і маленьку пачку солі такий же Мвсси, то вони зазвичай говорять, що вата важче, так як її Багато, а сіль легше, так як її мало. Щоб учні не змішували масу предмета з місцем, займаним їм у просторі, необхідно проводити більше практичних робіт на порівняння тяжкості різноманітних предметів, на розвиток мускульних відчуттів (порівнювати за масою пачки кукурудзяних пластівців і шматок хліба такої ж маси, пачку з чаєм і таку ж по розмірам пачку з сіллю і т. д.).

Розвиток просторових уявлень

Для розвитку просторових уявлень учнів не слід відводити спеціальних уроків. Вся система навчальної та виховної роботи в 1-му класі має бути спрямована на (розвиток просторових уявлень дітей: на уроках мате-1 матики, ритміки, співу, ручної праці, в іграх, в бесідах з учителем, вихователем, при виконанні будь-яких завдань практичного характеру уточнюються поняття близько - далеко, вгорі - внизу, спереду - ззаду, зліва - справа, між, близько. Уже в перший день занять, рассажівая учнів за парти, учитель організує з ними бесіду, яка дозволяє виявити і уточнити просторові уявлення учнів. Бесіда може проводитися приблизно в такому плані: «Хлопці, запам'ятайте кожен свої місця за партами в класі. Подивіться, близько чи далеко ви сидите від стола вчителя. хто близько сидить від стола вчителя? хто сидить далеко? Ваня, покажи, хто сидить попереду тебе. хто сидить ззаду? Запам'ятай: попереду тебе сидить дівчинка, її звуть Надя. Хлопці, подивіться, хто сидить попереду кожного з вас. Ваня, а хто сидить ззаду тебе? Зліва? Праворуч? »

Разом з учнями вчитель з'ясовує, які предмети знаходяться в класі вгорі, внизу і т. Д.

Далі вчитель, намічає, які просторові предст ня буде уточнювати і формувати в першу чергу. На формуванням систематично ведеться робота на всіх урок, іграх. Наприклад, формуючи поняття зліва, справа, учитель Спочатку з'ясовує, чи знають учні, яка рука ліва, а яка вая, що вони роблять щодня правою рукою, лівою рукою. 3 він просить показати ліву і праву ногу, лівий і правий ь ліве і праве вухо, ліву і праву щоку і т. Д. Вся класна меблі співвідноситься по її просторовому розташуванню спочатку щодо учня, а потім якогось ряду парт. Для закріплення цього просторового поняття проводиться постро ение учнів в шеренгу та визначення сусідів справа і зліва від кожного з учнів. Рухливі та дидактичні ігри («Хто твої сусід», «Розстав фігури по порядку» і т. Д.) Будуть способствовать уточненню і закріпленню цих понять.

Просторові уявлення закріплюються при виконанні практичних завдань, але за умови, що вчитель буде користуватися цією новою для учнів термінологією при інструктажі до завдань, наприклад: «Книги покладіть зліва. Зошит покладіть перед собою. Візьміть ручки в праву руку. Лівою рукою притримуйте зошит »або« На сторіночку зошити кладіть круги так, як я скажу. На середину сторінки покладіть червоний круг, зліва від нього - синій, справа - блакитний. Розкажіть, як лежать кола »і т. Д.

Необхідно в класі створювати такі ситуації, які б вимагали від учнів словесного звіту з вживанням тих слів, які позначають просторове положення предметів, які відпрацьовуються на даному етапі навчання. Наприклад, учитель просить учня на набірному полотні розташувати посібники для уроку математики: «Вгорі постав ялиночки, нижче, під ними, постав гриби, ще нижче постав цифри». На уроці вчитель може запитати, як розташовані на набірному полотні предмети для рахунку і цифри. Корисна робота з пісочним ящиком. У ньому розташовуються іграшки, трафаретці предметів: «Поставимо в пісочний ящик високу ялинку. Зліва поставимо низьку ялинку. Під ялинкою зростає гриб. Між високою і низькою ялинками виріс конвалія »і т. Д. Аналогічна робота проводиться з фланелеграфа, магнітною дошкою.

В їдальні учні розставляють тарілки, кладуть вилки з лівої, ложки з правого боку від тарілки. Учитель і вихователя і чтой ситуації закріплюють в учнів просторове '«гпіе предметів - задають питання: з якої сторони від пні .лежіт вилка? В якій руці учень тримає хліб, ложку? • ашчна робота по розгляданню сюжетних картин і визна-Н1ІО просторового положення предметів на них. В цьому • .і- учитель працює і над розширенням словника, кругозору, ітмсм мовлення учнів.

