Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Весняні явища в природі

Весняні явища в природі. Початком весни астрономи вважають 21-22 березня - момент весняного рівнодення, коли день дорівнює ночі, а кінцем - 21-22 червня - найдовші дні року.

Для натуралістів весна починається з прильотом граків (в середньому 19 березня) і рухом соку у гостролистого клена (25 березня). Цей сезон умовно ділять на три періоди: рання весна-до сходу снігу на полях (до половини квітня), середня весна-до зацвітання черемхи (до половини травня) і пізня весна - до відцвітання яблунь і бузку (до початку червня).

Явища в неживій природі. У другій половині березня помітно збільшуються дні, зменшуються ночі, сонце все вище піднімається в полудень над горизонтом, промені його пряміше падають на землю і сильніше прогрівають її. Сніг стає пухким, починає танути, і на відкритих місцях утворюються проталини.
У другій половині березня з'являються перші купчасті хмари. Вони дуже красиві, мають вигляд білосніжних, куполоподібних мас з рівними підставами. Хмари виникають зазвичай вранці або опівдні внаслідок нагрівання повітря; до вечора, коли висхідні струми слабшають, вони починають зникати, танути.

У першій половині квітня з ходить з землі сніг; утворюються при його таненні струмки збігають до водойм. Льодохід зазвичай починається в середині квітня. Незадовго перед цим у берега з'являються закраїни - вузькі смужки води. Під дією води і сонця в льоду утворюються тріщини, він розколюється і рушає з місця. Крижини, пробиваючись і штовхаючись, несуться вниз по річці, б'ючись об береги і палі мостів. Посередині річки крижини рухаються швидше, ніж у берегів. По дорозі вони тануть. Річка звільняється від крижаного покриву, виходить з берегів і розливається.

Починається повінь.

Зазвичай на початку травня буває перша гроза. В цей час і пізніше часто настає раптове похолодання з приморозками, від яких дуже страждають рослини, особливо плодово-ягідні.

Весняне пробудження дерев. Незабаром після появи проталин пробуджуються дерева: у них починається рух соку. Явище це виявляється, якщо проколоти кору товстої голкою: з ракi випливає солодка прозора рідина; на повітрі вона окислюється і набуває червонуватого забарвлення. Добування соку завдає великої шкоди деревам.
Сокорух - складний фізіологічний процес. Коріння починають активно всмоктувати з відтаює грунту воду, вона розчиняє зимові запаси поживних речовин рослини і у вигляді розчину пересувається по стовбуру і гілкам до нирок.
Набухання і розпускання бруньок. Днів через десять після початку сокоруху стає помітно набухання нирок, в яких під захисними нирковими чешуями перебувають зародкові пагони.

Дерева і чагарники, запилюється вітром, цвітуть раніше, ніж покриються листям, або на самому початку їх розгортання. Першими в другій половині квітня зацвітають вільха і ліщина, а з запилюють комахами - верба. Нирки у верби щільно стягнуті коричневими лусками, що мають вид ковпачків. Скинувши їх, нирки виглядають пухнастими кульками, що складаються з волосків, які захищають квіти від різких коливань температури, дощу.

У квітні більшість дерев ще голі, але покривні луски набряклих бруньок вже розсуваються, і з них показуються куприки листя. Поява листя. Молоде листя одних дерев покриті клейким запашним речовиною, в інших - пушком, який охороняє їх від холоду. Ніжний і прозорий в цей час світло-зелене вбрання дерев.

В кінці квітня розпускаються бруньки черемхи і берези; в першій половині травня - нирки клена, жовтої акації, яблуні і груші, а потім - дуба та липи.
Пізньої весни, у другій половині травня, починається справжній розквіт весни. Зацвітає черемха, одночасно з нею - чорна смородина, трохи пізніше - лісова суниця і плодові дерева, бузок, горобина і більшість трав'янистих рослин. В останніх числах травня дозрівають плоди осики, верби. Осипаються пелюстки у квіток яблуні і бузку - кінчається весна, починається літо.

