Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






ПОПЕРЕДЖЕННЯ ТА РОЗВ'ЯЗАННЯ

ДИСЦИПЛІНА. ВИДИ КОНФЛІКТІВ, ШЛЯХИ ЇХ

Практичне заняття № 1. Місце і значення «Конфліктології» в системі юридичних наук. Конфлікт, його структура, динаміка і механізми його розвитку - 2 год.

1. «Конфліктологія» у системі наукового знання.

2. Поняття, об'єкт, предмет, рівні та методи сучасної «Конфліктології».

3. Поняття соціального конфлікту. Характеристика основних параметрів конфлікту: межі, функції,предмет, об'єкт. Суб'єкти соціального конфлікту.

4. Динаміка конфлікту та причини його виникнення.

5. Юридичний конфлікт: поняття, предмет, об'єкт, суб'єкти, стадії. Типологія юридичних конфліктів.

Основні теоретичні відомості

Працюючи над першим питанням слід звернути увагу на те, що «Конфліктологія» використовує емпіричні дані, концептуальні засади, теоретичні моделі, методи і засоби практично будь-яких наук, якщо це дозволяє поглибити вивчення конфліктів. Найбільш тісно сучасна «Конфліктологія» пов'язана з соціологією конфлікту, психологією та політологією, конфліктологічні дослідження провадяться в межах історії, філософії, правознавства, педагогіки, військової науки, соціології, прикладної математики, мистецтвознавства, економічної теорії, менеджменту, психіатрії та ін.

Розкриваючи поняття «Конфліктологіії», слід наголосити на тому, що особливу роль у його розвитку належить юридичним наукам . Так як ці науки визначають , що має бути коли протидіють інтереси кількох осіб та організацій , які для юриспруденції є суб'єктами правовідносин, фізичними чи юридичними особами. Щодо предмету «Конфлікології» то ним можна вважати загальні закономірності виникнення, динаміки і закінчення конфліктів. Методологічний арсенал «Конфліктології» складається з такої системи: а) методологічні принципи; б) загальнонаукові

дослідницькі підходи; в) спеціальні (або особливі) методи. Методологічні принципи дослідження конфліктів сформульовані як на загальнонауковому, так і на конкретно-науковому рівні.

Розпочинаючи дослідження конфліктів, слід з'ясувати, що під соціальним конфліктом звичайно мають на увазі той вид протистояння, в якому сторони намагаються захопити територію або ресурси, погрожують іншім суб'єктам посягати на їхні інтереси таким чином, що боротьба набуває форми нападу або оборони. Поняття соціального конфлікту включає активність протилежних сторін, суперечки, дебати, торги, суперництво, воєнні сутички, пряме і непряме насилля.

Щодо характеристики основних параметрів конфлікту, тоїх визначають основні його елементи, такі як учасники конфлікту, предмет і об єкт конфлікту, умови в яких відбувається конфлікт, межі, функції.Учасники конфлікту поділяються на прямих і непрямих, кожен з них виконує в конфлікті певну роль.Всякий конфлікт має свою причину і виникає з приводу необхідності задоволеня певних потреб, тому предметом конфлікту є ті цінності, що здатні задовольнити ці потреби і, власне, через які виникає протистояння.Студенти мають зрозуміти відмінності між предметом і обєктом конфлікту, зокрема те, що предмет завжди реальний і яскраво виражений.

Для з'ясування динміки розвитку конфлікту потрібно знати основні його стадії такі як: латентний період, відкритий конфлікт, післяконфліктний період. Основні причини конфліктів потрібно визначити для успішного їх вирішення. Конфліктологи вважають, що їх можна обєднати в чотири групи, такі як: соціально-економічні, організаційно-управлінські, соціально-психологічні, особистісні.

Для студентів юридичного інституту, майбутніх фахівців у сфері права важливо більше дізнатися про юридичні конфлікти. Одна з основних властивостей юридичного конфлікту полягає в тому, що в якій би сфері він не відбувався, він пов'язаний з виконанням (реалізацією) або порушенням тих чи інших норм права, а також з виникненням, змінами або припиненням правових відносин між фізичними чи юридичними особами. До юридичних належать будь-які міждержавні конфлікти, всі трудові, у багатьох випадках сімейні, виробничі, побутові та міжнаціональні

конфлікти, угоди між регіонами чи гілками влади, суперечки з приводу визначення статусу нації та ін. Також варто розуміти, що чимало конфліктів мають змішаний характер і містять як правові, так і не правові елементи (наприклад, конфлікти на релігійному або етнічному ґрунті).

Основні поняття: конфлітологія, конфлікт, динаміка, параметри

Джерела:[4]; [5]; [7-9]; [10]; [12]; [17]; [18]

Перше питання. Для вирішення цих завдань небхідно використати теоретичні знання отримані на лекції і з рекомедованої викладачем літератури. Ознайомтесь із процесом винекнення і розвитку» Конфліктології» як науки.

Якому терміну належить ця дефініція: " ... - наука про причини, форми, структуру, динаміку і шляхи розв'язання конфлікту? Яке відношення цей термін має до науки?

