4. Класифікація рахунків по призначенню й структурі
По призначенню й структурі рахунку бухгалтерського обліку групуються залежно від їхніх обліково-технічних якостей, тобто як саме враховуються ті або інші засоби, їхні джерела й господарські процеси на рахунках, що відбивається на дебеті, кредиті рахунку, що характеризує залишок відповідного рахунку. Таке угруповання дозволяє визначити порядок обліку господарських операцій на рахунках для одержання необхідної інформації. Рахунку бухгалтерського обліку по призначенню й структурі підрозділяються на групи: рахунку основні, регулюючі, операційні, фінансово-результативні, позабалансові.
1.Основні рахунки
Основні рахунки в бухгалтерському обліку використаються для обліку, контролю за наявністю й змінами господарських засобів і з їхнього утворення. Вони називаються основними тому що об'єкти, що враховують на них, тобто господарські засоби і їхні джерела складають основу господарської діяльності й у своїй сукупності характеризують майновий стан підприємства. За своїми показниками (залишкам) ці рахунки є основою для складання балансу. Основні рахунки підрозділяються на групи:
- рахунку матеріальні,
- грошові,
- рахунку власного капіталу,
- розрахункові рахунки.
Матеріальні рахунки призначені для обліку наявності й з матеріальних цінностей підприємства. До них ставляться рахунки: "Основні засоби", "Нематеріальні активи", "Виробничі запаси", "Готова продукція", "Товари" і т.д. Загальним для цієї групи рахунків є те, що всі вони активні, сальдо мають тільки дебетове, що показує наявність (залишок) даного виду матеріальних цінностей на звітну дату. Оборот по дебету цих рахунків показує збільшення матеріальних цінностей, а по кредиту - їхнє зменшення.