Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция


УСТАНОВКИ ПОЖЕЖНОЇ СИГНАЛІЗАЦІЇ

Своєчасне виявлення ознак займання і виклик пожежних підрозділів дає можливість швидко локалізувати осередки пожежі та провести заходи щодо її ліквідації, а відтак дозволить суттєво зменшити обсяги заподіяної шкоди. Найбільш швидким та надійним засобом сповіщення про виникнення пожежі вважаються установки електричної пожежної сигналізації (ЕПС). Залежно від схеми з'єднання розрізняють променеві (радіальні) та кільцеві установки ЕПС (рис. 8.2).
 


 


Рис. 8.2. Схема з'єднання в установках ЕПС: а — променевих; б — кільцевих

Установки ЕПС складаються з таких основних частин: пожежних сповіщувачів /, які встановлюються в захищуваних приміщеннях; приймально-контрольного приладу (пульта) 2; блоків живлення від електромережі 3 та акомулятора 4 (резервний); системи переключення з одного живлення на інше 5; електропровідної мережі 6, що з'єднує пожежні сповіщувачі з приймально-контрольним приладом.

За необхідності, в установках ЕПС передбачаються контактні (безконтактні) елементи для видачі команд у схеми керування автоматичними установками пожежогасіння, димовловлення, оповіщення про пожежу, вентиляції, технологічного та електротехнічного устаткування об'єкта.

Приймально-контрольні прилади, як правило, встановлюють у приміщеннях з цілодобовим перебуванням чергового персоналу, що знаходяться на першому або цокольному поверхах будівлі. Не допускається встановлювати приймально-контрольні прилади у вибухонебезпечних і пожежонебезпечних приміщеннях відповідно до ПВЕ. Резерв ємності приймально-контрольних приладів (шлейфів пожежної сигналізації) повинен бути не менше ніж 10%. На підприємствах можуть встановлюватись' різні типи приймально-контрольних приладів, що випускаються промисловістю. Широке застосування знаходять концентратори приймально-контрольні пожежні КПКОП „Топаз" на 10, ЗО та 50 сповіщувачів, прилади приймально-контрольні ППКОП 0514-1 „Сигнал43", ППКОП 041-4-1 „Сигнал-44", пульти приймально-контрольні ППК-1, ППК-2, ППК-2-1, ППК-2-2 відповідно на 10,20, 40 та 60 ліній. За наявності технічної можливості сигнали від приймально-контрольних приладів виводять на пульти централізованого нагляду пожежної охорони.

В установках ЕПС можуть встановлюватись адресовані та неадресовані пожежні сповіщувачі. Неадресованим вважається автоматичний сповіщувач, який реагує на фактори, що супроводжують пожежу в місці його встановлення та формує сигнал про виникнення пожежі в захищуваному приміщенні без зазначення свого номера (адреси). Адресований сповіщувач постійно або періодично активно формує сигнал про стан пожежонебезпечності в захищуваному приміщенні та власну працездатність із зазначенням свого номера (адреси). Неадресовані пожежні сповіщувачі належить включати в установки ЕПС променевого типу, при цьому адреси займання визначаються номером шлейфа, за яким одержаний сигнал „Пожежа". Одним шлейфом пожежної сигналізації з неадресованими сповішувачами обладнують:

— приміщення в межах декількох поверхів при загальній площі будівлі 300 м2
і менше;

— не більше п'яти суміжних або ізольованих приміщень загальною площею не
більше 1600 ж2, що розташовані на одному поверсі виробничої будівлі і мають вихід
у спільний коридор (приміщення);

— не більше десяти, а за наявності виносної світлової індикації біля входу
в захищуване приміщення, не більше двадцяти суміжних або ізольованих приміщень загальною
площею не більше 1600 м2, що розташовані на одному поверсі громадських, адміністративних
та побутових будівель і мають вихід у спільне приміщення (коридор, хол, вестибюль).

 

Максимальна кількість неадресованих автоматичних пожежних сповіщувачів. що включаються в один шлейф, визначається вимогами технічної документації на приймально-контрольні прилади, залежить від зручності їх обслуговування пріексплуатації і, як правило, не перевищує 50.

Адресовані пожежні сповіщувачі можуть включатись в установки ЕПС я променевого, так і кільцевого типу. Кількість приміщень, що обладнані одним шлейфомз адресованими сповіщувачами обмежується лише технічними можливостям! приймально-контрольних приладів.

В одному приміщенні належить встановлювати не менше двох неадресованих або один адресований пожежний сповіщувач.

