Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Поняття злочину та його ознаки за кримінальним правом України

Злочин, як і будь-яке інше правопорушення, є вчинком людини, і саме тому йому притаманні всі ті об’єктивні й суб’єктивні особливості, що характеризують поведінку людини: фізичні властиво-сті - той чи інший рух або відсутність його, використання фізичних, хімічних, бюлогічнихРУта інших закономірностей навколишнього світу; психологічні властивості — прояв свідомості і волі, певна мотивація поведінки, її цілеспрямованість

Однак на відміну від інших вчинків людини злочин за соціальною сутністю є посяганням на ті відносини, ,о склалися в суспільстві, ві-дображають його найважливіші інтереси внаслідок чого охороняють-ся законом про кримінальну відповідальність. Злочин завжди супере­чить основним потребам та інтересам суспільного розвитку. А оскільки саме об’єктивні закономірності розвитку суспільства,його потреби й інтереси є критерієм, крилом" цінної 'чи антищнності людської поведінки, відповідності чи невідповідності її цим потребам та інтересам, злочин завжди є антисоціальною поведінкою.


КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО УКРАЇНИ. Загальна частина 59

При цьому оскільки інтереси і потреби суспільства перебувають у постійному розвитку, відповідно змінюється на певному етапі суспі-льного розвитку й оцінка поведінки людини як антисоціальної, зло-чинної. Тому поняття злочину не може бути незмінним: воно завжди має відповідати конкретному етапу розвитк. суспільства, потребам та інтересам, притаманним саме цьому етапу Це дозволяє зробити два висновки:

1)поняття злочину залежить від соціально-економічних відносин, що існують на певному етапі розвитку суспільства, і тому є історично мінливим;

2)визнання законом певної поведінки людини злочином (криміна-лізація діяння) чи вилучення її з кола злочинних (декриміналізація ді-яння) є безперервним процесом оцінки відповідності чи невідповідно-сті цієї поведінки суспільному розвитку.

Поняття злочину в кримінальному праві є універсальною і фунда-ментальною категорією: воно лежить в основі змісту всіх криміналь-но-правових інститутів. Саме тому визначенню цього поняття в кри-мінальному праві надавалося і надається велике значення.

В історії кримінального права поняття злочину визначали по-різному. Залежно від того, чому надавалось більше значення - соціальній чи пра-вовій характеристиці злочину, можна виділити три визначення цього по-няття: формальне, матеріальне і формально-матеріальне.

Формальне визначення — відображає юридичну природу, юридичні ознаки злочину: злочином визнається таке діяння, що передбачається законом як кримінальне каране (злочинне те, що карано, або злочин-ним є те, що передбачено кримінальним законом).

Матеріальне визначення — виділяє лише соціальну сутність зло-чину, суперечність його певним соціальним цінностям (злочин — сус­пільно небезпечне діяння).

Формально-матеріальне визначення поєднує соціальну та юридич-ну характеристику злочину (злочин - суспільне небезпечне і перед-бачене кримінальним законом діяння).

Якщо поставити питання про те, яке з цих визначень є більш об-ґрунтованим, більш цінним, то насамперед необхідно мати на увазі, що будь-яке визначення того чи іншого поняття тільки тоді може ви-конувати свої функції, коли максимально точно і вичерпно відображає істотні, типові ознаки певного діяння, явища. У цьому розумінні фор-мально-матеріальне визначення має перевагу: воно дозволяє відповіс-ти не тільки на питання, які діяння закон визнає злочином, а й чому за-кон визнає їх злочином; що в сукупності відбиває соціальну і правову природу, суть злочину.


60 Р. В. ВЕРЕША

КК України дає саме таке визначення. Стаття 11 КК України вста-новлює: «Злочином є передбачене цим Кодексом с’спільно небезпеч-не, винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене субєктом злочину».

Перше, що підкреслюється в цьому визначенні, це характеристика зло-чину як діяння: дії (активної поведінки), або ж бездіяльності (пасивної по-ведінки). Це має принципове значення: злочин як свідомий вольовий вчи-нок людини має бути виражений у конкретній дії або бездіяльності. Думки, погляди, переконання, що не дістали вираження в актах дії або бїздія^ьност,як би вони не суперечили інтересам суспільства, злочином визнаватися не можуть. Разом з тим навіть конкретна дія або бездіяльність, позбавлена психологічної основи діяння - свідомого 1 ВОЛЬОВОГО елемен-тів (це, наприклад, рефлекторні, інстинктивні вчинки), — не є злочином. Це і пояснює, чму в ст. 11 КК України вказано, що злочином є лише діян-ня, вчинене суб'єктом злочину, яким відповідно до ч. 1 ст. 18 КК України є фізична, осудна особа, яка вчинила злочин у віці, з якого може наставати кримінальна відповщальмсть, тобто особа, що діє з свідомістю і волею, достатніми для того щоб інкримінувати їй вчішене діяння.

