Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Курорти Одеської області

Загалом, на території Одеської області до курортних відносять такі населені пункти, як: Одеса, с-ще Затока, с-ще Сергіївка, с-ще Гвардійське, с-ще Ліски, с. Косівка, с. Курортне, с. Микоївка, с. Попаздра, с. Приморське, с. Вапнярка, с. Крижанівка, с.Нова Дофінівка, с. Сичавка, с. Грибівка, с. Дальник, с. Кароліно-Бугаз, с. Санжійка, с. Іллічівка, с. Лебедівка, с. Тузли, с. Приморське.

Бальнео-кліматичні й кліматичні курорти Одеської групи розташовані в приморській зоні, що граничить із дачними райо­нами міста й степом. Клімат цих курортів сполучає особливості степового і морського, відрізняється м'якістю й достатньою кі­лькістю сонячних днів. Улітку завдяки бризам навіть у жаркі дні не відчувається спека.

Багаторічна середня річна температура повітря має мінімум у січні-лютому (мінус 1,5-1,8°С) і максимум у липні, із середньою температурою 4-22,7°С (Лермонтовский курорт).

Тривалість морозного періоду на курортах Одеси коли­вається від 63 днів у Приморському до 78 днів у Лузанівці. Число днів зі сніговим покривом - від 16 до 27.

За середнім даними, відносна вологість повітря в холодну пору року становить 82-87%, у теплу - 65-67%. Число днів з опадами дорівнює 70-80, причому опадів за рік на Лермонтовському курорті 425 мм, у Приморському - 418 мм, у Чорноморці -389 мм.

Тривалість сонячного сяйва в Одесі досягає 2200 годин за рік; без сонця в році буває близько 70 - 76 днів. Дані про різкі атмосферні явища показують, що на Лермонтовському курорті протягом року в середньому буває дощових днів -91,з туманами - 48, зі снігом - 26, із заметіллю - 3. На Одеських курортах вітер не заважає курортному лікуванню.

Аркадія - приморський бальнео-кліматичний курорт, розташований за 5 км від центра м. Одеси, у приморській місцевості з зеленими насадженнями й парком.

На курорті діють спеціалізовані санаторії «Друж­ба», «Україна», ім. Чувиріна для хворих із захворюваннями органів кровообігу, а також багатопрофільні санаторії зі спеціалізованими відділеннями: «Росія» - для хворих із захворюваннями органів кровообігу, опорно-рухового апарату й нервової системи а також «Примор'я» - для хворих із захворюваннями органів руху й периферичної нервової системи. Застосовуються кліматолікування й морські купання

За часи радянського Союзу на курорті функціонував санаторій «Аркадія» для хворих активними формами легеневого туберкульозу й санаторій «Піонерський» для дітей, що страждають кістково-суглобним туберкульозом.

У цих санаторіях проводили кліматолікування, антибактеріальну терапію, хірургічні методи лікування, лікування кумисом, що готується з коров'ячого молока.

Курорт функціонує цілий рік. Сполучення: залізни­цею до ст. Одеса, звідти - маршрутним автобусом.

Курорт Одесавизнана таласокурортна столиця Північно-Західного Причорномор'я. Одеський курорт Великий Фонтан розташований у місті, на території від району Аркадія до Чорноморки вздовж: південно-західного узбережжя Чорного моря. Він сприятливий для лікування пацієнтів із захворюваннями органів дихання.

Курорт Затокаприморський кліматичний курорт, розташований у місці злиття Дністровського лиману з Чорним морем, за 65 км від Одеси та 23 км від Білгорода-Дністровського. Клімат сухий, з ознаками степового та морського. Середньорічна температура повітря +10°С, літо жарке, температура у липні-серпні становить -22°С, середньомісячна температура січня +2,5°С. Велика кількість сонячних днів протягом року, широкі дрібнопіщані пляжі зумовлюють привабливість курорту. Він має численні пансіонати, будинки відпочинку, санаторії для лікування кістково-суглобових захворювань у дітей.

Курорт Куяльникбальнеогрязовий курорт степової зони, розташований за 9 км від центру Одеси, у південній частині Куяльницького лиману. Лікувальні ресурси: грязь, рапа та мінеральна вода для пиття та ванн. Функціонують санаторії, курортна поліклініка, пансіонати, грязелікарня, затишні будинки та бази відпочинку, а також завод з розливу мінеральної води.

Із кліматичних особливостей курорту слід зазначити мінімальні суми опадів (360 мм у рік), мале число днів, зі сніжним покривом, менше річне число днів з різкими атмосферними явищами (в середньому): дощових днів 80, зі снігом - 15, з туманами - 41, із заметіллю - 3.