Вкажіть представників психологічних теорій конфлікту. Кому із них належать праці - "Функції соціального конфлікту" та "Продовження досліджень соціального конфлікту". Викладіть їх суть.

Знайдіть помилку: «Конфліктологія» має кілька рівнів накопичених і систематизованих знань»

Що є предметом «Правової конфліктології» ?

Хто із представників конфліктологічної науки, намагаючись протиставити свої судження Парсонсу, створив абстрактну позицію під назвою "теорія порядку". Викладіть її суть.

Доведіть , що «Конфліктологія» є самостійною наукою, а не частиною соціології.

Друге питання. Дя вирішення цих завдань варто звернутись до конспекту лекцій та джерел рекомендованих до теми.Зосередьтесь на групах та окремих методах «Конфліктології».

Доведіть, спираючись на отримані знання, що «Конфліктологія» - це комплексна за своїм характером теоретико-прикладна дисципліна.

Який рівень наукового знання, що містить істотний зміст «Конфліктології», висвітлює питання діалектичних законів

розвитку природи і суспільства, суперечливого функціонування останнього? Обгрунтуйте.

Розкрийте суть теоретико-праксеологічного рівня наукового знання «Конфліктології» на якому розробляються теорії, що з'ясовують особливості та виокремлюють типи конфліктів у різних галузях.

Доведіть на конкретних прикладах важливість вивчення «Конфліктології» для майбутніх юристів.

Зміст якого методологічного принципу дослідження конфліктів розкриває наступна характеристика: "... аналіз конфліктів має провадитися лише з урахуванням конкретних умов їх протікання: місця, часу, країни, культури, етноменталітету, інституційних форм, певних обставин, що склалися у тому чи іншому колективі, тощо."

Зміст якого методологічного принципу дослідження конфліктів розкриває наступна характеристика: «... аналізуючи конфлікти з гносеологічної точки зору, необхідно не обмежуватися розглядом його окремих елементів чи аспектів, а прагнути дослідити найбільшу кількість зв'язків конфлікту як з іншими явищами, так і між його під структурами...»

Третє питання. Завдання до даного питання носять більш практичний характер, тому для їх розв язання потрібно звернути увагу на ті джерела, які конкретизують розуміння самого соціального конфлікту, його структури, учасників.

У чому полягає відмінність у поглядах Герберта Спенсера та Макса Вебера на сутність конфлікту?

Наведіть приклад соціального конфлікту де є особа, організація, держава, які підштовхують іншого учасника до конфлікту і його завдання обмежується тим, що він має спровокувати, розв'язати конфлікт між іншими особами .

Як називається особа, яка сприяє конфлікту порадами, технічною допомогою та іншими засобами. Наведіть приклад конфлікту, де учасником є ця особа .

Організатор - особа (група), що провокує конфлікт, визначає характер його розвитку, передбачає різні шляхи забезпечення та охорони учасників. Як якості організатора можуть впливати на

розвиток та завершення конфлікту? Покажіть на конкретному прикладі.

Яка роль у конфлікті посередника, який, будучи нейтральною особою, прагне розібратися у причинах і обставинах протиборства, намагається своїми діями запобігти розвитку подій,розв'язати конфлікт. Покажіть його функції на конкретному прикладі.

Як називається тип суб'єкта конфлікту, який активно шукає варіанти взаємоприйнятного рішення, що б сприяло вичерпанню конфлікту. Покажіть на конкретному прикладі.

Четверте питання Вирішити наступні завдання допоможе ґрунтовне вивчення динаміки різного виду конфліктів. Ознайотесь із стадіями та фазами конфліктів і можливостями їх вирішення.

Яке поняття розкриває наступне визначення: "... - таке сполучення обставин, людських інтересів, котре об'єктивно складає підґрунтя для реального протиборства між соціальними суб'єктами"

Вкажіть якого елементу конфлікту на латентній стадії реально ще не існує?

Вкажіть, які існують форми завершення конфлікту?

Вкажіть елемент конфлікту, котрий відсутній у прихованій фазі конфлікту, але присутній у відкритій фазі конфлікту?

Яке поняття розкриває наступне визначення: "... - стан у динаміці конфлікту, що полягає в припиненні, закінченні конфлікту з будь-яких причин?

Пяте питання. Для вирішення такого виду завдань потрібно ознайомитись із особливостями юридичних конфліктів.Зверніться до конфліктів у сфері праворозуміння, правотворення та првозастосування.

Проаналізуйте юридичний конфлікт на прикладі колізії правових норм у сфері регулювання Закону Укрїни «Про соціальний захист дітей війни» та Постановою Кабміну України «Про встановлення деяких розмірів виплат, які фінансуються за рахунок коштів держбюджету» від 06.07. 2011 р.

Як сімейний конфлікт може трансформуватися у юридичний. Поясніть це на конкретному прикладі.

Приклад. На Київщині держава виділила земельні ділянки для будівництва дачних будинків. Цьому стали на заваді жителі навколишніх сіл , які використовували землі для випасання худоби. Конфлікт виник між особами, які мають право на земельну ділянку і тими , хто користувався нею за звичає- вим правом.Які ваші пропозиції щодо вирішення конфлікту?

