Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Управління об’єктом права інтелектуальної власності на етапі його створення

Тема 6. УПРАВЛІННЯ ПРАВАМИ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ

План лекції

1. Життєвий цикл об’єктів права інтелектуальної власності

2. Управління об’єктом права інтелектуальної власності на етапі його створення

3. Управління об’єктом права інтелектуальної власності на етапі набуття прав

4. Управління об’єктом права інтелектуальної власності на етапі використання прав

5. Управління об’єктом права інтелектуальної власності на етапі захисту прав

6. Управління об’єктом права інтелектуальної власності на етапі утилізації

 

Життєвий цикл об’єктів права інтелектуальної власності

Виділяють п’ять етапів життєвого циклу об’єкта права інтелектуальної власності (рис. 6.1):

1) створення ОІВ;

2) набуття прав на ОІВ;

3) використання (комерціалізація) ОІВ;

4) захист прав інтелектуальної власності;

5) утилізація ОІВ.

Рис. 6.1. Життєвий цикл об’єкта права інтелектуальної власності

 

(1) Створення об’єктів права інтелектуальної власності розпочинається з ідеї. Наприклад, це може бути ідея винаходу або художнього твору. У підприємницькій діяльності ідеї, як правило, направлені на підвищення конкурентоспроможності технологій або виробів. Далі йде розроблення цієї ідеї. Наприклад, якщо це винахід, то необхідно зробити патентний пошук, щоб переконатися, що таких винаходів ще не було. Потім перевірити цю ідею експериментально. І, нарешті, оформити відповідно до умов патентоспроможності.

Закінчується створення об’єкта права інтелектуальної власності оформленням його на матеріальному носії (папері, електронному носії тощо), таким чином, щоб він став зрозумілим для інших осіб. Створенням об’єктів права інтелектуальної власності займаються люди творчої праці: науковці, інженери, музиканти, письменники тощо.

(2) Набуття прав на об’єкт права інтелектуальної власності є важливим етапом його життєвого циклу. Справа в тому, що ці об’єкти є вразливими з боку недобросовісних конкурентів. Наприклад, ви розповіли про ідею винаходу іншій особі. Ця особа може використати ваш винахід без вашого дозволу в своєму виробництві. Навіть якщо ваше і його виробництва розпочнуться одночасно, то конкурент виграє, тому що він не вкладав гроші в розробку ідеї винаходу і, таким чином, його товари чи послуги, в яких буде використано винахід, будуть дешевшими і, як наслідок, конкурентоздатнішими.

Щоб попередити це негативне явище необхідно одержати правову охорону на ОІВ або обмежити доступ до комерційної таємниці, що використовується у технології.

Для об’єктів промислової власності законодавством визначена чітка процедура набуття таких прав. Суть її полягає в тому, що ви розкриваєте інформацію про ОІВ для необмеженого кола осіб, а натомість отримуєте від органу державної влади гарантію захисту ваших прав силою закону. Обсяг цих прав визначається у виданому вам охоронному документі – патенті або свідоцтві. Якщо ОІВ не відповідає визначеним законом умовам охороноздатності, то необхідно подбати про інші форми охорони, наприклад такі, що застосовуються для захисту секретної інформації.

На відміну від об’єктів промислової власності, об’єкти авторського права охороняються законом з моменту їх створення, а точніше з моменту їх втілення в об’єктивній формі. Але закон надає можливість здійснити правову охорону такого об’єкта в будь-який час протягом визначеного законом строку охорони шляхом отримання охоронного документа – свідоцтва.

(3) Використання прав на об’єкти права інтелектуальної власності є найпродуктивнішим етапом його життєвого циклу. До цього етапу ОІВ не приносили користі розробнику. Навпаки, витрачалися кошти на створення ОІВ та надбання правової охорони. І тільки на етапі використання (комерціалізації) компенсуються попередні витрати, а також одержується прибуток – власне те, для чого в більшості випадків створюються ОІВ.

(4) Захист прав здійснюється у разі, коли ці права порушуються недобросовісним конкурентом. Чинне законодавство України надає власнику прав на ОІВ декілька шляхів захисту своїх прав. Нині розгляд справ, пов’язаних із правами інтелектуальної власності, здійснюється в адміністративному або судовому порядку. Найдійовішою формою захисту є звернення до суду.