Довжина Куяльницького лиману - до З0 км, глибина від 0,5 до 5 м. На дні лиману залягають грязьові поля різної площі й потужності. Чорна намулові грязь високої якості з відмінним грязьовим колоїдним комплексом, основною фракцією якого є сульфід заліза й органічні колоїди.

Встановлена наявність в ній летучих амінів, органіч­них кислот, солей олеїнової кислоти, хлорофіла, йодвмісних органічних сполук, виявлені каротин, мікроелементи - мідь і свинець. Запаси лікувальних грязей великі й тільки в півден­ній частині лиману визначаються в кількості 3 млн. тон.

Куяльницька грязь використовується для лікування хворих на інших курортах Одеського курортного району, а також експортується для грязелікування в поза-курортних умовах.

Застосовуються аплікаційне грязелікування, рапні ванни, штучні сірководневі, вуглекислі, кисневі, радонові ванни (на мінеральній воді), газогрязьові ванни, інгаляції, гідропатичні процедури, купання в лимані, геліотерапія на пляжі лиману, лікувальна гімнастика.

Курорт Лебедівка - приморський кліматогрязевий курорт степової зони, розташований за 40 км від Білгорода-Дністровського на широких піщаних пляжах узбережжя Чорного моря. Клімат має риси морського та степового. Головний лікувальний фактор - мулова грязь лиману Бурнас із великим вмістом сірководню - використовується для лікування дітей із наслідками ревматизму та поліомієліту, а також: дорослих з захворюваннями опорно-рухового апарату. Ефективності процедур сприяють морські купання.

Курорт Лузанівка- приморський кліматичний курорт степової зони, розташований у північно-східній частині Одеської затоки, за 10 км від центру Одеси Має найкращі на узбережжі Чорного моря пляжі.

Курорт Малодолинський – грязевий курорт степової зони, розташований на Малодолинському (колишньому Сухому) лимані, за 28 км від Одеси. Лікувальні ресурси - грязі та ропа використовуються для спеціалізованого лікування дітей, хворих на ревматизм.

Курорт Приморський - приморський рівнинний курорт степової зони, розташований за 30 км від Білгорода-Дністровського у великому парку та на широких дрібнопіщаних пляжах узбережжя Чорного моря. Клімат має риси морського та степового. Лікують захворювання органів дихання.

Курорт Сергіївна - приморський кліматичний і грязевий курорт степової зони, розташований за 18 км від Білгорода-Дністровського на дрібно-піщаних пляжах узбережжя Чорного моря та Шаболатського лиману. Основні лікувальні фактори - клімат, лікувальна грязь і ропа з концентрацією солей 22-32 г/л, а також морські купання. Функціонують санаторії та водогрязелікарня для лікування опорно-рухового апарату та периферійної нервової системи.

Курорт Хаджибейський - грязевий курорт, розташований на Хаджибейському лимані, за 15 км від Одеси. Лікувальними ресурсами є грязь і високо мінералізована (32 г/л) хлоридно-натрієво-магнієва ропа лиману. Застосовується аерогеліотерапія. У санаторіях лікували дітей із залишковими явищами поліомієліту.

Кліматичні особливості курорту мають багато спільного із кліматом інших курортів Одеської групи й особливо нагадують клімат Куяльника.

Хаджибейский лиман має в довжину до 40 км, за вширшки 3-4 км, у глибину 12-16 м. Цінні в бальнеологічному відношенні лікувальні грязі залягають потужу 2рому глибоких частинах лиману. Грязь чорного кольору, пластична.

На великій відстані на березі лиману тягнеться прекрасний піщаний пляж, що широко використовується аерогеліотерапії.

Сполучення: залізницею до ст. Одеса, звідти маршрутним автобусом.

Курорт Холодна Балка - грязевий курорт степової зони розташований у північній частині Хаджибейського лиману, за 21 км від Одеси. Лікувальними ресурсами є грязь і попа. Функціонує санаторій для лікування дітей із залишковими явищами поліомієліту та хворих на ревматизм.

Курорт Чорноморка- приморський кліматичний курорт степової зони, розташований на піщаних пляжах за 20 км від Одеси. Має характерний для цього району клімат. Дається взнаки вплив моря: частіші бризи, чимала кількість ясних днів. Пологий берег, піщане дно без каменів, невелика глибина створюють сприятливі умови для купання. У санаторіях лікують дорослих і дітей, хворих на кістково-суглобовий туберкульоз і активний туберкульоз органів дихання.

Курорти Миколаївської, Херсонської, Запорізь­кої, Донецької областей

На території Миколаївської області до курортних відно­сять такі населені пункти, як: Очаків, с. Коблеве, с. Рибаківка,с. Вікторівка, с. Морське, с, Василівка, с. Покровка, с. Покровське, с. Чорноморка.