Аналіз ч. 1 ст. 11 КК України свідчить, що в ній чітко закріплено три ознаки злочину: передбаченість його в законі про к.имінальну відповідальність, суспільна небезпечність діяння і винність Перша — передбаченість діяння КК України — формальна, що відбиває юриди-чну, нормативну його природу, тобто його протиправність. Інші дві ознаки — суспільна небезпечність і винність — є матеріальними, та-кими, що розкривають соціально-психологічну природу злочину.

Разом з тим аналіз ч. 2 ст. 1 КК України, яка визначає завдання Кримінального кодексу, дозволяє стверджувати, що передбаченість ді-яння в КК України одночасно означає й обов’язкову караність його за цим Кодексом. Частина 2 ст. 1 КК України вказує, що для здійснення завдання правового забезпечення охорони прав і свобод людини і гро-мадянина, власності, громадського порядку та громадської безпеки, довкілля, констит,ційного устрою України від злочинних посягань КК України визначаєУ«які суспільно небезпечні діяння є злочинами та які покарання застосовуються до осіб, що їх вчинили». У цій нормі чітко відбивається нерозривний зв’язок кримінальної протиправності та кримінальної караті в характеристиці злочину. ^

Саме тому в науці кримінального права панує думка про наявність чотирьох обов’язкових ознак злочину: суспільної небезпечності, вин-носгі, протиправності і караності. З урахуванням цих ознак можна да-ти наукове визначення поняття «злочин»: злочином визнається суспі-льно небезпечне, винне, протиправне і кримінально каране діяння (дія чи бездіяльність), вчинене суб’єктом злочину.


КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО УКРАЇНИ. Загальна частина 61

Кожна з цих ознак злочину відображає його різні істотні властиво-сті, має свій зміст.

Суспільна небезпечність як матеріальна ознака злочину полягає в тому, що діяння або заподіює шкоду відносинам, що охороняються кримінальним законом, або містить реальну можливість заподіяння такої шкоди. Це об’єктивна властивість злочину, реальне порушення відносин, що склалися в суспільстві. Виникнення, зміна, втрата суспі-льної небезпечності діяння зумовлені об’єктивними закономірностями суспільного розвитку, нерозривним зв’язком із тими соціально-економічними процесами, що відбуваються в суспільстві. У ч. 1 ст. 11 КК України суспільну небезпечність як обов’язкову ознаку злочину тільки названо, зміст її закон не розкриває. Однак порівняльний аналіз різних видів правопорушень (адміністративних, дисциплінарних тощо) свідчить що суспільна небезпечність їх не є рівнозначною суспільній небезпечності злочину: суспільна небезпечність злочину як виду пра-вопорушення значно більша. Не тотожні за своєю небезпекою і різні злочини. Достатньо порівняти вбивство і крадіжку.

Оцінка суспільної небезпечності діяння як ознаки злочину відбуваєть-ся на двох рівнях: по-перше, на законодавчому, коли законодавець кримі-нашзує певне суспільно небезпечне діяння; по-друге, на ігравозастосов-ному, коли орган дізнання, слідчий, прокурор, суддя оцінюють суспільн-небезпечність вчиненого конкретного злочину. Тому суспільна небезпеч ність і належить до оціночних понять. Критерієм оцінки суспільної небез-печності, її ступеня є об’єктивні та суб’єктивні ознаки злочину: об’єкт, на який посягає злочин, наслідки, спосіб здійснення злочину, форма вини, мотив і мета тощо. Тільки оцінка всієї їх сукупності може розкрити об’єктивну, реальну небезпечність злочину — його тяжкість.

Значення суспільної небезпечності як матеріальної ознаки злочину полягає в тому, що вона: по-перше, є основним об’єктивним критерієм визнання ДІЯННЯ злочином, його криміналізації; по-друге, дозволяє класифікувати злочини за ступенем тяжкості (ст. 12 КК України); по-третє, визначає межу між злочином та іншими ^порушеннями'; по-четверте, є однією із загальних засад індивідуалізації кримінальної відповідальності та покарання (п. 3 ч. 1 ст. 65 КК України).

Другою обов’язковою ознакою злочину, що відображає його внут-рішній психологічний зміст, є винність. У цій ознаці втілено найваж-ливіший принцип кримінального права — принцип суб’єктивного ін-кримінування, тобто відповідальності тільки за наявності вини, щ-випливає зі ст. 62 Конституції України. Частина 2 ст. 2 КК України за кріпила цей принцип, вказавши, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бутипіддана кримінальному покаранню,


62Р.В.БЕРЕШ А

доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено об-винувальним вироком суду.

