Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Поняття функцій, їх класифікація.

Для того, щоб зрозуміти суть управлінської діяльності, потрібно відповісти на запитання: чим займаються працівники апарату управління, які функції вони виконують у загальному організмі підприємства чи організації.

Перш ніж виявити коло цих питань та розглянути їх зміст, відмітимо що в будь-якій організації існує два види проблем: спеціальні та управлінські. Спеціальні проблеми – це такі, що безпосередньо пов’язані з технологічною стороною діяльності і не мають прямого відношення до управлінських функцій. Вирішення чисто управлінських проблем пов’язане з використанням матеріальних, фінансових та людських ресурсів, організацією праці людей, розробкою вказівок, рішень, постановкою цілей перед окремими працівниками та їх групами.

Спеціальнимипроблемами займаються фахівці „виробничого” профілю. Наприклад, інженер-технолог визначає види сировини, які потрібні для виготовлення виробу, їх композицію, послідовність обробки і т.п. Економіст складає перелік первинних показників, необхідних для аналізу і прогнозування господарської діяльності, обирає ту чи іншу альтернативу розробки прогнозів. Маркетолог вирішує питання термінів проведення маркетингових досліджень, обирає методи одержання необхідної інформації і т.д.

На відміну від фахівців, які зайняті виключно виробничо-технічними проблемами, управлінець займається як виробничими справами, так і чисто управлінськими. Співвідношення між цими проблемами залежить від рівня ієрархії, на якому знаходиться менеджер (табл.3)

Як бачимо, чим ближче знаходиться керівник до вершини управлінської піраміди, тим більша доля управлінських проблем, якими він займається.

 

 

Таблиця 3

Структура витрат часу менеджера на вирішення виробничих і управлінських проблем в залежності від рівня управління (в % до тривалості робочого часу)

    Менеджери Доля робочого часу, що витрачається на вирішення
виробничий проблем управлінських проблем
  Вищого рівня управління Середнього рівня управління Низового рівня управління Фахівець без управлінських функцій        

 

Згрупувавши виробничі і управлінські проблеми в однорідний блок за показником певної службової компетенції і кваліфікації осіб, які повинні їх вирішувати, одержимо так звану функцію менеджменту. Отже, під функцією менеджменту слід розуміти чітко визначений перелік однорідних проблем, питань та завдань, які вирішуються у процесі управління підприємством (організацією) певною посадовою особою чи структурним підрозділом згідно існуючого поділу праці в апараті управління.

Логічний взаємозв’язок між цими функціями схематично можна зобразити за допомогою так званого „кола менеджменту” (рис. 2).

 

Визначення цілей Планування     Контроль Рішення     Мотивація   Організація   Оперативний вплив  
Інформація і комунікації

 


Рис. 2. Коло менеджменту

 

В теорії менеджменту розрізняють два види функцій: загальні (основні) і специфічні (конкретні). Загальні функції менеджменту виконуються у будь-якій системі управління, незалежно від природи виробничо-господарських процесів, які в ній відбуваються. Специфічні функції менеджменту являють собою конкретизацію загальних за ознаками процесів і об’єктів управління та елементи виробничо-господарської діяльності.

Серед вчених поки що немає єдиної думки щодо складу загальних функцій менеджменту. Дослідники виділяють від чотирьох до семи функцій. На наш погляд, комплекс загальних функцій менеджменту включає: визначення цілей, планування, розробку та прийняття рішень, організацію (реалізацію рішень), оперативний вплив на об’єкт управління, мотивацію працівників, контроль виконання рішень і діяльності працівників.

Коло менеджменту наочно ілюструє положення, що управління організацією (підприємством) здійснюється за загально схемою осмисленої людської діяльності: від постановки мети до контролю результату її досягнення. Воно може служити також відправним моментом для визначення структури управління організацією, оскільки кожна представлена на рис.1 функція реалізується окремим виконавцем чи групою виконавців.

 




Переглядів: 189

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.