Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Особливості психічних розладів

Допомога людям, які мають психічні розлади, посідає особливе місце в практиці соціальної роботи, і фа­хівці, задіяні в цій сфері, становлять найбільшу частку серед соціальних працівників [1]. Пояснюється це поширеністю психічних розладів: за даними Всесвітньої організації охо­рони здоров'я, сьогодні у світі налічують 450 мільйонів лю­дей, які страждають на психічні захворювання [2]. Найнебезпечнішими захворюваннями вважають шизофренію, депре­сивні розлади, епілепсію, розлади особистості та розлади, пов'язані з безпосереднім ушкодженням мозку [3].

Психічні процеси є вищою формою нервової діяльності людини і забезпечують пристосування організму до навко­лишнього середовища, зокрема соціального. Завдяки психіч­ним процесам людина здатна до суспільно корисної праці, яка в наш час становить основне джерело існування інди­віда та суспільства в цілому. Психічні процеси мають дуже складну організацію. Розлади психіки - окрема група хво­роб, що насамперед уражують психічні процеси (мислення, сприйняття, свідомість, пам'ять, емоційну та вольову сфери) та порушують адаптацію людини і суспільства до найближ­чого оточення.

Психічні хвороби нерідко проявляються виразними по­рушеннями таких форм психічної діяльності, як сприйняття (у хворого виникають галюцинації - сприйняття неіснуючих об'єктів), мислення (розвиваються нав'язливі ідеї). Найваж­чими психічними розладами, що вражають молодих людей, є шизофренічні психози. Насамперед порушується поведін­ка хворого, який починає діяти так, як того вимагає уяв­ний світ.

Зауважимо, що часом психічні хвороби, які іноді нази­вають неврозами, немовби імітують інші соматичні захво­рювання. Наприклад, у клінічній картині неврозів досить часто спостерігають біль у ділянці серця, схожий за своїми ознаками на біль при інфаркті міокарда.

Слід наголосити на тому, що психічні розлади мають чи не найбільшу соціальну вагу серед усіх інших груп захворю­вань. Для цього є кілька причин:

- як уже згадувалося, психічні захворювання трапляють­ся досить часто;

- психічні захворювання найчастіше є хронічними та тривають роками, при цьому страждає психічна, а отже, й соціальна функція людини;

- певні різновиди психічних розладів пов'язані з мож­ливістю заподіяння шкоди собі чи іншим;

- у суспільстві існує досить виразна тенденція до запе­речення проблем та стигматизації психічно хворих.

Найбільшою проблемою майже всіх психічних розладів є порушення емоційної сфери людини. Саме з цієї причини хворі втрачають здатність адекватно реагувати на події, що відбуваються навколо них. Наприклад, для депресивних розладів характерним є пригнічений настрій, глибоке по­чуття провини, і все, що відбувається, навіть найнезначніші події, спричиняють поглиблення депресивного настрою.

Для таких хвороб, як шизофренія чи епілепсія харак­терні також специфічні розлади мислення. Хворий на ши­зофренію втрачає здатність до мислення, яке базується на традиційній, загальноприйнятній логіці. Для хворих на епі­лепсію характерне надто деталізоване мислення, яке зава­жає їм вирішувати актуальні проблеми.

Під час психічних розладів можуть уражатися основні сфери соціального функціонування, а саме:

- самообслуговування, особиста гігієна, здатність само­стійно вдягатися, слідкувати за зовнішнім виглядом, дбати про нормальне харчування;

- виконання професійних обов'язків та інших видів діяль­ності, які передбачаються оплачуваною роботою, на­вчанням, веденням домашнього господарства;

- функціонування у сімейному колі, що передбачає очі­куваний рівень взаємодії з подружжям, батьками, діть­ми або іншими близькими людьми;

- функціонування в ширшому соціальному контексті різні форми соціальної активності [4].

У суспільстві існує досить виразна тенденція до запере­чення проблем та стигматизації психічно хворих. Згадана проблема стоїть на перешкоді ресоціалізації психічно хво­рих, яка, власне, і є основною метою соціального працівни­ка в роботі з цією групою клієнтів. Упереджене ставлення до психічно хворих найчастіше пов'язане з властивим біль­шості людей побоюванням усього дивного та незрозумілого. Але, мабуть, найсильнішим є страх перед непередбачуваною поведінкою. Зазначимо, що поведінка психічно хворих насправді не є непередбачуваною. Просто вона базується на іншій, відмінній від звичайної, логіці й для самого хво­рого є цілком послідовною та логічною. Отже, проблема поля­гає в тому, щоб зрозуміти цю логіку. Тоді спілкування та співпраця з хворим значно полегшуються [5].

Процес стигматизації хворих починається з моменту інформування про діагноз психічного розладу. До таких людей починають ставитися насторожено, чіпляють на них тавро «небезпечно». Поряд зі стигматизацією з'являється ряд проблем, соціальних обмежень, які переживає хворий: втрата роботи, відсутність соціальної підтримки, відмова сексуального партнера, зниження соціального статусу [6, 7]. Перебуваючи в психіатричному стаціонарі, людина з проб­лемами психіки часто стикається зі зневагою, патерналіз­мом, ігноруванням її потреб і проблем [8]. Тривале перебу­вання в лікарні часто спричинює втрату житла, а також навичок повсякденного життя. Саме тому одним із завдань соціальної реабілітації людей з проблемами психічного здо­ров'я є інтеграція їх у суспільне життя.

Психічне захворювання викликає несприятливе поєднан­ня шкідливих факторів навколишнього середовища та душев­ного конфлікту. На думку Альфреда Мейєра, межа між психічно здоровими та психічно хворими людьми є рухли­вою, тобто здорові люди можуть захворіти, якщо зазнають тяжкої психологічної травми [9].

Досвід психічного захворювання - це серйозний ви­клик, і соціальний працівник може стати надійним, доступ­ним, розуміючим помічником у цій часто непередбачуваній і небезпечній подорожі. Усі згадані аспекти психічних роз­ладів віддзеркалюються і на соціальній роботі з цією гру­пою хворих, визначаючи її специфіку.




Переглядів: 1457

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.