За захистом порушених авторських і суміжних прав автори, виконавці, виробники фонограм і відеограм, організації мовлення можуть звертатися до Державного департаменту інтелектуальної власності, Держпідприємства «Українське агентство з авторських та суміжних прав». Останнє здійснює колективне управління майновими правами авторів. Деякі порушення прав на об’єкти промислової власності розглядаються в Апеляційній палаті при Держдепартаменті інтелектуальної власності. З приводу порушення прав на ОІВ можна звертатись також до Антимонопольного комітету, Державної служби по боротьбі з економічною злочинністю МВС України, Державної митної служби України.

(5) Утилізація є останнім етапом життєвого циклу ОІВ. Оскільки за визначенням ОІВ є нематеріальним об’єктом, то немає необхідності його знищувати або переробляти в щось інше. Просто після закінчення юридично визначеного строку дії прав інтелектуальної власності ОІВ зникає як об’єкт власності і переходить в суспільне надбання. Тобто будь-хто може його використовувати без дозволу правовласника.

 

Управління об’єктом права інтелектуальної власності на етапі його створення

На цьому етапі необхідно відповісти на питання: «Який товар буде конкурентноздатним і мати попит на ринку в майбутньому, можливо через кілька років?» І тільки тоді варто приступати до його розроблення.

Необхідно виробити стратегію фірми.

Спланувати капіталовкладення в інтелектуальну власність, визначити ресурси, що необхідні для розробки нової технології та забезпечення конкурентноздатності як самої технології, так і товарів, що виробляються на її основі.

Необхідно також оцінити можливості основних конкурентів.

При визначенні стратегії фірми щодо розроблення об’єктів права інтелектуальної власності, їх правової охорони і подальшого використання неоціненну користь надають патентні дослідження, що проводяться на основі патентної інформації.

Патентна інформація – це технічна і правова інформація, що міститься в офіційних періодичних публікаціях відомств інтелектуальної власності, які є в усіх країнах, де законодавством передбачена правова охорона об’єктів права інтелектуальної власності. Майже дві третини технічної інформації, що розкривається в патентній інформації, більш ніде не публікується. Загальна кількість патентних документів у світі сягає нині 40 млн. Як результат, патентна інформація являє собою єдину всеохоплюючу добірку систематизованої технічної інформації. Крім цього, патентні документи класифікуються за технічними галузями відповідно до єдиної, детально розробленої Міжнародної патентної класифікації, що значно полегшує пошук потрібної інформації.

Для малих і середніх підприємств (МСП) патентна інформація корисна, перш за все тим, що завдяки її оперативності вона може з успіхом використовуватися для стратегічного планування в сфері бізнесу. Вона дає можливість дізнатися про поточні дослідження та інновації раніше ніж з’явиться на ринку відповідна продукція.

У галузі комерційної стратегії бізнесу патентна інформація допоможе:

- відслідковувати передові досягнення у вашій сфері;

- знайти партнерів по бізнесу;

- знайти постачальників та матеріали;

- відстежувати діяльність реальних і потенційних конкурентів;

- знайти відповідні ринки.

Технічна інформація, яка міститься в патентних документах, дозволить МСП:

- уникнути зайвих витрат на дублювання досліджень;

- виявити, оцінити технологію для ліцензування і передання технології;

- знайти альтернативні технології;

- бути на сучасному рівні в певній галузі;

- знайти готові рішення технологічних проблем;

- знайти ідеї для подальших інновацій.

З правої точки зору, патентна інформація може використовуватися МСП для того, щоб:

- уникнути можливих проблем з порушенням прав власників охоронних документів на об’єкти промислової власності;

- оцінити патентоспроможність власних винаходів;

- заперечувати проти видачі патентів, які знаходяться в колізії з патентом, що належить даному МСП.

Найважливіша частина патентної інформації складається з офіційних публікацій відомств, відповідальних за правову охорону об’єктів промислової власності: винаходів, корисних моделей, промислових зразків, торговельних марок в кожній державі (національна патентна документація) та регіональних і міжнародних організацій з охорони інтелектуальної (промислової) власності.

Такими публікаціями є офіційні бюлетені промислової власності та описи до патентів на винаходи і корисні моделі. Офіційні бюлетені містять бібліографічну інформацію про зареєстровані в країні об’єкти промислової власності, які охороняються в даній країні, а також, зазвичай, реферативну та графічну інформацію. Найповніше уявлення про винахід можна отримати при вивченні його опису, однак для визначення обсягу прав, що випливають з патенту, необхідно аналізувати формулу винаходу, що є складовою частиною опублікованого опису та публікується також і в офіційних бюлетенях.