Приклад. Приватна підприємство розпочало будівництво у дворі будинку, частково зайнявши дитячий майданчик. Конфлікт виник між жителями будинку та підприємцями- будівельниками. Проаналізуйте цей конфлікт і подайте пропозиції щодо його вирішення.

Приклад. Змішані типи юридичних конфліктів нерідко трапляються й у взаєминах громадян під час довготривалих чвар за місцем роботи чи проживання, коли звичайні суперечки переходять в адміністративні правопорушення і навіть злочини. Часом трудові конфлікти (з приводу затримки заробітної плати, призначення керівника) можуть трансформуватись із трудових правовідносин у політичні або адміністративно-правові. Проаналізуйте на конкретному прикладі.

Приклад. Конфлікт між політичними партіями і державною структурою (парламентом, міністерством юстиції) з приводу різних підходів до політичного життя може спочатку не мати юридичний характер, але з часом перерости в значну державно-правову проблему.покажіть на конкретному прикладі.

Питання та завдання для самоперевірки Які правові аспекти конфліктних відносин ви знаєте? Охарактеризуйте концепцію "конфліктного слідства" як показника правової культури.

Які проблеми становлення і перспективи розвитку вітчизняної конфліктології

Які соціологічні теорії суспільного конфлікту на межі ХІХ-ХХ століть ви знаєте?

Вкажіть функції юридичного конфлікту. Які ви знаєте юридичні конфлікти за схемою розгортання подій?

Які за масштабом розрізняють юридичні конфлікти? За характером протікань юридичні конфлікти бувають...

9. Наведіть приклади інциденту в конфліктній ситуації із власного досвіду.

10. Назвіть позитивні і негативні функції конфлікту.

11. Дайте визначення функціонального і дисфункціонального конфлікту.

Практичне заняття № 2. Типологія та класифікація конфліктів. - 2 год.

1. Конфлікти у діловому спілкуванні.

2. Конфлікти у сфері політики: особливості виникнення і розвитку, структура та функції. Технологічні аспекти правового регулювання політичних конфліктів.

3. Поняття, причини, структура, динаміка та сучасні форми прояву міжнародних конфліктів. Правові норми попередження і регулювання міжнародних конфліктів.

4. Природа і причини міжетнічної конфліктності. Суб'єкти та учасники етнічних конфліктів.

5. Поняття і причини сімейних конфліктів. Роль законодавства в регулюванні сімейно-шлюбних відносин.

Основні теоретичні відомості Варто розпочати розмову про типологію конфліктів із конфліктів у сфері ділового спілкування. Це той вид конфліктів з яким кожна людина стикається найчастіше. Серед них можна виділити внутрішньоособові, міжособові, міжгрупові. Стосовно внутрішньоособових конфліктів, то варто зазначити , що їх вирішення пов'язане із зняттям особою внутрішньої напруги, подоланням суперечностей між різними елементами її внутрішньої структури й досягненням стану рівноваги. Позитивне вирішення таких конфліктів веде не тільки до самовдосконалення особи, а й до розвитку структури в якій вона працює.

Якщо конфлікт між будь-якими соціальними групами достатньо серйозний, то рано чи пізно він стає політичним. В нашому суспільстві такі конфлікти є поширеними. Джерелом політичних конфліктів є задоволення базових потреб соціальних груп і індивідів. Політичні конфлікти - це зіткнення суб'єктів політики у їх взаємному прагненні реалізувати свої інтереси і цілі , пов'язані

із досягненням влади або її перерозподілом. Особливостями таких конфліктів є їх відкритість, публічність, збільшення кількості та зростаюча значущість. Розмежовують конфлікти демократичних та тоталітарних режимів.

Всі конфлікти, що відбуваються в міжнародній системі або що виходять на її рівень, неминуче пов'язані з поведінкою держав як основних учасників (сторін, суб'єктів) цієї системи - міжнародних відносин. Проте залежно від того, чи представлено обидві сторони в конфлікті державами, або лише одна з них є державою, або держава виступає як третя сторона у внутрішньому конфлікті на території іншої держави, з'являється можливість для первинної класифікації міжнародних конфліктів, для виділення їх окремих видів (категорій, типів).

Для подолання міжетнічних конфліктів, варто знати що етнічна ідентичність обумовлюється насамперед внутрішньо груповими нормами поведінки, особливості яких фіксуються мовними, психологічними, етичними, естетичними, релігійними й іншими засобами культури. Специфіка етнічних конфліктів полягає у їх комплексному, складному характері. Всі вони носять політичний характер. Конфлікти такого типу відрізняють високим напруженням відносин. Більшість з них має глибок історичне коріння і перманентний характер. У сфері таких конфліктів завжди варто пам'ятати, що їх легше попередити ніж вирішити.

Щодо сімейних конфліктів, то тут варто звернути увагу на найбільш конфліктні періоди , а саме: первинний етап, коли відбувається адаптація подружжя один до одного; другий -пов'язаний з народженням дітей і третій етап пов'язаний із появою невісток і зятів. Сімейні конфлікти завжди залишають складні негативні емоції , тому їх краще попереджувати. Для цього пропонуються декілька типів поведінки, а саме: навчитися визнавати свої помилки, виключити із спілкування претензії на перевагу, будь-які зауваження один до одного з'ясовувати наодинці, не втягувати у конфлікт родичів, виробіть єдині позиції на виховання дітей, зміцнюйте зв'язки що зближують вас з дітьми.

