Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






КЛАСИФІКАЦІЯ ДОКУМЕНТІВ

ПОНЯТТЯ ДОКУМЕНТА

Слово документ (documentum) у перекладі з латинської мови означає повчальний приклад, взірець, доказ.

Цей термін має кілька значень:

а) діловий папір, який посвідчує певний юридичний факт, підтверджує право на що-небудь;

б) письмове посвідчення, яке офіційно підтверджує особу;

в) письмовий твір, рисунок, грамота як свідчення про щось історичне, важливе.

Для юриста документ — засіб доказу, для історика – першоджерело, для працівника управління – засіб фіксації, передавання інформації. Багатозначність терміна зумовлена тим, що документи використовуються в багатьох сферах людської діяльності з різною метою і є результатом відображення фактів, подій, явищ об’єктивної дійсності й розумової діяльності людини. Документ, як основний вид ділової мови, носії інформації, ( засобом засвідчення, доведення певних фактів, отже, є основою для прийняття рішень, узагальнень, для доказів, тобто мають велике правове значення. Документи повинні бути правильно складені за формою (формуляр документа — від лат. formula — образ, вид, форма) і за змістом, з дотриманням відповідних кожному реквізитів (від лат. requisitum необхідне, потрібне) — сукупності формальних елементів у складі документа, відсутність яких позбавляє документ юридичної сили.

Отже, документ є носієм об'єктивної, достовірної інформації, матеріальним об'єктом з інформацією, закріпленою вигаданим людиною способом для передавання її (інформації) в часі і просторі, і має, згідно з чинним законодавством, юридичну силу.


КЛАСИФІКАЦІЯ ДОКУМЕНТІВ

Ділові документи класифікуються за змістом, способом фіксації та виготовлення, назвою, складністю й ступенем гласності, місцем складання, за походженням, за юридичною силою та призначенням.

За способом фіксації інформації документи можуть бути писані, графічні, фото-, кіно- та фонодокументи, за технікою відтворення — рукописні та відтворені механічним способом.

За змістом і призначенням документи поділяються на організаційно-розпорядчі, довідково-інформаційні, господарсько-договірні, фінансово-розрахункові, документи з особового складу (документи з кадрових питань), особисті офіційні документи, посвідкові (засвідчувальні).

За назвоюдокументи розрізняють: акти, анотації, відгуки, відомості, вказівки, довідки, договори, запрошення, звіти, листи різного призначення, накази, плани роботи, положення, правила, постанови, посвідчення, рішення (ухвали), розпорядження тощо. Не варто класифікувати документи за назвою, оскільки є документи з однаковою назвою, але різні за призначенням (наприклад заява, наказ, акт).

За способом виготовлення розрізняють типові, стандартні (трафаретні) та індивідуальні документи. Типові складаються завчасно, переважно за трафаретом, і є текстом-зразком для індивідуальних. У стандартних документах частина тексту віддрукована на бланкові, а частина вписується під час його заповнення (наприклад заява під час вступу до навчального закладу, листок обліку кадрів, довідки). Трафаретні документи досить поширені нині, коли в справочинстві надійним помічником людини став комп'ютер, завдяки якому можна набрати або створити певні тексти, роздрукувати їх на принтері, зберегти потрібний текст для його відтворення в пам'яті машини або на дискеті, зробити комп'ютерний макет (шаблон) документа, що має в собі незмінні обов'язкові реквізити, а також поля, на які можна вносити необхідну уточнювальну інформацію. Проте без високоосвіченої людини — творця трафаретних зразків документів — не обійтися: редагування їх за допомогою текстового редактора (орфографічне, граматичне, стильове оформлення), накреслення певних схем, переклад з однієї мови на іншу та віднайдення із запропонованих машиною мовних варіантів найбільш вдалого — усе це потребує значного рівня лінгвістичних знань. Індивідуальні документи важко стандартизувати: вони довільні за формою, хоч необхідні реквізити в них завжди наявні. Це автобіографії, записки, телеграми, скарги та ін.

За ступенем складності розрізняють прості і складні документи; перші містять одне питання, складні — два або кілька.

За місцем створення та функціонуванням розрізняють документи внутрішні і зовнішні, за напрямом — вхідні й вихідні. Внутрішні створюються на певному підприємстві, в установі, організації і там функціонують. Зовнішні (вхідні) документи надходять з інших установ та вищих і нижчих інстанцій, а вихідні надсилає керівництво установ, підприємств іншим установам, підприємствам та громадянам.

За терміном виконання документи є термінові і нетермінові. Перші потребують виконання, надсилання або одержання в терміни, встановлені законом, правовим актом чи керівником (телеграми, телефонограми, факси з позначками «Терміново» або «Дуже терміново»). Інші вважаються нетерміновими й виконуються в термін, встановлений адміністрацією.

За походженням розрізняють документи службові та офіційно-особисті. Службові створюються в організаціях, установах і стосуються питань їхньої діяльності, офіційно-особисті пишуться конкретними особами (автобіографії, рапорти, заяви, доповідні й пояснювальні записки тощо).

За ступенем гласності (секретності) документи поділяють на звичайні, секретні, цілком секретні та для службового користування (ДСК) У правому верхньому куті документа роблять спеціальну помітку: «Таємно», «Цілком таємно», «Для службовою користування». У ст. 428 «Закону України про державну таємницю» визначено: «Ступінь секретності («особливої важливості», «цілком таємно», «таємно») — категорія, яка характеризує важливість секретної інформації, ступінь обмеження доступу до неї та рівень її охорони державою» (Відомості Верховної Ради України. 1999. № 49). За втрату секретних документів або розголошення їхнього змісту винні притягуються до відповідальності.

За юридичною силою розрізняють документи справжні й фальшиві. Справжніми вважаються документи, видані в установленому законом порядку, із дотриманням усіх реквізитів. Справжні документи чинні; якщо вони з певних причин втратили юридичну силу, то стають нечинними.

За стадіями виготовлення документи поділяються на оригінали й копії. Оригінал (від лат. originalis— первинний, самобутній, справжній) — первинний документ, належним чином оформлений. Копія (від лат. соріа — велика кількість, запас) — точне відтворення документа (наприклад ксерокопія). В юридичному відношенні оригінал і копія документа рівнозначні. Копія в правому верхньому куті звичайно має помітку: «Копія». Є ще дублікат (від лат. dublikatus — подвоєний) — другий примірник документа, що має однакову з оригіналом юридичну цінність і видається у зв'язку з його втратою.

За терміном зберігання документи є: постійного зберігання, тривалого зберігання (понад 10 років), тимчасового зберігання (до 10 років).





Переглядів: 1506

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.