8.6.2. ВИДИ ПОЖЕЖНИХ СПОВІЩУВАЧІВ

Одним із основних елементів установок ЕПС є пожежні сповіщувачі Розрізняють сповіщувачі ручної та автоматичної дії. Ручні пожежні сповіщува1 (рис. 8.3 а) приводяться в дію натискуванням на кнопку. Вони, як правило використовуються для подачі сигналу про пожежу з території підприємства. Всередив

 

будівлі вони можуть використовуватись як додатковий технічний засіб автоматичної пожежної сигналізації. У технічно-обгрунтованих випадках допускається встановлювати їх як основний засіб, що сигналізує про пожежу. Ручні пожежні сповіщувачі встановлюються на стінах і конструкціях на висоті 1,5 м від підлоги (землі) в легкодоступних місцях.
 


 


Рис. 8.3. Пожежні сповіщувачі:

а — ручний ПКОП-1; б — тепловий ДТЛ: 1 — легкоплавкий сплав; 2 — пластинки (2); 3 — корпус;

4 — гвинти кріплення; 5 — цоколь; 6 — ланцюг сигналізації; в — димовий ДИП-1; 2 — світловий СИ-1:

1 — лічильник фотонів; 2 — кришка; 3 — основа; д — комбінований КИ-1

Автоматичні пожежні сповіщувачі реагують на фактори, що супроводжують пожежу: підвищення температури, дим, полум'я.

Теплові автоматичні пожежні сповіщувачі за принципом дії підрозділяються на: максимальні, які спрацьовують при досягненні певного значення температури в приміщенні; диференційні, які реагують на швидкість наростання градієнта температури; максимально-диференційні, які спрацьовують від тої чи іншої превалюючої зміни температури. Завдяки простоті конструкції широкого розповсюдження набув сповіщувач (давач) тепловий легкоплавкий ДТЛ (рис. 8.3 б). При підвищенні температури легкоплавкий сплав / розплавляється і пружинні пластинки 2, розмикаючись, подають сигнал у ланцюг сигналізації. В табл. 8.24 наведені основні характеристики деяких теплових сповіщувачів.

Таблиця 8.24 Основні характеристики деяких теплових сповіщувачів

 

 

 

№зп. Параметр Типтеплового сповіщувача
ДТЛ ИТМ ПОСТ-1,2 МДПИ-028 ИП 105-2/1
1 2 3 Температура спрацю­вання, °С Інерційність спрацю­вання, с (не більше) Захищувана площа, м2 12015 70±7 50,70 60,9025 60 ЗО 70±7

Дія димових автоматичних пожежних сповіщувачів базується на двох основних методах виявлення диму — фотоелектричному та радіоізотопному. Сповіщувачі димові фотоелектричні ИДФ, ДИП та ИДП виявляють дим шляхом реєстрації зниження оптичної щільності середовища.

Димові фотоелектричні сповіщувачі поділяються на точкові, які подають сигнал тривоги при появі диму в місці їх встановлення та лінійні, які працюють за принципом реєстрації розсіювання світлового променя між приймаючим елементом та випромінюючим, що встановлені на оптичній осі.

В радіоізотопному сповіщувачі диму РИД як чутливий елемент використовується іонізаційна камера з джерелом випромінювання. Збільшення вмісту диму понижує ступінь іонізації в камері, що й реєструється сповіщувачем. В табл. 8.25 наведені основні характеристики деяких димових сповіщувачів.

Таблиця 8.25 Основні характеристики деяких димових сповіщувачів

 

 

Параметр Тип димового сповіщувача
           
зп.   ИДФ-М ДИП-1 ИДП-2 РИД-1 РИД-6
Інерційність спрацю-          
  вання, с (не більше) ЗО
Захищувана площа, м2 . 150
Габарити (діаметр, ви-          
  сота), мм 125x97 90x60 120x55 93x135 140x90

Світлові автоматичні пожежні сповіщувачі СИ-1, ДПИД, АИП реєструють випромінювання полум'я в ультрафіолетовій чи інфрачервоній частинах спектру, тому їх називають також сповіщувачами полум'я. Чутливими елементами у таких сповіщувачів служать різноманітні фотоприймачі. Основні технічні характеристики світлового сповіщувача ДПИД наведені в табл. 8.26.

Таблиця 8.26 Основні технічні характеристики світлового сповіщувача ДПИД

 

№ зп Параметр Значення параметра
Кут огляду давача, градусів
Чутливість давача, м:  
  до спалахування чорного пороху 2 г
  до спалахування чорного пороху 10 г
  до спалахування гасу площею 300 смг
Габарити, мм 63x180
Допустима освітленість у площі вікна  
  давача, лк (не більше):  
  розсіяним сонячним світлом
  від ламп розжарювання
  від люмінесцентних ламп

 

Все ширше застосування знаходять комбіновані сповіщувачі (КИ), щоконтролюють відразу кілька показників, наприклад, температуру та дим, а також ультразвукові сповіщувачі (ДУЗ-4), які реагують на зміну характеристик ультразвукового поляв захищуваному приміщенні. Завдяки високій чутливості ультрозвукові сповіщувачі (давачі) можуть поєднувати пожежні та охоронні функції.
Переглядів: 1630

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.