Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Правова поведінка: понятя, ознаки і види

Тема 16. Правова поведінка, правопорушення та юридична відповідальність.

1. Правова поведінка: понятя, ознаки і види.

2. Поняття і ознаки правопорушень. Юридичний склад правопорушення.

3. Види правопорушень.

4. Юридична відповідальність: поняття, ознаки, види.

Правова поведінка: понятя, ознаки і види

Поведінка людини є одним із видів людсь­кої діяльності, вона не тільки спрямована на безпосереднє задоволення різних потреб, а й зорієнтована на досягнення певних інтересів (суспільних, державних, особистих, національ­них тощо), відповідної позиції у сфері суспіль­них відносин, вона є зовнішньою системою дій, в основі якої покладені внутрішні прагнення людини.

Поведінка має соціальний характер і визна­чається як сукупність певних дій, що виклика­ють зміни у оточуючому світі чи у самому суб'єкті. У даному визначенні на першому місці перебуває саме суспільна цінність дій суб'єкта.

Енциклопедична література під поведінкою людини розуміє систему взаємопов'язаних дій, здійснюваних суб'єктами, що вимагають його взаємодії із середовищем з метою реалізації певної функції.

Поведінка людини може регулюватись нормами права або бути поза сферою цього регулювання (відносини дружби, заняття музикою тощо).

Ряд авторів виділяють так звану девіантну поведінку — поведінка, яка не відповідає прийнятим у суспільстві стан­дартам на даному етапі розвитку, але у майбутньому може їм відповідати.

Заслуговує на увагу позиція науковців, які виділяють нормативну поведінку, під якою розуміють таку поведінку, яка врегульована будь-яким видом соціальних норм — зви­чаями, релігійними або корпоративними нормами, норма­ми права та ін.

Нас цікавить поведінка, яка регулюється нормами права та отримала назву «правова поведінка».

У юридичній літературі під правовою поведінкою розу­міють соціально значиму, усвідомлену поведінку індивіду­альних чи колективних суб'єктів, врегульовану нормами пра­ва, що тягне за собою юридичні наслідки.

Даної точки зору щодо поняття правової поведінки до­тримуються і українські науковці. Так О. Скакун зазначає, що правова поведінка — це соціальна поведінка особи (дія чи бездіяльність) свідомо-вольового характеру, врегульова­на нормами права, що тягне за собою юридичні наслідки4.

Слід погодитись з даною позицією автора, оскільки правова поведінкацесоціально значимі, свідомі вчинки суб'єктів права, що передбачені нормами права та контро­льовані їх волею, які тягнуть за собою юридичні наслідки.

Правовій поведінці притаманні ряд ознак:

—соціальна значущість — це оцінка поведінки суб'єктів з точки зору сукупності її соціальної характеристики. Вчинки людей перебувають у сфері суспільних відносин. Вони пев­ним чином впливають на них та одночасно породжують відпо­відну реакцію оточуючого середовища залежно від того, чи є вони соціально корисними, чи суспільно шкідливими, або навіть, небезпечними;

—суб'єктивізм — тобто ставлення особи до своїх дій та наслідків, які вони породжують. Суб'єкти мають певний рівень свідомості та волі, вони здатні управляти своїми вчин­ками відповідно до тих цінностей, які склалися у даному суспільстві та норм, що в ньому існують;

—регламентованість поведінки нормами права — тобто за допомогою норм права впроваджується у життя суспіль­но корисна поведінка та витісняється небажана. Регулятив­на функція права передбачає вплив на поведінку суб'єктів права у процесі регулювання суспільних відносин. Право­мірна поведінка повинна відповідати тим вимогам, які містяться у нормі права. Остання містить основні цілі, умо­ви, форми поведінки суб'єктів, які є найбільш важливими для суспільства чи соціальної групи;

—підконтрольність поведінки державі — держава конт­ролює діяльність суб'єктів суспільного життя залежно від соціальної значимості вчинків. Держава через свої структу­ри гарантує діяльність суб'єктів, створюючи відповідні умо­ви, застосовуючи у необхідних випадках засоби примусу чи заохочення, тощо;

—здатність правової поведінки породжувати юридичні наслідки. Поведінка суб'єктів надзвичайно різноманітна. Вона має різні форми вияву, мотиви та наслідки. Норми права можуть дозволяти (уповноважуючі норми), забороня­ти (забороняючі норми) чи зобов'язувати (зобов'язуючі нор­ми) суб'єктів до певної поведінки. Поведінка, яка не забо­ронена нормою права, є правовою. Деякі вчинки не заборо­нені нормою права, але не тягнуть юридичних наслідків, оскільки є юридично нейтральними (заняття спортом, му­зикою тощо).

Правова поведінка має соціальну та юридичну сторону» що дає можливість виділити її види:

1)правомірна поведінка;

2)правопорушення;

3)зловживання правом;

4)об'єктивно протиправне діяння.

Оцінка Відповідає вимогам норм права Суперечить правовим приписам
Юридична Соціальна
Соціально корисна Правомірна поведінка— соціально корисна поведінка, що відповідає правовим приписам Об'єктивно протиправна поведінка - поведінка, яка не завдає шкоди, але здійснюється з порушенням правових приписів
Соціально шкідлива Зловживання правом— це соціально шкідливе діяння, яке здійснюється в рамках норм права Правопорушення— це соціально небезпечне чи шкідливе діяння, яке порушує вимоги норм права

Окрім зазначених видів правової поведінки, О. Скакун за формою зовнішнього прояву виділяє: фізичну поведінку (діяльність); усну (вербальну) та письмову (документальну).

Ряд авторів зазначають, що правова поведінка характе­ризується внутрішньою структурою, елементним складом якої є правові вчинки. Під правовим вчинком вони розумі­ють діяння, складовими елементами якого є суб'єкт (фізич­на чи юридична особа, наділена правоздатністю, дієздатніс­тю та деліктоздатністю), суб'єктивна сторона (передбачає внутрішнє ставлення суб'єкта до свого діяння та включає Цілі, мотиви, правові установки тощо), об'єкт (явища навколишнього середовища, на які спрямовані діяння суспільні відносини, соціальні цінності) та об'єктивна сто­рона (форма зовнішнього прояву вчинку — діяння, суспільно значущі наслідки та причинний зв'язок між діянням та його наслідками).




Переглядів: 309

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.