Основні поняття: політичний конфлікт, кримінальний конфлікт, міжнародний конфлікт, сімейний конфлікт, етнічний конфлікт, агресія, злочин, влада, держава

Джерела: [4]; [5]; [7-9]; [10]; [12]; [14]; [15]

Перше питання. Завдання до даного питання носять практичний характер, тому для їх розв 'язання потрібно звернути увагу на ті джерела, які конкретизують розуміння конфлікту в сфері ділового спілкування , його структури, учасників.

Приклад. Керівник прийняв на роботу непідготовленого працівника, не погодивши це із своїм заступником, у якого той в безпосередньому підпорядкуванні. Незабаром з'ясувалася нездатність прийнятого працівника виконувати свою роботу. Заступник готує доповідну записку, де обґрунтовує претензії до роботи новенького. Керівник не звертає уваги на зауваження. Назвіть.хторони конфлікту, об'єкт протиріч, мотиви сторін, можливі наслідки конфлікту.

Приклад. В рекламному агенстві "Делюкс" два менеджери -Василюк М.І. та Черняков В.М незалежно один від одного заключали контракт з фірмою-замовником. В результаті виник конфлікт між менеджером, кожен з яких претендував на отримання відсотків від отриманого замовлення. Назвіть: основні причини виникнення конфлікту,стадії розвитку конфлікту.

Приклад. Працівники гірчичної шахти у Донецькій області через борги по заробітній платі за останні 6 місяців зупинили роботу шахти. Власник шахти заборгував близько Імлн.гривень.Шахтарі зверталися до профспілкового комітету та місцевої влади, проте власник шахти лише зробив попередження своїм працівникам, що в разі їхніх скарг він всіх звільнить без заборгованості виплат.

Шахтарі влаштували страйк їхні вимоги:повна виплата по заробітній платі. Шляхи вирішення такого конфлікту.

Приклад: жінка-керівник давно планувала в суботу поїхати разом із чоловіком і дітьми відпочити за місто, до того ж велика увага-до роботи стала погано позначатися на сімейних відносинах. У п'ятницю ввечері в її безпосереднього начальника виникли проблеми щодо виконання термінового завдання, і він наполіг, щоб вона взялася вирішувати ці проблеми у вихідні дні і навіть вийшла на роботу в суботу. Інакше під загрозою зриву опинився б украй вигідний для фірми контракт, за виконання якого відповідає підрозділ саме цієї жінки. Проаналізуйте цей конфлікт.

Друге питання. При розв 'язанні цих завдань важливо звернути увагу на суть політичних конфліктів та їх наслідки. Ознайомтесь з основними видами політичних конфліктів в демократичних і тоталітарних державах.

Розгляньте ситуацію. У демократичній політичній системі горизонтальні політичні конфлікти інституційовані та до певної міри запрограмовані. Більшість із них має відкритий, публічний характер: парламентські дебати, припинення повноважень парламенту та призначення дострокових виборів, вотум недовіри урядові, звернення до Конституційного Суду. Наведіть приклад такого конфлікту і проаналізуйте.

Приклад. Вертикальні політичні конфлікти відбуваються по лінії «влада-суспільство». Різні соціальні прошарки, класи й етнічні групи виявляють свої характерні позиції, грають певні ролі. Ієрархічність статусно-ролевої структури, нерівний доступ до ресурсів і влади породжують політичні конфлікти на всіх рівнях вертикалі «влада-суспільство». Вони поділяються на статусно-ролеві та режимні політичні конфлікти. Визначте функції таких конфліктів.

Статусно-ролеві конфлікти використовуються в боротьбі за підвищення особистого та групового статусу в політичній структурі суспільства (за місце в ієрархії політичної влади, за сукупність і обсяг політичних прав і свобод, за можливість впливати на політичне життя). Прикладом може слугувати конфлікт між центром і регіонами. Проаналізуйте.

Приклад. Конфлікт полягає в тому,що на розгляд до Верховної Ради України подано три проекти Закону України "Про вищу освіту "(Д&ш-Закон^Автором одного з них є Кабінет Міністрів України (№9655 від 28.12.2011), другого (№9655-1 від 30.12.2011) -опозиційні депутати (Л.Оробець, А. Яценюк ), третього (№9655-2 від 06.01.2012) народний депутат Ю. Мірошниченко. Кожен із ініціаторів законопроектів всіма легальних та не зовсім легальними шляхами відстоюють необхідність прийняття саме свого документу. Загострює ситуацію втручання студентів у цей конфлікт. Запропонуйте шляхи вирішення конфлікту.