Таким чином, закон про кримінальну відповідальність виключає об’єктивне інкримінування тобто відповідальність за шкоду, заподія-ну за відсутності вини. Вина відповідно до ст. 23 КК України є психіч-не ставлення особи до вчинюваної дії чи бездіяльності та їх наслідків, виражене у формі умислу або необережності.

Злочин являє собою єдність об’єктивного і суб’єктивного: діяння і психічного (свідомого і вольового) ставлення до нього. Як діяння не може бути розкрито поза зв’язком з психічним ставленням особи до нього, так і зміст психічного ставлення (вини) не може бути визначено поза зв’язком із характером діяння: об’єктом, на який особа посягає, способом, наслідками й іншими його об’єктивними ознаками. Вина значною мірою визначає характер діяння і ступінь його тяжкості та є важливим критерієм визнання його злочином.

Обов’язковою ознакою злочину є також його протиправність. Як фо-рмальна ознака злочину вона означає передбаченість його в кримінально-му законі. Кримінальна протиправність тісно пов’язана із суспільною не-безпечністю: вона є суб’єктивним вираженням об’єктивної, реальної небезпечності діяння для суспільних відносин, її законодавчої оцінки. То-му кримінальна протиправній - юридична; правова оцінка суспільної небезпечності, закріплена в законі. Саме суспільна небезпечність, її сту-пінь визначає об’єктивні межі протиправності. За цими межами питання про криміналізацію діяння виникати не може. Виділення законом кримі-нальної протиправності як обов’язкової ознаки злочину — це конкретне виражені принципу законності в кримінальному праві: кримінальній відповідальності та покаранню підлягає лише особа, що вчинила таке су-спільно небезпечне діяння, яке передбачено законом як злочин.

Кримінальний закон дає вичерпний перелік злочинів, тому якщо на-віть діяння становить небезпечність для суспільства, але не передба-чено законом про кримінальну відповідальність, воно не може розгля-датися як злочин. Звідси випливає найважливіше положеная пр-неможливість застосування кримінального закону за аналогією до та кого діяння, що безпосередньо в ньому не передбачено. Частина 4 ст. 3

азйж=жїїг—-—

Слід зазначити, що кримінальне законодавство України 1922 і 1927 років допускало аналогію закону, яка означала, що у разі відсутності в Кримінальному кодексі вказівок на окремі види злочинів, покарання застосовується за тими статтями КК, що передбачають найбільш схожі за важливістю і характером злочини, з урахуванням правил Загальної


КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО УКРАЇНИ. Загальна частина 63

частини. Введення в ці роки аналогії мало усунути прогалини в кримі-нальному законі, що пояснювалося неможливістю передбачити в тих умовах у КК вичерпний перелік злочинів.

Хоча аналогія в перших КК і обмежувалася певною мірою обов’язковим встановленням схожості діянь (вчиненого і передбаченого кримінальним законом) за об’єктивними ознаками, вона давала прості-суб’єктивному розсуду правозастосовних органів в оцінці діяння як зло чину і, в кінцевому підсумку, часто приводила до порушення закону. То-му необхідність зміцнення законності вимагала вилучення аналогії з Кри-мінального кодексу та утвердження принципу: немає злочину без вказівки на те в законі. Це і було зроблено вже в ст. 7 КК УРСР 1960 року, хоча норми, яка б прямо забороняла аналогію, у ньому не було. Конституція України в ч. 2 ст. 58 містить найважливіший принцип законності: «Ніхто не може відповідати за діяння, які під час їх вчинення не визнавалися за-коном як правопорушення». Частина 4 ст. 3 КК України цілком відповідає цьому положенню Конституції України.

З ознакою протиправності пов’язана четверта обов’язкова ознака злочину — його караність, під чим розуміють загрозу застосування за злочин покарання, що міститься в кримінально-правових санкціях. Ка-раність, за своєю сутністю, випливає із суспільної небезпечності та протиправності діяння: воно тому і є кримінально караним, що суспі-льно небезпечне і передбачене кримінальним законом як злочин.

У той же час діяння, за яке в законі передбачено кримінальне пока-рання, не втрачає властивостей злочину, якщо в конкретному випадку його вчинення за нього не буде призначено покарання (наприклад, у зв’язку із закінченням строків давності, за амністією тощо).

З урахуванням викладеного, підкреслюючи єдшсть ознак злочину, можна зробити висновок, що тільки наявність сукупності розглянутих чо-тирьох ознак - суспільної небезпечності, винності, протиправності, ка-раності - характеризує діяння, вчинене суб’єктом злочину, як злочин.




Переглядів: 1598

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.