Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Поняття системи права, її структурні елементи

Однією з властивих ознак права є системність. Системність – ознака, яка характеризує право як сукупність взаємоузгоджених компонентів. Система права демонструє, з яких елементів воно складається, яким чином ці елементи взаємодіють між собою.

Система права - сукупність компонентів, з яких складаєть­ся право. Система права характеризує внутрішню структуру пра­ва, визначає головні принципи диференціації правових норм.

Система права має об'єктивний характер, обумовлена фактич­ним соціальним ладом суспільства, формується у взаємодії із сис­темою існуючих суспільних відносин. Суспільний лад визначає ту чи іншу систему права, її внутрішню структуру. Кожному істо­ричному типу права, який пов'язаний з певним типом держави, властива своя система. Законодавець не в змозі змінити історич­ний тип права, він лише за допомогою юридичних приписів оформлює потреби суспільного розвитку. Тобто в основі системи права лежать юридичні приписи, які обумовлюються потребами суспільного розвитку. Ці приписи об'єднуються у певні групи. Та­ким чином, система права складається із сукупності норм, які створює та охороняє держава і які групуються у визначеному по­рядку. Сукупність усіх правових норм, що входять до системи права та діють на території держави, утворює правове поле (право­вий простір), що становить сукупність охоплених правом сфер сус­пільних відносин.

Те, що головним елементом системи права є норма, обу­мовлює такі ознаки системи права, як єдність та відмінність, взаємодія, здатність до поділу, об'єктивність, узгодженість.

Окрім того, саме правові норми забезпечують динамізм систе­ми права, її гнучкість, тобто зі зміною суспільних відносин від­бувається виникнення нових правових норм, які, у свою чергу, групуються залежно від регульованої ними сфери суспільних відносин (предмети правового регулювання).

Говорячи про систему права, слід пам'ятати, що не треба плута­ти це поняття з правовою системою, під якою розуміється правова організація усього суспільства, сукупність усіх юридичних явищ, які функціонують у державі. Система права - його внутрішній склад, один з компонентів правової системи суспільства.

Складовими елементами системи права є:

1) галузь права;

2) підгалузь права;

3) інститут права;

4) норма права.

Норма права- первинний елемент системи права, прийняте або санкціоноване державою формально визначене, загально­обов'язкове правило поведінки, яке встановлює права та обов'яз­ки учасників суспільних відносин. Норми права регулюють най­більш важливі суспільні відносини. Решту суспільних відносин регулюють інші соціальні норми.

Галузь права- відокремлена у рамках системи права су­купність однорідних правових норм, що регулюють відокремлену сферу суспільних відносин. Однорідність цілих груп суспільних відносин обумовлює існування певних галузей права (криміналь­не, цивільне, трудове). Галузь права виникає у разі неможливості урегулювання самостійної сфери суспільних відносин нормами інших галузей права. Тобто галузь не вигадується, а народжуєть­ся з урахуванням соціальних потреб. Прикладом може бути поява нових галузей права, таких як податкове, фінансове та банківсь­ке. Галузь - найбільш потужна, відокремлена сукупність право­вих норм. Структурними елементами галузі є підгалузі та інститу­ти права.

Підгалузь права- сукупність однорідних правових норм, що регулюють велику, відносно самостійну групу правових норм, яка виокремлюється з галузі права і включає у себе декілька правових інститутів. Підгалузь права містить у собі положення, властиві декільком, але не всім інститутам галузі. Наприклад, у цивільно­му праві - авторське право, патентне право, спадкове, у конститу­ційному - виборче право. Теоретично, за певних умов підгалузь може бути перетворена на галузь права.

Інститут права- порівняно невелика, стійка група правових норм, що регулюють певний різновид суспільних відносин в ме­жах однієї або декількох галузей. Інститут - складова частина га­лузі або навіть підгалузі права, відмінність їх полягає у тому, що галузь регулює усю родову сукупність (сферу) суспільних відно­син, інститут - певні напрями суспільних відносин.

Інститути поділяються на галузеві та міжгалузеві (схема 13.1).

Таким чином, система права- це сукупність взаємопов'яза­них юридичних норм, інститутів та галузей, які характеризу­ються єдністю та поділом відповідно до особливостей суспільних відносин, що врегульовуються.




Переглядів: 1948

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.