Явища в житті рослин наступають тоді, коли закінчується довга сніжна зима. Цей період найбільш яскравий і прекрасний у природі. Набряклі бруньки на деревах і чагарниках перетворюються в молоді листочки. Цікаво, що дерева та чагарники деяких видів цвітуть ще до того, як розпуститься листя рослин.

У зоні помірного клімату ранньою весною (вже на початку квітня) цвітуть вільха і ліщина. У них як тичинкові, так і маточкові квітки розташовані в різних суцвіттях, але на одній рослині. Ці рослини об'єднують у групу однодомних. Перехресне запилення здійснюється за допомогою вітру, коли листя на деревах і чагарниках ще не розпустилися. Завдяки цьому, перешкод для перенесення пилку з тичинкових квіток на рильця маточкових немає.

Ще одне явище в житті рослин - це коли в кінці в лісах цвітуть різні верби. Вони мають гарні суцвіття жовтого кольору з сильним приємним запахом. Ці тичинкові суцвіття знаходяться на одних рослинах цього виду. А маточкові світло-зелені квітки на інших примірниках цього ж виду верби. Ці рослини відносяться до дводомних, так як у них маточкові і тичинкові квітки розташовуються на одній рослині. У цьому випадку запилення здійснюється за допомогою комах. Цілий день бджоли і джмелі літають біля сережок верби, накопичуючи солодкий нектар і в той же час обпилити маточкові квітки пилком з тичинкових. У цей час бджоли роблять перший збір, тому бджолярі ставлять вулики з омшанніка.

Серед трав'янистих рослин раніше всіх цвіте мати-й-мачуха на берегах річок, на обривах і стрімких схилах. Суцвіття цієї рослини представляють собою кошики подібні суцвіттям кульбаби, але менших розмірів. Практично з-під снігу виростають стебла мати-й-мачухи з розташованими на них суцвіттями. Також на стеблах помітні коричневі лусочки - недорозвинені листя. Через деякий час після дозрівання і розсіювання плодів ранні пагони мати-й-мачухи гинуть, а їх змінюють пагони з великим листям, які зверху мають гладку структуру, а знизу покриті густими білими волосками.

Спробуйте прикласти до шкіри по черзі нижній та верхній боки листа, в першому випадку ви відчуєте тепло, а в другому - холод. Це пояснює, чому люди з давніх часів називають цю рослину мати-й-мачуха. У літній період в листках рослини утворюються органічні речовини. Їх запаси зберігаються в довгих і великих кореневищах. Завдяки цим відкладенням, на наступний рік у березні формуються квіткові пагони.

У більшості весняних рослин квітки з'являються до того, як розпуститься листя на деревах. Ці рослини накопичують органічні речовини в підземних частинах - цибулинах, кореневищах, бульбах. Такі запаси необхідні для утворення квіток, плодів і насіння. До рослин, квітучим навесні, відносять анемони, медунку, конвалію (це рослини з кореневищами), чистяк люетичній, ряст (утворюють бульби), гусяча цибуля, тюльпан (цибулинні рослини).

Часто серед рослин, що цвітуть ранньою весною, зустрічаються екземпляри з коротким періодом життя. Приміром, чистяк звичайний з'являється у березні на вологому ґрунті серед чагарників. Коли сніг розтане у квітні, у чистяків розпускаються листя і квітки зеленого кольору. А вже в травні надземні органи рослини в'януть і гинуть. Залишаються живими тільки підземні органи рослини. Це бульби, що представляють собою перетворену кореневу систему з накопиченими органічними речовинами. Крім цього, у ґрунт потрапляють бульби, що з'явилися у пазухах листків на стеблі. Такі бульби все літо перебувають у «сплячому» стані, а в осінній час проростають. Пророслі бульби взимку залишаються під сніговим покривом. А в наступному році навесні знову надземні пагони швидко ростуть і з'являються квітки і листя.

Назва БЕРЕЗЕНЬ закріпилась за місяцем у середині минулого століття. Походить від назви промислу - березол (заготівля березового попелу, що використовувався для виготовлення скла). До цього часу місяць називався март. У народі його звали: капельник, протальник, запалі сніги, з гір потоки, соковик, полютий, красовик.

 

 





Переглядів: 6765

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.