видання життєвих ситуацій, спеціальні ігри, повсякденна діяльність учнів з акцентуванням їхньої уваги на гранственном розташуванні предметів, заняття Физкульт-ручною працею дозволяють розвивати й удосконалювати про-нственние уявлення учнів.

Розвиток кількісних уявлень

Н пропедевтичний період, ще задовго до знайомства дітей з • тілами першого десятка і нумерацією, учитель ставить і вирішує шдачу розвитку кількісних уявлень і понять в учнів 1-го класу.

Відомо, що кількісні уявлення більшості учнів, що прийшли в 1-й клас школи VIII виду, недосконалі. Багато хто з них судять про безліч не за кількістю елементів втого множини, а за місцем, займаному ним у просторі. Наприклад, якщо учням показати 5-6 великих куль і 8-10 маленьких, то на запитання: «Де куль багато, а де мало?» - Вони показують, що багато куль там, де вони великі, а мало там, де вони маленькі . Якщо предмети розташовані далеко один від одного, то розумово відсталі діти вважають, що в цьому випадку їх більше, ніж у випадку, коли предмети знаходяться близько один до одного, навіть якщо за кількістю їх менше. Тому предмети треба розставляти то на більшій відстані, то на меншому.

Учні не вміють порівнювати множини, не володіють прийомом встановлення взаємно однозначної відповідності між елементами множин.

В активній мові, як правило, не використовують слова-поняття кілька, небагато. Ці слова не мають чітких меж застосування, тому й важкі для дітей.

При підготовці учнів до формування поняття числа, рахунки з учнями проводиться робота з предметними сукупностями.

Як коштів наочності служать предметні пособ. (навчальні приналежності, фрукти, овочі, іграшки, класні меблі, природний матеріал), зображення предметів у вигляді трас] реток, малюнки, таблиці, числові фігури, набори ігор: короп ное лото, доміно, дитячий посуд і т. д.

Ставлячи завдання розвитку кількісних уявлень учнів, учитель починає роботу з уточнення уявлень мног мало, кілька, небагато.

Наприклад, учитель показує дві вази з квітами. В одне вазі багато квітів, в іншій - три, чотири (мало) ._ Учитель про сит показати вазу, в якій багато квітів, а потім вазу, в кото рій мало квітів. Учні спочатку наслідуючи, а потім і самостійно складають пропозиції з правильним вживанням слів багато і мало. Наприклад: «У білій вазі багато квітів, а п червоній вазі мало квітів» і ін. Потім пропонуються олівці в коробці і склянці. Учні повинні скласти пропозиції зі словами «багато» і «мало». У той же час, розглядаючи предметні сукупності і даючи їм кількісні оцінки, треба вказувати, що вони складаються з одиничних предметів. З цією метою виділяється один предмет із сукупності.

Далі учні додають до даної сукупності або видаляють з неї одиничні предмети, роблять доступні їм висновки. Наприклад: «Візьмемо з вази кілька кольорів і зробимо букет. Скільки квітів залишилося у вазі? »« У вазі залишилося мало квітів. У вазі залишилося небагато квітів », • - відповідають учні. До двох-трьох кулях додається ще п'ять-шість. «Було мало куль, - каже вчитель. - Додали ще кулі. Скільки стало куль? »« Стало багато куль », - відповідають учні.

Розглядаються також картини. Наприклад: в кошику багато грибів, близько корзини лежить мало (небагато, кілька) грибів.

Проводиться і така робота: учитель просить розфарбувати 2-3 клітинки в зошиті і звертає увагу на те, що на сторінці зошита багато клітинок, а розфарбували мало клітинок. На уроці ручної праці учні ліпили моркву. Учитель показує роботи хлопців і одного учня: «Скільки морквин виліпили учні нашого класу? Скільки морквин виліпив один учень? »Потім учитель пропонує учням доповнювати словами багато, мало, небагато, кілька пропозиції, складені ним, наприклад:« В лісі дерев .... У класі парт .... У класі столів .... В кошику яблук ..., а в руках у Саші яблук ... ». картинам, використовуючи свій минулий досвід, учні склад-пропозиції зі словами, що характеризують те чи інше ІЙКгство. Рімнівая кількісні уявлення школярів з порушень інтелекту, необхідно спиратися не тільки на зоровий, і на слуховий і дотиковий аналізатори. З цією метою наступні організувати дидактичні ігри, в яких учні на слух

знімають кількість звуків, що видаються озвученої іграшкою, му • пиляльним інструментом, постукуванням одного предмета про іншу.

Необхідно проводити ігри і на розвиток мускульних відчутті, наприклад: «Дістань з мішечка правою рукою багато кубиків, лівою - мало кубиків» або «Вгадай, в яку руку я покладу г> е багато горіхів, а в яку - мало». (Учитель кладе горіхи в дошки учня за його спиною або просить закрити очі і кла-

I горіхи в ліву і праву руку.)