Третє питання. Для вирішення цих завдань ознайомтесь з особливостями міждержавних конфліктів, використовуючи конспект лекцій і рекомендовані джерела. Вивчіть сучасний стан даної проблеми. Розгляньте ситуацію. Виходячи з інтересів, що відстоюються в конфлікті, виділяють: конфлікт ідеологій (між державами з різними суспільно-політичними системами); до кінця XX ст. їх гострота різко знизилася; конфлікти між державами з метою політичного панування в світі або окремому регіоні; конфлікти, де сторони відстоюють економічні інтереси; територіальні конфлікти, засновані на територіальних протиріччях (захоплення чужих територій, відстоювання своїх); релігійні конфлікти; історія знає чимало прикладів міждержавних конфліктів на цій основі. Кожен із зазначених конфліктів має особливості. Розгляньте їх на прикладі грузино-абхазького конфлікту.

Приклад. Особливістю міждержавного конфлікту є його
взаємозв'язок з внутрішньополітичними конфліктами. Вона може
проявлятися в різних варіантах: Перехід внутрішньополітичного
конфлікту в міждержавний. У цьому випадку

внутрішньополітичний конфлікт у країні провокує втручання в її внутрішні справи інших держав або викликає напруженість між іншими країнами з приводу цього конфлікту. Прикладами можуть служити еволюції афганського конфлікту в 70 - 80-х роках або корейського конфлікту наприкінці 40-х - початку 50-х років. Проаналізуйте їх.

Четверте питання. Міжетнічні конфлікти є одними із найскладніших у плані вирішення та розв 'язання, тому зверніть увагу на спеціальну літературу рекомендовану на лекції Вивчіть етапи та фази цих конфліктів.

Прикладом міжетнічних конфліктів на африканській території може бути така країна як Гана, особливо варта уваги її північна частина. Північна Гана сповнена конфліктів етнічної приналежності тавласностіна землю, а також над тим, хто має право взяти на себе певні вождів. Прикладом є боротьба між кланами Андані і Абуду в Дагбоні в традиційній зоні. Які ваші пропозиції щодо вирішення цих конфліктів.

Прикладом міжетнічних конфліктів є Конго. В області Масіс в Східному Конго-Кіншаса, колишньому Заїрі, є домом для чотирьох основних етнічних груп - тва, хунд, хуту, і тутсі, останні два будучи по суті Руанди іммігрантів та їх нащадків. З 1940-х років,

вони всі жили разом, але протягом 50 років вони так і не знайшли спільної мови,що призвело до масивних війн між ними. Визначте фази цих конфліктів.

Приклад. Етно - територіальні конфлікти, які, як правило, мають глибокі історичні корені. Фахівці вважають, що до цього типу слід відносити суперечки, що ведуться «від імені» етнічних спільнот щодо їх прав проживати на тій чи іншій території, володіти або керувати нею. З урахуванням того, що в Росії національно-територіальні межі по суті були відсутні, а в СРСР вони часто були довільні, неодноразово зсувалися, ареал розселення багатьох народів дуже широкий і строкатий - конфлікти такого роду особливо небезпечні і важко розв'язати. Надзвичайно гостро вони протікають в місцях насильницького переселення депортованих народів і на їх історичній Батьківщині при реалізації права на повернення колишніх територій. Проаналізуйте конфлікти між інгушами та осетинами

П'яте питання. Вирішуючи ці завдання зверніть увагу на особливості сімейних стосунків і шляхи їх попередження. Ознайомтесь із основними причинами таких конфліктів.

Розглянемо ситуацію: подружжя Липченко вже 20 років живуть у шлюбі, виховують спільних дітей. Перші 10 років свого життя подружжя провели в злагоді,але пізніше почали виникати конфліктні ситуації дедалі частіше. Один з подружжя багато уваги приділяє роботі. Всі інтереси зводяться лише до роботи,проблем на роботі. Так як спочатку Липченко обрали стратегію уникнення від вирішення конфліктів/то вони стали часом більш гостріші. В результаті взаємні звинувачення кожен день або уникнення від спілкування і бажання розлучитися. Назвіть шляхи попередження такого конфлікту.

Приклад. Ви образилися на чоловіка (дружину) і не розмовляєте два дні? Розлютившись, ляскаєте дверима, кричите на весь будинок, тупотите ногами, шпурляєте речі? За всім цим мимоволі спостерігає дитина, і він не завжди розуміє, що це неправильно. Які можуть бути наслідки таких дій ?

Питання та завдання для самоперевірки

1. Україна та міжнародні відносини: я кий сучасний стан і тенденції розвитку?

2. Які причини і особливості національних конфліктів у сучасній Україні?

3. Які особливості виникнення і розвитку політичного конфлікту?

4. Яка структура та функції політичного конфлікту?

5. Які особливості попередження сімейних конфліктів?

6. Які основні причини сімейних конфліктів?

7. Що характерно для конфліктів в діловому спілкуванні?

8. Що слід найперше враховувати для попередження етнічних конфліктів?

9. Дайте характеристику глобальних і регіональних конфліктів.

10. Що таке інцидент?

Практичне заняття № 3. Засоби і механізми розв'язання конфліктів - 2 год.

1. Управління конфліктною ситуацією.

2. Розв'язання і регулювання конфлікту.

3. Діагностика в ході розв'язання конфлікту.

4. Стратегії виходу із конфлікту: моделі та стилі.

