Карбонатна кислота має молекулярну формулу H2CO3. Належить до слабких кислот, існує лише в розчині. Нестійка сполука. При нагріванні розчину карбонатна кислота розкладається на вуглекислий газ і воду.
Як двохосновна кислота, карбонатна кислота дисоціює ступінчасто. Утворює дві групи солей: кислі та середні. Кислі солі мають назву гідрогенкарбонати. Наприклад, NaHCO3 натрій гідроген карбонат. Середні солі називаються карбонати. Наприклад, Na2CO3, натрій карбонат.
Карбонати і гідрогенкарбонати можуть взаємно перетворюватися одне в одне. Так, якщо в розчин кальцій карбонату пропускати вуглекислий газ, то кальцій карбонат перетворюється на кальцій гідрогенкарбонат.
CaCO3 + H2O + CO2 → Ca(HCO3)2
І навпаки, під час кип’ятіння розчину кальцій гідрогенкарбонату він розкладається на кальцій карбонат, вуглекислий газ і воду.
Ca(HCO3)2 → CaCO3 + CO2 + H2O
Якісною реакцією на карбонат-йон є взаємодія карбонатів (або гідроген карбонатів) з сильною кислотою.
При цьому відбувається бурхливе виділення вуглекислого газу і здається, що розчин начебто закипає.
Na2CO3 + 2HCl → 2NaCl + CO2 + H2O.
Найбільше практичне значення мають такі солі карбонатної кислоти: Натрій карбонат Na2CO3 має технічну назву сода, кальцинована сода. Використовується у виробництві скла, мила, мийних засобів. У великих кількостях його потребує текстильна, целюлозно-паперова, нафтова на інші галузі промисловості.
12.
Переглядів: 1941
Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google: