Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Право інтелектуальної власності не є самостійною галуззю права. Воно входить до найпоширенішої галузі права – цивільного права.

Конспект лекцій

З дисципліни

 

“Інтелектуальна власність”

Лекція 1. Поняття інтелектуальної власності і її охорони

Мета: Ознайомити студентів та магістрантів з історією та еволюцією авторського права, з основними категоріями дисципліни, дати їх загальну характеристику.

План

1. Поняття інтелектуальної власності.

2. Еволюція інтелектуальної власності.

Основні поняття теми: інтелект, інтелектуальна творчість, інтелектуальний продукт, інтелектуальна власність, майнова та немайнова інтелектуальна власність, авторське право, суміжні права, промислова власність, гудвіл, наукове відкриття, винахід, корисна модель.

Поняття інтелектуальної власності.

Інтелектуальна власність як результат творчої діяльності.

Термін «право» означає можливості, які має соціальний суб’єкт, тобто громадянин, а також систему правил соціальної поведінки.

Право - це система (сукупність) правових норм, що пов’язані між собою і утворюють єдине ціле – правову систему.

Суть правової системи полягає в тому, що правові норми стосуються сфери свободи людини, способів та засобів її визначення, обмеження, звільнення від сваволі.

Свобода – це притаманні людині властивість і форма життя, що відображають її прагнення до самовираження, самореалізації, але це не означає, що свобода є можливість здійснення будь – яких діянь.

В суспільстві створюються різноманітні механізми, які властивими їм засобами сприяють реалізації свободи суб’єктів чи протидіють правам свавілля. що формують права й обов’язки, які встановлюються (санкціонуються).Одним ізнайважливіших механізмів є юридичне право.

Юридичне право – це система правових норм, які гарантуються й охороняються державою.Юридична наука як система юридичних наук представлена такими галузевими науками: теорія держави і права, історія держави і права, державне право, цивільне право, цивільне процесуальне право, кримінальне право, кримінальне процесуальне право, адміністративне право, фінансове право, сімейне право, господарське право, космічне право, криміналістика, кримінологія, судова медицина тощо.

Право інтелектуальної власності не є самостійною галуззю права. Воно входить до найпоширенішої галузі права – цивільного права.

Складовими прав інтелектуальної власності є авторське право і промислова власність ( патентне право ). Вони є окремими інститутами цивільного права, не дивлячись на те, що мають дещо спільне.

Спільним для цих правових інститутів є те, що об’єктами авторського права і промислової власності є результат творчої діяльності людини, що творцями творів літератури та об’єктів промислової власності можуть бути як повнолітні, так і неповнолітні особи, які мають право на ім’я, на авторство. Спільним також є те, що відносно своїх творів автори творів та об’єктів промислової власності наділяються виключними правами, які полягають в тому, що тільки авторам належить право дозволяти чи забороняти використання їх творів у будь – який спосіб іншим особам.

Інтелектуальна власність у широкому розумінні означає закріплені законом права на результати інтелектуальної діяльності у виробничій, науковій, літературній і художній галузях.

Інтелектуальна діяльність – це творча діяльність, а творчість – це цілеспрямована розумова робота людини, результатом якої є щось якісне нове, що відрізняється неповторністю, оригінальністю, унікальністю.

Для людини характерні два види творчості – художня і технічна. Результатом художньої творчості є літературні і художні твори. Результатом технічної творчості – винаходи, торгівельні марки, комерційні таємниці тощо.

Результати художньої творчості використовуються в гуманітарній сфері для збагачення внутрішнього світу людини, формування його світогляду.

Результати технічної творчості, які сприяють підвищенню технічного рівня суспільного виробництва, його ефективності та забезпечують конкурентоспроможність вироблених товарів і послуг, застосовуються переважно у сфері виробництва товарів і надання послуг.

За сформованою історичною традицією результати технічної творчості називають об’єктами права промислової власності або “промисловою власністю”.

До інтелектуальної власності відносять тільки ті результати творчої діяльності, що не суперечать нормам моралі та гуманності.

Право інтелектуальної власності – це система правових норм, що регулюють відносини в суспільстві у зв’язку зі створенням і використанням об’єктів інтелектуальної власності. [Дахно]

Інтелектуальною власністю вважається не результат творчої діяльності, як такий, а право на цей результат. Особливістю права інтелектуальної власності є те, що воно складається з двох груп прав: майнових і немайнових.

Майнова ІВ – це право, що виникає у творця на досягнутий результат інтелектуальної, творчої діяльності.

Майнові права –суб’єктивні цивільні права, що мають певний економічний зміст.

До майнових прав відносяться права: на використання об’єкта інтелектуальної власності; виключне право дозволяти використання та перешкоджати неправомірному використанню об’єкта інтелектуальної власності, в тому числі забороняти таке використання.

Немайнові права – суб’єктивні цивільні права, що не мають економічного змісту (право на авторство, право на ім’я; право приймати рішення про обнародування твору; право забороняти згадування імені автора, якщо автор твору бажає залишитися анонімом; право вибору псевдоніму у зв’язку з використанням твору; право заперечувати проти змін твору без дозволу автора, проти його спотворення і проти будь-якого посягання на твір; право вилучення твору з публічного користування тощо).

До нематеріальних прав відносяться право на авторство, право на недоторканість твору тощо.

Майнове право на об’єкт права інтелектуальної власності здебільшого обмежене у часі. Немайнове право у часі не обмежене, тобто воно вічне. Право інтелектуальної власності та право власності на річ не залежать одне від одного. Перехід права на об’єкт права інтелектуальної власності не означає перехід права на річ і навпаки.

Право інтелектуальної власності відноситься до групи нематеріальних активів з усіма наслідками, що з цього витікають.

ІВ може бути представлена:

- авторське право і суміжні права;

- право на об’єкти промислової власності;

- право на нетрадиційні об’єкти ІВ.




Переглядів: 205

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.