5. Технології, засоби і методи врегулювання конфліктів.

6. Технології консенсусу і компромісу.

7. Технології конфліктного медіаторингу.

Основні теоретичні відомості Як ми вже переконалися, можливість виникнення конфлікту існує в усіх сферах життя. Вони з'являються на тлі повсякденних розбіжностей у поглядах, спорів і протиборства різних думок, прагнень, бажань, намагань, способів життя, інтересів тих чи інших осіб, груп, соціальних спільнот. Конфлікти, являючи собою ескалацію постійного суперництва і протистояння в галузі принципових чи емоційно зумовлених зіткнень, порушують особистий спокій, соціальну гармонію між людьми. Тому питання врегулювання соціальних конфліктів виходить із можливостей впливу на причини конфліктної ситуації, здатності в такий спосіб

спрямовувати перебіг конфліктних подій, щоб передбачити їх результати і закінчення, а можливо, попередити негативні наслідки.

Управління конфліктом являє собою цілеспрямованій вплив на процеси конфліктної взаємодії, який прагне забезпечити конструктивне вирішення соціально важливих завдань, що актуалізувалися в конфлікті. Управління конфліктом передбачає:переведення його в річище раціональної діяльності та взаємодії людей;

продуманий вплив на конфліктну поведінку суб'єктів з метою досягнення бажаних результатів; обмеження протиборства рамками конструктивного включення до суспільних процесів.

В системі управлінських підходів та впливів стосовно конфлікту центральне місце посідає його розв'язання, адже далеко не всі конфлікти можна попередити, тому дуже важливо володіти методологією і технікою виходу із конфліктних станів. Кінцевий етап у динаміці конфлікту традиційно визначають як розв'язання, хоча серед інших форм закінчення конфлікту ще вказують на врегулювання, загасання, усунення, скасування і переростання в інше протиборство.

Діагностика конфлікту починається з аналітичного етапу, під час якого необхідно здійснити низку оцінюючих та вибіркових заходів. Нам вже відомо, що моделей закінчення конфлікту може бути декілька. Головні з них - "переможець-переможений", "переможець-переможець", "переможений-переможець". Але, щоб точніше зафіксувати "ціну" перемоги, конфліктологи ввели додаткові поняття: "максимальний виграш", "мінімальний програш", "взаємний виграш", "поєднання виграшу і програшу", "синтез конфліктуючих протилежностей" тощо. Діагностуючи реальний конфлікт на предмет його врегулювання і остаточного розв'язання, слід чітко визначитись, на які саме варіанти закінчення конфлікту слід орієнтуватися.

Моделі завершення конфлікту безпосередньо визначаються стратегіями конфліктної поведінки сторін, які в свою чергу залежать від конкретної ситуації, різновиду конфлікту, рівня його розвитку та ступеня інтенсивності тощо. Якщо, наприклад, передбачається розв'язати конфлікт за моделлю "перемога-поразка" (однієї чи іншої сторони), то опрацьовується стратегія усунення одного із конфліктантів шляхом доведення боротьби до

переможного кінця. В ситуації, коли можлива модель "перемога-перемога" чи "взаємний виграш", розробляється стратегія розв'язання конфлікту через перетворення обох сторін і на цій підставі - стратегія взаємного примирення. Нарешті, в ситуації, при якій жодна із сторін не може виграти протиборство та їх сили поступово виснажуються, доцільною стає стратегія силового придушення конфлікту, майже механічного його усунення. Головними стилями розв'язання конфлікту є:

Стиль конкуренції по суті визначає, що конфліктуючий суб'єкт (опонент) є досить активним і прагне рухатися до розв'язання конфлікту своїм власним шляхом; він не дуже зацікавлений у співробітництві з іншими людьми, але, крім того, він здатний приймати вольові рішення. Такий суб'єкт намагається перш за все задовольнити власні інтереси за рахунок інтересів інших і примушує людей сприйняти його вирішення проблеми. Отже, стиль конкуренції - це фактично стратегія суперництва, яка полягає у нав'язуванні протилежній стороні вигідного для себе рішення.

Стиль пристосування розглядається як вимушена або добровільна відмова від боротьби шляхом здавання своїх позицій. За сутністю це стратегія поступок. Суб'єкт конфлікту діє разом з іншими та не прагне відстоювати свої інтереси; він поступається своєму опонентові і змиряється з його домінування.

Стиль ухилення застосовується у ситуаціях, коли суб'єкт не впевнений у позитивному результаті розв'язання конфлікту для себе і тому не бажає марнувати на це зусилля; або у разі, якщо почуває себе неправим. За змістом це стратегія уникнення від вирішення проблем, тобто прагнення вийти із конфлікту з мінімальними втратами, ушкодженнями і витратами; за характером - досить пасивна стратегія, що спирається на індивідуальні дії.