Патентні дослідження проводяться підприємствами та організаціями відповідно до чинних з 01.01.1998 в Україні державних стандартів ДСТУ 3575-97 «Патентні дослідження. Основні положення та порядок проведення» та 3574-97 «Патентний формуляр. Основні положення. Порядок складання та оформлення». Застосування цих стандартів є обов’язковим для підприємств, організацій та інших суб’єктів господарської діяльності, розробки яких фінансуються повністю або частково за рахунок державного бюджету. Однак для всіх інших розробників нової продукції та технологій проведення патентних досліджень, визначених цими стандартами, не менш необхідне.

Дані стандарти нададуть можливість підприємцеві:

- впевнено планувати свою ринкову стратегію;

- визначати доцільність застосування заходів для отримання правової охорони винаходу, промислового зразка або торговельної марки;

- допоможуть уникнути порушення прав промислової власності інших суб’єктів господарської діяльності, а тим самим значних фінансових санкцій;

- виявити можливості обійти або анулювати охоронний документ, що заважає реалізації виробничих планів підприємства.

Згідно з цими стандартами на всіх етапах життєвого циклу об’єкта господарської діяльності проводяться патентні дослідження, які включають пошук, відбір та аналіз опублікованої патентної та науково-технічної інформації, оформлення визначених стандартами документів. Обсяг (перелік країн публікації та глибина пошуку) інформації, що підлягає вивченню, зумовлений метою патентних досліджень на кожному етапі життєвого циклу ОІВ.

Для проведення патентних досліджень необхідні відповідні інформаційні ресурси – упорядковані повні фонди патентної документації.

Найбільші в Україні інформаційні ресурси (як української, так і зарубіжної патентної документації), придатні для проведення патентних досліджень, зосереджені в Фонді патентної документації громадського користування (ФГК) філії ДП «Український інститут промислової власності» – Українського центру інноватики та патентно-інформаційних послуг (УкрЦІПІП), який знаходиться у м. Києві (бул. Лесі Українки, 26, 01133, тел. (044) 295-82-77). Цей фонд містить офіційні бюлетені 53 країн та міжнародних організацій та описи до патентів України і розвинених країн світу, методичну та нормативно-правову літературу з питань інтелектуальної власності. Склад фонду та нові надходження до ФГК публікуються в Інтернеті на сайті Державного департаменту інтелектуальної власності (www.sdip.gov.ua) в розділі «Інформаційні ресурси». Кваліфіковані фахівці ФГК можуть надати консультації щодо обсягу та методики пошуку, інформації на різних носіях, виготовити на замовлення копії патентних документів. УкрЦІПІП надає також інші інформаційні послуги, у т.ч. проведення патентних досліджень, на договірних засадах.

Окрім цього, повний фонд української патентної документації з 1993 року – початку її публікації – наявний в Державній науково-технічній бібліотеці в м. Києві (вул. Горького, 180) та частково в регіональних Центрах науково-технічної та економічної інформації (ЦНТЕІ).

З кінця 2002 року функціонує інтерактивна спеціалізована база даних «Винаходи в Україні» (www.ukrpatent.org), у якій накопичені відомості про понад 70 тисяч патентів, зареєстрованих в Україні: бібліографічні дані, реферати, формули та описи винаходів. Оперативний пошук інформації в цій базі даних здійснюється за допомогою механізму ефективної пошукової системи, який на запит користувача реалізує такі види пошуку: предметний (тематичний) пошук; іменний пошук; нумераційний пошук; пошук за ключовими словами в назвах винаходів та текстах рефератів. Доступ до бібліографічних даних та рефератів винаходів у цій базі даних безоплатний, а до формул і описів винаходів – на договірних засадах.

Для пошуку зарубіжної патентної документації в Інтернеті можна використовувати безоплатні патентні бази.

Багато корисної інформації з питань інтелектуальної власності в Україні, патентно-інформаційних ресурсів та послуг вміщено в Інтернеті на сайті Державного департаменту інтелектуальної власності (www.sdip.gov.ua) та на сайті філії ДП «Український інститут промислової власності» – Українського центру інноватики та патентно-інформаційних послуг (www.ip-centr.kiev.ua).

 




Переглядів: 657

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.