Треба звертати увагу учнів на те, що при видаленні шануй елементів безлічі (предметів) їх стає менше, а при додаванні їх стає більше. Наприклад: «У коробці багато олівців, візьмемо з неї кілька олівців. В коробці залишилося мало олівців »або« Ми наклеїли трохи кіл на дошку (учитель змочує паперові круги в тарілці з модою і швидко наклеює на дошку), приклеїмо (додамо) ще кілька кіл. Скільки стало кіл на дошці? Більше або менше стало кіл? Поллємо квіти на одному вікні. Багато чи мало квітів ми полили? Поллємо ще квіти на інших вікнах. Ми молили багато квітів ».

На уроках, метою яких є уточнення і закріплення уявлень багато, мало, небагато, кілька, учитель знайомить учнів зі словами було, залишилося, стало, всього, разом. Учні спостерігають: якщо взяти якусь кількість предметів із сукупності, то їх залишиться менше, а якщо додати, додати, покласти ще, з'єднати разом предмети двох-трьох сукупностей, то їх стане більше.

Велику увагу слід приділяти порівнянні предметних сукупностей. Це можливо при оволодінні учнями прийомом встановлення між предметами двох сукупностей взаємно однозначної відповідності. Потрібно створити таку ситуацію, в якій учні не зможуть відповісти на питання, де предметів більше, де менше (різниця в кількості невелика, всього один-два предмета). Наприклад, учитель з набору «Посуд» показує учням вилки і ложки і каже: «Ось вилки, от ложки.

Скільки вилок? (Багато.) Скільки ложок? (Теж багато.) Чет більше: ложок або вилок? Як перевірити? »Спочатку вчитель ви вислуховував відповіді учнів. Багато пропонують перерахувати про I / дельно вилки і ложки. «А як ще можна перевірити?» - Запитує вчитель. Відповіді немає. (Майже ніхто з хлопців не знає прие] встановлення взаємно однозначної відповідності.) Тоді вчіть, на набірному полотні встановлює в один ряд ложки. Під ка; дої ложкою кладе вилку. «Під кожною ложкою поклали г вилці, одна вилка виявилася зайвою. Більше ложок або вилок Менше ложок або вилок? »

Треба відзначити, що розумово відсталі школярі, правильно відповівши на перше питання, не завжди можуть відповісти на друге питання або відповідають на нього неправильно. Тому аналогічні питання необхідно ставити поруч частіше, чи не заспокоюючись на тому, що учень правильно відповідає на один з них.

Щоб учні оволоділи прийомом порівняння сукупностей без перераховування, необхідно проводити якомога більше вправ з дидактичним матеріалом, наприклад: «Ось червоні і сині круги. Розстав їх так, щоб можна було відповісти на запитання, яких кіл більше (менше) »або« Чи вистачить цим лялькам м'ячів? Чого більше: м'ячів або ляльок? Чого менше? Більше зошитів у мене або у всіх учнів у класі? Як це перевірити? Чого менше: гачків на вішалці або пальто? Чого більше? »Далі йде зрівнювання елементів двох предметних сукупностей.

Спочатку слід брати сукупності з невеликою кількістю елементів і різницею на одиницю (рис. 1).

«Чого більше: яблук або груш? Чого менше: яблук або груш? Як зробити, щоб яблук було стільки ж, скільки груш? Як зробити, щоб яблук і груш було порівну? »

Необхідно показати учням два способи: 1

1) зробити яблук стільки, скільки груш (відняти одне зайве яблуко);

2) зробити груш стільки, скільки яблук (додати одну грушу).

Далі проводиться робота над закріпленням понять стільки

ж, порівну, однаково. Ці поняття важкі для розумово від-Сталь школярів, і свідоме оволодіння ними возможноно при обов'язковій роботі кожного учня з предметними оСжямі і дидактичним матеріалом, наприклад: «У класі за (дої партою сидить по одному учневі. В нашому класі парт Ілько ж, скільки учнів . Парт та учнів порівну (однаково Учитель користується всіма цими термінами, привчаючи до них (іщіхся. Він змушує учнів повторювати їх, а потім пользо-ться ними у своїй промові: «Розстав блюдця, постав на них 111 ки. Що можна сказати про кількість чашок і блюдець? »1ашек і блюдець порівну, чашок і блюдець однакове количест->, чашок стільки ж, скільки блюдець.)

Поняття стільки ж, порівну, однаково слід закріпити в щрах «Картинне лото», «Картинне доміно». . Слід порівнювати найрізноманітніші предмети, як однорідні, так і неоднорідні, брати картинки не тільки з одиничними предметами, але і з групою предметів, з різним їх асположеніем.




Переглядів: 2327

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.