Стиль співробітництва серед інших вважають найскладнішим, але він дозволяє виробити найбільш задовольняючі обидві сторони рішення у складних конфліктних ситуаціях. Саме тому співробітництво є найефективнішою стратегією поведінки у конфлікті. Сутність співробітництва полягає в тому, що дії опонентів спрямовані на конструктивне обговорення проблеми, на розгляд протилежної сторони як не супротивника, а спільника у пошуку бажаного рішення, щодо опрацювання засобу задоволення

реальних бажань обох сторін. Якщо опоненти зрозуміють, у чому полягає причина конфлікту, то виникає можливість разом відшукати нові альтернативи чи опрацювати прийнятні компроміси.

Стиль компромісу полягає в бажанні і готовності опонентів завершити конфлікт завдяки рішенню, що ґрунтується на взаємних поступках. Стратегія компромісу є суміжною з наведеними стратегіями за характером і сутністю, адже активність тут поєднується з пасивністю, а індивідуальні дії - зі спільними. Компроміс характеризує відмова від частини своїх вимог, що висувалися раніше, готовність визнати претензії іншої сторони частково обґрунтованими і навіть схильність багато що вибачити опоненту.

Медіація - це процес у якому нейтральна третя сторона допомагає вирішити конфлікт сприяючи виробленню угоди між конфліктуючими сторонами.

Питання перше. Для вирішення цих завдань зосередьтесь на питаннях , що стосуються управління конфліктами. Розгляньте основні принципи управління конфліктами І роль у цьому керівника. Приклад. В організації виник конфлікт між керівником відділу та заступником директора. Предмет конфлікту -постійні зауваження на з приводу роботи відділу. Керівник відділу вважає їх необґрунтованими. Ваші пропозиції щодо управління цим конфліктом.

Продовжіть думку: "Принципами управління конфліктом є. .."

Продовжіть визначення: "Легітимація конфліктів - ...": Продовжіть визначення: "Раціоналізація конфліктів- ...":

Яке поняття розкриває наступна характеристика: "... - визнання їх органами влади та інтегрування (зокрема через право) в систему державного управління та стимулювання ":

Яке поняття розкриває наступна характеристика: "... -громадське виправдання, визнання конфліктів як соціального стимулятора і включення їх до механізмів суспільної регуляції*".

Друге питання. Для з'ясування цих питань потрібно вивчити що означає розв'язання та регулювання конфлікту.

Приклад: неможливість одержати грамотне роз'яснення з приводу зміни системи оцінювання й оплати праці може викликати негативні емоції працівників і стати об'єктивною причиною виникнення конфлікту в колективі. Причиною більшості конфліктів є нестача чи перекручування інформації: неповні й неточні факти, чутки, зміна змісту (випадкова чи навмисна). Це призводить до неправильного сприйняття певної ситуації, неадекватної поведінки особистостей, нерозуміння, а потім і до конфліктів. Як можна розв'язати за допомогою знань цей конфлікт?

Приклад: перед проведенням атестації в організації до відома працівників не було доведено інформацію про зміну критеріїв добору, про майбутнє скорочення. У результаті з'явилося безліч чуток, пліток, виробничу діяльність в організації було ускладнено на період часу проведення атестації, а взаємини співробітників можна було охарактеризувати як суперечливі — провісник конфлікту. Як. можна врегулювати цей конфлікт?

Третє питання. Для вирішення -цих завдань необхідно оволодіти знаннями про діагностику конфліктів. Ознайомтесь з процесуально-динамічним аналізом конфлікту. Розгляньте загальну схему розвитку конфлікту. Дайте характеристику стадій конфлікту.

Приклад: юридичний відділ організації не рекомендує відділу матеріально-технічного постачання самостійне укладання певних угод із високим рівнем ризику. Згодом виникають суперечності у зв'язку з організацією нового відділу маркетингу, працівники якого вважають неправильними (непрофесійними) критерії, що використовуються юридичним відділом для визначення ступеня значного ризику пропонованих угод. Із посиленням спеціалізації підрозділів підприємств підвищуються можливості для самостійного формулювання цілей, використання спеціальних методів управління. Зробіть діагностику цього конфлікту? Приклад: із метою підвищення конкурентноздатності продукції відділ збуту може наполягати на підвищенні її різноманітності, а виробничому відділу легше досягти своєї мети, якщо номенклатура менш різноманітна. Виникає об'єктивна причина для конфлікту. У виробничих умовах існує об'єктивна взаємозалежність завдань Однак неправильний розподіл обов'язків, неузгодженість структур управління, неадекватність роботи конкретного підрозділу підвищують імовірність конфліктів, що порушують ритмічну діяльність організації в цілому. В умовах спільного виконання робіт завжди існує можливість конфлікту через взаємозалежність діяльності, недостатню погодженість прав, функцій, відповідальності. Зробіть діагностику конфлікту.

Четверте питання. Перед початком роботи дізнайтеся, що означає стратегія виходу з конфлікту. Проаналізуйте зміст процедур управління конфліктами (прогнозування, попередження і стимулювання, регулювання, розв 'язання).

Приклад. На підприємстві «Зірочка» у відділ пакування надійшли додаткові етикетки для маркування. Проте жоден з працівників не домовився про те хто має їх клеїти і під час завершення зміни виник конфлікт між гр. Овсієнко К.Г. та гр. Кулаченко В.П. З приводу того хто мав наклеїти нове маркування. Овсієнко К.Г. сказала, що вона не має виконувати такої дрібної роботи так як працює у цьому відділі вже десять років, зазначивши, що це робота для «новачків», натякаючи про Кулаченко В.П., яка працює 3 місяці у цьому відділі. Які стратегії виходу з конфлікту.

