Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Восени 1240 р. об'єднані війська Менгу-хана і Батия обложили Київ.

Вторгнення на Русь почалося восени 1237 р., коли основнісили монголо-татар, перейшовши ріку Воронеж, рушили на руські землі.

Травня 1223 р. монголо-татари розбили союзні сили поло­вецьких ханів і руських князів у приазовських степах на ріці Калці.

З XII ст. на цій території з'являється назва «Україна».

Спад­коємцем Київської Русі як першої історичної держави україн­ського народу стало Галицько - Волинське князівство.

5. Боротьба проти монгольських завойовників

У 1223 р. до південно-східних рубежів Русі підійшов пере­довий загін монголо-татар під командуванням Субудая.

У монголо-татар було добре організоване військо, яке мало на озброєнні ефективні китайські облогові знаряддя.

Найбільша чисельність війська досягала 120-140 тис. воїнів, основною ударною силою його була кіннота.

Це був останній великий спільний військовий виступ князів Русі напередодні навали Батия. Поразки, рівній поразці на ріці Калці, Русь ще не знала: із приазовських степів на Русь повернулася тільки десята частина війська.

На Русі знали про небезпеку, але феодальна роз­дробленість і внутрішньодинастична боротьба між князівськи­ми родами перешкодила об'єднати сили для відсічі ворогові.

Було відсутнє єдине командування. Князівські кінні дружини за озброєнням і бойовими якостями перевершували монголо-татарську кінноту, алев порівнянні з нею були нечисленні.

Основну масу руського війська складало ополчення - міські і сільські ратники, що поступалися монголо-татарам в озброєнні і бойових навичках.

Це зумовило оборонну тактику ру­ських князів, яка була розрахована на виснаження сил супро­тивника.

Після розгрому Північно-Східної Русі монголо-татарське військо рушило на Новгород, однак, одержавши відсіч під Торжком, повернуло на південний захід.

У 1239 р. монголо-татари на чолі з Менгу-ханом захопили і зруйнували Переяслав і Чернігів.

Понад 10 тижнів тривав штурм, з падінням останнього оплоту міста - «граду Володимира» - положення захисників Києва стало безнадійним.

Ті, що залишилися, оборонялися в Десятинній церкві. Усі вони загинули під її руї­нами; 6 груднямонголо-татари опанували «верхнім» містом («Князівське місто») і цілком зруйнували його.

Зруйнувавши Київ, орда вирушила на Галицько-Волинську землю й у 1241 р. захопила її. Прийнято вважати, що в 1240 р. на Русі установилося монголо-татарське панування.

Батий осів у низов'ях Волги, де заснував державу Золоту Орду. Формально вона входила до складу монгольської імперії, але фактично із самого початку свого існування стала незалежною.

Загарбники зберегли систему феодальних відносин на Русі.

Батий і його спадкоємці зробили своїми васалами місцевих князів, їх руками збираючи непосильні данини і повинності з населення і придушуючи його повстання проти ординських поневолювачів.

Золотоординська верхівка вміло грала на про­тиріччях між князями, на їхньому страху втратити свої при­вілеї і багатства.

Монголо-татарське завоювання давньоруської держави полегшило її роздробленість. Монголо-татарська наваластала однією з причин відставання давньоруських земель від роз­витих країн Західної Європи.

Був нанесений величезний зби­ток економічному, політичному і культурному розвиткові Русі. Значна частина матеріальних цінностей у вигляді данини від­правлялася в Орду.

Запустіли і прийшли в занепад старі земле­робські центри і раніше освоєні території. Межа землеробства відсунулася на північ, майже до околиць Києва.

Південні землі одержали назву «Дике поле». Масового руйнування і знищення зазнали міста, десятки тисяч людей загинули в битвах або були навернуті в рабство.

Монголо-татарське завоювання кон­сервувало феодальну роздробленість Русі.

Воно послабило зв'язки між різними частинами держави. Були порушені її традиційні політичні і торговельні зв'язки з іншими країнами.

 

 




Переглядів: 705

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
У середині XI ст. при Ярославі Мудрому був збудований Софійський собор (1037 р.), що мав 13 куполів. | Мистецтво перемовин.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.