Курорт Очаків- це кліматичний курорт місцевого значення. Клімат курорту помірно теплий. Поблизу роз­ташований Березанський лиман з лікувальними мулистими грязями. Розповсюджені широкі дрібнопіщані пляжі

На території Херсонської області до курортних відносять такі населені пункти, як: Скадовськ, Гола Пристань, с-ше Лазурне, с. Більшовик, с. Залізний Порт, с. Приморське, с.Красне, с. Хорли.

Курорт Скадовськ - великий кліматичний приміський курорт Херсонщини, що знаходиться на положистому березі мілкої Джарилгацької затоки Чорного моря Чисте степове повіту постійні морські бризи створюють тут чудові кліматичні умови. Має численні оздоровчо- спортивні заклади

Завоями дрібному піщаному дму морська вода в бухті влітку сильно прогрівається, що створює винятково сприятливі умови для купання дітей. З північної сторони до курорту примикає степ, з південної – море. Корпуса будинку відпочинку перебувають у курортному парку на березі моря.

Кліматичні умови степової зони: спекотне літо, що пом’якшується постійними морськими бризами й м'яка зима.

Сполучення: залізницею до ст. Херсон Одеської залізниці, звідти катером по Дніпру до Голої Пристані тім маршрутним автобусом.

Курорт Гола Пристань (Гопри)- грязевий курорт степової кліматичної зони, розташований за 18 км від Херсона на Лівому березі Конки, що є притокою Дніпра, розташований у листяному парку, на відстані І км від Го­лої Пристані.

Містить великі запаси мулової лікувальної грязі кон­тинентального походження. Клімат теплий, температура в липні-серпні +22 - +28° С (іноді підвищується до +40 °С); відносно м'яка зима (середня температура січня -3°С), мі­німальна відносна вологість повітря влітку 60-45 %. Річна кількість опадів сягає 300 - 350 мм. Функціонують санаторії та водогрязелікарня для лікування гінекологічних захво­рювань, периферійної нервової систем й органів дихання.

Лікувальні фактори курорту - грязь і ропа. Намулові грязь, що залягає на дні озера, має високу пластичність і, на відміну від ропи Одеських лиманів і Слов'янських озер, хлоридно-натрієва ропа озера Гопри містить велику кількість карбонату. Концентрація ропи влітку - у зв'язку з більшим випаром води в озері - значно підвищується.

Крім грязелікування й раполікування, застосовується електросвітлолікування, кліматотерапія, лікувальна фізкультура.

Направляють хворих із захворюваннями суглобів, периферичної нервової системи й гінекологічний хворобами. Сезон - із травня по жовтень.

На березі Азовського моря у Запорізькій області розташовані два популярні кліматогрязеві курорти: Бердянськ та Кирилівка.

Курорт Бердянськ - це курортна столиця Присивашшя, грязевий та кліматичний рівнинний курорт степової зони Запорізької області. Природні лікувальні ресурси солоні з великими запасами лікувальних грязей, а також: про­сторі піщані пляжі, південний морський та степовий клі­мат, різноманіття фруктів. Літо у Бердянську спекотне: температура повітря у червні становить +20,7°С, у липні-серпні сягає +22,5 - +28,6°С. Середня температура води коливається від +17°С у травні до +24°С у липні-вересні. Основні лікувальні засоби курорту: мулисті грязі та ропа озер Червоне, Велике й затоки Азовського Моря, а також мінеральні хлоридні й натрієві води. Функціонують численні санаторії та бази відпочинку. Показаннями для лікування є захворювання органів руху, периферійної нервової системи, гінекологічні, органів дихання не туберкульозного характеру.

Курорт Кирилівка - приморський кліматично-грязевий курорт, розташований у степовій зоні Запорізь­кої області. До основних лікувальних факторів належать мулисті сульфідні грязі у руслах річок Великий та Малий Утлюк, Утлюцькому й Молочному лиманах та хлоридні натрієві мінеральні води. Ропа Утлюцького лиману хлоридно-сульфатно-натрієво-кальцієвого типу містить до 160 г/л солей. Джерело сірководневої хлоридно-натрієвої води з мінералізацією до 7 г/л використовують для ванн. Клі­мат теплий, наближений до клімату Криму: середньомі­сячна температура липня становить +21°С; зима помір­но холодна (середньомісячна температура січня -10 °С). Пляжі широкі, дрібнопіщані, з пологим морським дном. Функціонують санаторії, пансіонати з лікуванням, бальнеогрязелікарня.

Іншими відомими морськими курортами Запорізької обла­сті є: Приморськ, с. Новокостянтинівка, с. Строганівка.

На території Донецької області до курортних відносять такі населені пункти, як: Слов'янськ, Слов'яногірськ (бальнеологічні), Новоазовськ, с-ще Сєдове, с-ще Ялта, с. Мелекине с Урзуф (приморські).
Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.