Приклад. У престижну столичну компанію, що займається інвестиційною діяльністю було прийнято на роботу, на посаду помічника керівника, молоду дівчину К. 25-ти років, родом з маленького села у Львівській обл., що тільки закінчила інститут з відзнакою. Дівчина була дуже вродливою, знала дві іноземних мови і ставилась до роботи дуже відповідально. При першому знайомстві з колективом, вона зрозуміла, що не подобається колегам. Так як в колективі було більшість жінок, то за спиною почалися чутки, висміювання з приводу того, як вона влаштувалась на роботу, її нібито стосунків з шефом, походження, прописки, освіти, зовнішнього вигляду тощо. Дівчина К. неодноразово намагалась наладити спілкування, проте наштовхувалась на спротив. В результаті вона стала відлюдником в офісі, з нею ніхто не спілкувався. Які стратегії виходу з конфлікту ви запропонуєте?

П'яте питання. Зверніть увагу на технології регулювання конфліктів (інформаційні, комунікативні, соціально-психологічні, організаційні). Вивчіть модель прийняття науково обґрунтованого рішення з управління конфліктами і алгоритм управління конфліктом.

Приклад. Ви - керівник виробничого підрозділу. До Вас на роботу влаштовується працівник, якому Ви пообіцяли певні пільги в разі, якщо він проявить себе з кращого боку. Уже через півроку він продемонстрував свою високу кваліфікацію. Настала черга розподілу відпусток і цей працівник поскаржився майстру, що йому запропонували для відпочинку найменш підходящий для його сім'ї місяць. Потім Ви забули включити його до наказу про подяку, а путівку до будинку відпочинку, яку він просив виділити, отримав Ваш заступник. Ви просто забули про свої обіцянки щодо цього працівника. В результаті він подав заяву про звільнення. Побудуйте модель прийняття науково обґрунтованого рішення з управління конфліктом у такій ситуації.

Приклад. Ви критикуєте свою співробітницю, вона реагує на це дуже емоційно. Ви змушені кожного разу припиняти бесіду, не доводячи розмову до кінця. Ось і зараз після ваших зауважень вона розплакалась. Як донести до неї свої думки? Визначте найбільш раціональні персональні методи управління конфліктами в таких ситуаціях.

Шосте питання. Проаналізуйте технології консенсусу та компромісу використовуючи джерела запропоновані для самостійного вивчення

Приклад. Практика укладення компромісних документів між різноманітними політичними силами була характерна для країн Східної Європи в період переходу від тоталітаризму до демократії. Саме вони забезпечили відносно безболісну трансформацію політичних систем, а також проведення радикальних ринкових реформ. Водночас одним із найвдаліших експерти вважають досвід і'іостфранкістської Іспанії, де гак звані пакти Монклоа, що їх підписати основні політичні сили як узгоджену програму дій з виведення країни із соціально-економічної та політичної кризи, запобігли небезпечній конфронтації в суспільстві. Основні учасники пактів взяли на себе певні зобов'язання, йшли на поступки. Покажіть стиль компромісу при вирішенні політичних ко н фл і кт і в в У країн і.

Приклад. Владі та опозиції в Україні слід досягнути консенсусу. Проаналізуйте цей вислів з точки зору технології консенсусу в конфліктології.

Сьоме питання. Потрібно з'ясувати, що конфліктний медіаторинг - це проведення переговорів за участю медіатора.

Приклад. У США посередницька діяльність у вирішенні конфліктів давно стала однієї з найважливіших функцій державної влади. З першої половини минулого сторіччя в ролі регуляторів соціальних конфліктів тут виступали державні відомства — Національне управління із трудових відносин і Федеральна служба посередництва й примирення. За 50 років роботи на рахунку ФСПП більше 511 тис. вирішених конфліктів. Наведіть конкретний приклад.

Приклад. Визначте роль у неминучості конфліктів у сфері зовнішньої політики України залежно від наявності конфліктної ситуації між нашою країною та її стратегічними партнерами.

Основні поняття: діагностика, попередження, розв'язання, онсенсус, медіаторинг, компроміс, стиль, модель

Джерела: [4]; [5]; [7-9]; [10]; [12]; [17]; [18]

Питання та завдання для самоперевірки

1. Що таке конфліктний медіаторинг?

2. Охарактеризуйте консенсус, як спосіб вирішення конфліктів.

3. Що таке медіація?

4. Які основні принципи медіації ?

5. Що таке профілактика конфлікту?

6. Назвіть характеристики конфліктної особи некерованого типу.

7. Назвіть основні етапи переговорного процесу.

8. Назвіть три варіанти посередництва.

9. Назвіть основні стратегії в переговорному процесі і дайте їхню характеристику.

10. Як співвідносяться між собою поняття: „стратегія переговорного процесу " і „тактики переговорного процесу "?

11. Перелічіть основні тактики в переговорному процесі.




Переглядів: 2255

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.