Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Статтею 3 Конституції України людина та її здоров’я оголошені найбільшою цінністю держави.

Стаття 43: «Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, абона яку вільно погоджується

Стаття 46: Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон «Про охорону праці» є найважливішим законодавчим актом. Він визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на охорону їх життя і здоров'я в процесі трудової діяльності.

Кодекс законів про працю України - основний закон трудового законодавства.

 

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ОХОРОНУ ПРАЦІ

ДИСЦИПЛІ­НАРНА   АДМІНІСТРА­ТИВНА   МАТЕРІ­АЛЬНА   КРИМІНАль-НА
і і І І
Догана або звільнення з роботи. Не може бути на­кладена пізніше шести місяців 3 дня вчинення проступку   Регулюється Кодексом про адміністративні правопорушен­ня і реалізуєть­ся у вигляді накладання штрафів на працівників   Може бути по­вна або обме­жена в межах його середнього місячного заро­бітку   Якщо порушення створило небез­пеку для життя або здоров'я громадян. Ви­правні роботи до 1 року або штраф до 15 мін. заробітної плати

Професійна діяльність медичних працівників безпосеред­ньо пов'язана з охороною здоров'я населення. Але показни­ки захворюваності, інвалідності та смертності самих медиків настільки високі, що це потребує дуже серйозного і уважного ставлення суспільства до причин виникнення такої ситуації.

У структурі захворюваності з тим­часовою втратою працездатності найвищий мають гінеколо­гічні захворювання, ускладнення вагітності та післяпологового періоду, гіпертонічна хвороба, хвороби кістково-м'язової сис­теми, пневмонія, ішемічна хвороба серця, хвороби печінки, жовчного міхура та підшлункової залози, ГРВІ, грип, нервові захворювання. Нерідкість виникнення в медиків, за певних несприятливих умов праці, і професійних захворювань внаслі­док дії фізичних або біологічних чинників, токсико-хімічної, алергійної етіології, перенапруження окремих органів або сис­тем, внутрішньолікарняні інфекції.

Серед багатьох професійних груп, що традиційно вивча­ються гігієністами, група працівників охорони здоров'я, або медичних працівників, є найскладнішою для дослідження і, мабуть, найменш вивченою.

Умови і характер праці різних категорій професійних груп медичних працівників можуть ускладнюватися комплексною і поєднаною дією шкідливих і небезпечних чинників їхнього "виробничого" середовища: фізичних, хімічних, біологічних, психофізіологічних.

До фізичних виробничих чинників належать температура, вологість, швидкість руху повітря, інфрачервоне випроміню­вання, шум, ультразвук та інфразвук, вібрація, неіонізувальне та йонізувальне випромінювання, атмосферний тиск, ос­вітленість тощо.

До хімічних виробничих чинників — органічні та неорганічні хімічні сполуки у вигляді газу, пари, пилу, диму, туману, ріди­ни. За характером дії на організм їх поділяють на токсичні, подразливі, сенсибілізувальні, канцерогенні, мутагенні тощо.

До біологічних виробничих чинників належать мікроорганіз­ми, у тому числі патогенні (бактерії, віруси, гриби, найпро­стіші) і продукти їхньої життєдіяльності, білкові препарати, вітаміни, амінокислоти.

До психофізіологічних виробничих чинників — фізичні (ста­тичні та динамічні) і нервово-психічні навантаження.

 

Стаття 176. Заборона залучення вагiтних жiнок i жiнок, що мають дiтей вiком до трьох рокiв, до нiчних, надурочних робiт, робiт у вихiднi днi i направлення їх у вiдрядження Не допускається залучення до робiт у нiчний час, до надурочних робiт i робiт у вихiднi днi i направлення у вiдрядження вагiтних жiнок i жiнок, що мають дiтей вiком до трьох рокiв.

Стаття 177. Обмеження залучення жiнок, що мають дiтей вiком вiд трьох до чотирнадцяти рокiв або дiтей-iнвалiдiв, до надурочних робiт i направлення їх у вiдрядження
Жiнки, що мають дiтей вiком вiд трьох до чотирнадцяти рокiв або дiтей-iнвалiдiв, не можуть залучатись до надурочних робiт або направлятись у вiдрядження без їх згоди.

Існують також норми гранично допустимих навантажень для жінок при підійманні та переміщенні важких речей вручну, що встановлені наказом № 241 МОЗ України «Про затвердження граничних норм підіймання та переміщення важких речей жінками» від 10.12.1993 р. (табл. 6.2). Забороняється залучати жінок до робіт, пов’язаних з постійним переміщенням протягом робочої зміни вантажів масою понад 7 кг.

Щоправда, сучасне законодавство вже дозволяє залучати жінок до роботи в нічний час, але тимчасово й лише в тих галузях, де це необхідно.
Особливе становище у вагітних жінок і жінок, які мають дітей до трьох років, — законодавство забороняє залучати їх на нічну і понаднормовану працю, роботу без вихідних днів, а також відправляти у відрядження.

Стаття 179. Вiдпустки у зв´язку з вагiтнiстю, пологами i для догляду за дитиною
На пiдставi медичного висновку жiнкам надається оплачувана вiдпустка у зв´язку з вагiтнiстю та пологами тривалiстю 70 календарних днiв до пологiв i 56 (у разi народження двох i бiльше дiтей та у разi ускладнення пологiв - 70) календарних днiв пiсля пологiв, починаючи з дня пологiв.
Тривалiсть вiдпустки у зв´язку з вагiтнiстю та пологами обчислюється сумарно i становить 126 календарних днiв (140 календарних днiв - у разi народження двох i бiльше дiтей та у разi ускладнення пологiв). Вона надається жiнкам повнiстю незалежно вiд кiлькостi днiв, фактично використаних до пологiв.
За бажанням жiнки їй надається вiдпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку з виплатою за цi перiоди допомоги вiдповiдно до законодавства.

