Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Стадії юридичного процесу

Юридичний процес - це завжди визначена сукупність послідовно виконуваних дій і ухвалених актів. І ця сукупність може бути у відомих випадках значною, включати багато дій різноманітного характеру. Наприклад, розслідування кримінальної справи, правотворчість й ін. Тому юридичний процес не може не містити вимог, що забезпечують ритмічність, плановість і суворий правовий порядок при проведенні актів, що мають правове значення, і - головне - забезпечюючої справедливість, законність, обґрунтованість як самої діяльності, так і її результатів (ухвалених юридичних актів).

У цьому зв'язку буде доцільним розділ юридичного процесу на етапи, виділення в ньому послідовних стадій. Так, С.С. Алексєєв основними етапами правотворчої процедури вважає підготування проекту нормативного юридичного акту, офіційне підведення волі народу в закон. На думку інших правознавців, наприклад А.С. Піголкіна, проходження законопроекту в компетентному представницькому органі складається з таких стадій: внесення проекту в правотворчий орган і прийняття його на розгляд; обговорення проекту; прийняття проекту.

У судочинстві (як кримінальному, так і цивільному), прийнято виділяти більше стадій. Так, у теорії цивільного процесу процесуальна стадія визначається як сукупність послідовно здійснюваних процесуальних дій, об'єднаних найближчою метою. Традиційно виділяються сім стадій логічного призначення:

§ порушення судочинства;

§ підготування справи до судового розгляду;

§ судовий розгляд;

§ перегляд справи в суді касаційної інстанції;

§ перегляд справи в судах наглядової інстанції;

§ перегляд справи з обставин, що знову відкрилися;

§ примусове виконання судового рішення.

Поряд із стадіями в правозастосувальному процесі, як однім із різновидів юридичного процесу, варто розрізняти правозастосувальні цикли (І.Я. Дюрягін), кожний з котрих безпосередньо спрямований не прийняття різнохарактерних по своєму призначенню актів правозастосування (рішень, постанов).

У цивільному судочинстві закон виділяє п'ять таких циклів: розгляд в суді першої інстанції; розгляд в касаційній інстанції; розгляд в суді наглядової інстанції; розгляд в суді при перегляді по обставинах рішень, що відкрилися знову, визначень і постанов; виконавче виробництво.

Подібне положення має місце й у кримінальному процесі. Зазначені цикли в процесуальному законі регламентовані як процесуальні виробництва, і кожний із них складається зі стадій: порушення діяльності по застосуванню права, підготування, і винесення правозастосовчого акту (дії). Виконавче виробництво включає ще одну стадію - оскарження дій судового виконавця.

Визначення стадій у характеристиці юридичного процесу пов'язано насамперед із тим, що вони відбивають логічну послідовність його розвитку. Поки справа не збуджена, неможлива наступна процесуальна діяльність. Звичайно, перевірочної діяльності обов'язково повинно передувати рішення питання (справи) по суті.

Стадії не просто випливають одна з іншої - у кожній з них за певних умов може бути проведена перевірка правильності діяльності в попередній. Так, у судовому засіданні обов'язково аналізуються законність і обґрунтованість порушення судочинства і проведеного розслідування (дізнання, підготування справи).

Конкретні види юридичного процесу можуть бути усіченими (наприклад, результати вирішення питання не піддаються перевірці, далеко не кожне прийняте рішення потребує в спеціальному провадженні по його виконанню та ін.). Тому стадії прийнято підрозділяти на обов'язкові і факультативні. До першого можна віднести порушення процесу, підготовчі дії і безпосередньо розгляд питання (справи) шляхом здійснення правових розпоряджень. Наявність усіх стадій у юридичному процесі залежить від конкретних обставин.

У кожній з названих стадій юридичного процесу обов'язкові такі компоненти:

а) відносно самостійна задача, на рішення якої спрямовані дії, що об'єднуються в ті або інші стадії;

б) специфічний склад дій, що неодмінно включає встановлення або аналіз фактичних обставин, реалізацію відповідної юридичної норми для рішення питання, справи і т.п.;

в) юридичні документи, у яких відбиваються і закріплюються результати зроблених у даній стадії юридичних дій.




Переглядів: 1061

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.