Стаття 182. Вiдпустки жiнкам, якi усиновили дiтей
Жiнкам, якi усиновили новонароджених дiтей безпосередньо з пологового будинку, надається вiдпустка з дня усиновлення тривалiстю 56 календарних днiв (70 календарних днiв - при усиновленнi двох i бiльше дiтей) з виплатою державної допомоги у встановленому порядку.

Стаття 182-1. Додаткова вiдпустка працiвникам, якi мають дiтей
Жiнцi, яка працює i має двох або бiльше дiтей вiком до 15 рокiв, або дитину-iнвалiда, або яка усиновила дитину, батьку, який виховує дитину без матерi (у тому числi й у разi тривалого перебування матерi в лiкувальному закладi), а також особi, яка взяла дитину пiд опiку, надається щорiчно додаткова оплачувана вiдпустка тривалiстю 7 календарних днiв без урахування святкових i неробочих днiв (стаття 73 цього Кодексу)

Стаття 183. Перерви для годування дитини
Жiнкам, що мають дiтей вiком до пiвтора року, надаються, крiм загальної перерви для вiдпочинку i харчування, додатковi перерви для годування дитини.
Цi перерви надаються не рiдше нiж через три години тривалiстю не менше тридцяти хвилин кожна.

Працевлаштування неповнолітніх відповідно до чинного законодавства України про працю обов’язково здійснюється на підставі ПИСЬМОВОГО трудового договору лише після попереднього медичного огляду.

 

  • З якого віку можуть працювати діти?

Вік, з якого допускається прийняття на роботу – 16 років. Якщо Вам 15 років – на роботу можна влаштуватися лише, як виняток, за згодою одного із батьків або особи, що його замінює. Робота повинна виконуватись ТІЛЬКИ у вільний від навчання час.

Якщо Вам не виповнилось 16 років і при прийнятті на роботу від Вас не вимагають дозволу батьків на працевлаштування – така праця є незаконною і Ваші права не захищатимуться.

  • Скільки годин мають працювати діти?

Згідно з чинним законодавством України про працю тривалість робочого часу для неповнолітніх є скороченою.

Робочий час не повинен перевищувати:

- 36 годин на тиждень, якщо Вам від 16 до 18 років;

- 24 години на тиждень, якщо Вам від 15 до 16 років.

У такому режимі Ви маєте право працювати під час канікул.

Якщо Ви працюєте протягом навчального року у вільний від навчання час, Ваш робочий день не повинен перевищувати:

- 18 годин на тиждень, якщо Вам від 16 до 18 років;

- 12 годин на тиждень, якщо Вам від 15 до 16 років:

- 24 години на тиждень для учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул.

  • Чи мають діти, які працюють, право на відпустку?

Діти, які працюють, мають право на щорічну відпустку тривалістю 31 календарний день у зручний для них час.

 

Робота інваліда в нічний час і понаднормово допускається тільки за його згодою та за умови, що це не суперечить медичним показанням (статті 55, 63 КЗпП).

Звертаємо увагу, що відповідно до ст. 172 КЗпП для таких працівників на їх прохання може бути встановлено неповний робочий день або неповний робочий тиждень і створено пільгові умови праці. Більше того, якщо індивідуальною програмою інваліда це передбачено, роботодавець просто зобов'язаний створити такі умови.

Нагадаємо, що сутність неповного робочого часу полягає в тому, що працівник працює менше нормальної тривалості робочого часу і при цьому оплата його праці здійснюється пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

Що стосується щорічної відпустки, то працівники - інваліди мають право на відпустку (як основну, так і додаткову) більшої тривалості, ніж інші працівники.

Особливість надання щорічної відпустки в перший рік роботи працівника-інваліда полягає в тому, що такий працівник може отримати відпустку в будь-який зручний для нього час. Це означає, що право на відпустку працівник-інвалід має вже до закінчення шестимісячного строку.

 

На всебічну охорону праці спрямовані також норми, які передбачають при влаштуванні на роботу і в процесі роботи обов'язкові та періодичні медичні огляди працівників.

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

Н А К А З

 

N 45 від 31.03.94 Зареєстровано в Міністерстві
м.Київ юстиції України
21 червня 1994 р.
за N 136/345

ПОЛОЖЕННЯ про медичний огляд працівників певних категорій Попередні медичні огляди при прийнятті на роботу
проводяться з метою установлення фізичної і психо-фізіологічної
придатності осіб до роботи за конкретно визначеною професією,
спеціальністю, посадою, запобігання захворюванням і нещасним
випадкам, виявлення захворювань (інфекційних та ін.), які
становлять загрозу зараження працівників, продукції, що
випускається, допуску до роботи осіб віком до 21 року.Періодичні медичні огляди: - проводяться для осіб, котрі зайняті на важких роботах,
роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці, відповідно до
Переліку шкідливих речовин, несприятливих виробничих факторів і
робіт для виконання яких обов'язкові медичні огляди працівників Результати попереднього і періодичного медичних оглядів,
щорічних медичних оглядів осіб віком до 21 року та висновки про
стан здоров'я заносяться в "Картку особи, яка підлягає медичному
огляду"

Виходячи із зазначеного, періодичні медичні огляди поділяються на попередні /при прийнятті на роботу/, періодичні /протягом трудової діяльності/, щорічні обов’язкові /для осіб до 21 року/.




Переглядів: 375

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.