Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Методи і методики роботи

Особливістю соціальної роботи з бездомними в бага­тьох розвинутих країнах є широке застосування практики вуличної соціальної роботи, завданням якої є насамперед інформування про можливі послуги, ресурси та підтримку саме в місцях проживання чи розташування бездомних. Та­кими місцями можуть бути:

- вулиці, мости, парки, руїни будівель, будівельні май­данчики, сміттєзвалища;

- станції метро, залізничні станції, місця для паркування автомобілів, теплотраси, підземні переходи;

- території підприємств, склади, сільськогосподарські будівлі;

- підвали, дахи будинків, вагонні депо;

- місця біля їдалень чи пунктів гарячого харчування для бездомних;

- місця біля церков чи монастирів тощо.

Вуличні соціальні працівники в певний визначений час упродовж двох-трьох годин перебувають у місцях скупчен­ня бездомних людей, з'ясовують їхні потреби, надають інформацію та консультації. Для цього працівники повинні бути відповідно підготовленими й мати навички самозахис­ту, спілкування, дотримуватися санітарно-гігієнічних вимог тощо, а також мати можливість регулярно проходити ме­дичний огляд, їхня робота передбачає наявність тісних контактів з працівниками відділення міліції та різноманіт­ними організаціями, що надають соціальні послуги тощо. Добре, коли вуличні працівники можуть працювати в парі хоча б з волонтером та мати мобільний телефон. Звісно, не варто очікувати від вуличного соціального працівника не­гайних позитивних результатів роботи, бо налагодження стосунків довіри вимагає тривалого часу та поширення се­ред самих бездомних інформації про завдання, можливості та діяльність вуличного соціального працівника. Також його робота буде результативнішою, якщо він входитиме до скла­ду мультидисциплінарної команди, що працює в притулку чи центрі з роботи з бездомними, члени якої зможуть брати до уваги його думку про роботу з клієнтами та надавати під­тримку йому самому.

Хоча на перший погляд бездомні видаються досить гомо­генною групою, проблеми якої зумовлені відсутністю нор­мального житла, насправді це не так. Тому традиційно без­домних поділяють на кілька підгруп, як-от: самотні жінки, самотні чоловіки середнього віку, самотні чоловіки і жінки похилого віку, бездомні діти та підлітки, сім'ї з одним із батьків, сім'ї з обома батьками, особи з проблемами психіч­ного здоров'я, колишні ув'язнені. Такий поділ допомагає соціальним працівникам здійснювати планування послуг, службі - орієнтуватися на потреби клієнтів, адже лише ча­стина цих потреб буде аналогічною.

Також соціальні працівники повинні враховувати, скільки часу людина була бездомною, бо це є визначальним для тих потреб, які можуть мати клієнти, й з огляду на зазначені особливості будувати процес втручання (рис. 6.1).

Фаза 1. Критичний стан

Притулок

їжа

Одяг

Санітарно-гігієнічні послуги

Медичні послуги

Фінансова підтримка

Допомога в отриманні документів

Консультування

Фаза 2. Перехідний стан

Підтримуюче проживання

Послуги для людей з психічними проблемами

Реабілітаційні послуги

Соціальні послуги

Послуги в працевлаштуванні

Тренінг навичок

Навчання

Фаза 3. Стабілізація

Тимчасове житло

Стабільна робота

Підтримуючі послуги

Рис. 6.1. Процес надання допомоги бездомним людям [10]

Зазвичай у перші дні чи тижні втрати житла та перебу­вання на вулиці людина перебуває в кризовому стані й пере­живає шок чи сильний стрес, вона шукає способи та мож­ливості повернутися до «нормального» життя, намагається дотримуватися звичок, притаманних для «нормального життя», зберігає віру в те, що життя на вулиці - це лише тимчасовий епізод і вдасться змінити ситуацію на краще, та, в переважній більшості випадків, з готовністю приймає допомогу та підтримку. На наступному етапі відбувається або ж боротьба з обставинами, яка супроводжується пошу­ками тимчасових заробітків, або людина засвоює девіантну поведінку, вдаючись до крадіжок, вживання алкоголю, нар­котиків, демонстративно асоціальної поведінки тощо. Агре­сивність, зневажливе ставлення до оточуючих, ігнорування правил та вимог людського співжиття є типовими проява­ми поведінки людей, які перебувають на цій стадії. В цей період бездомна людина також набуває знань та навичок, необхідних для виживання в екстремальних умовах, проте небажання миритися зі своїм становищем може допомогти Декому все ж таки змінити його. Ті, кому це не вдається, після кількох років бездомного життя починають ідентифі­кувати себе з іншими бездомними та призвичаюються до бездомного життя, вважають його прийнятним та «нор­мальним», зводячи його прояви до задоволення мінімальних потреб і не прагнучи щось змінювати. Такий стан відповідає третьому етапу й має назву «синдром нічліжок». Інтеграція чи включення такої особи в суспільне життя є надзвичайно складною, і більшість людей з подібним досвідом потребують лише місця для ночівлі, надання санітарно-гігієнічних та ме­дичних послуг, а для декого з них навіть обмеження, пов'язані з перебуванням у «нічліжці», є неприйнятними, і вони про­довжують жити на вулиці. Останнє значною мірою сто­сується бездомних людей похилого віку та дітей.

Очевидно, що основні проблеми бездомних людей по­в'язані не стільки з відсутністю у них житла, скільки з не­можливістю внаслідок цього реалізувати більшість своїх громадянських прав, найголовніше з яких - можливість пра­цювати. Втрата житла для більшості людей у нашій країні автоматично означає втрату місця, де вони можуть бути за­реєстровані (прописані). В разі втрати паспорта людина, що не має реєстрації, практично позбавляється можливості його відновити. Усі соціальні послуги, допомоги чи випла­ти, пенсії, реєстрація в центрі зайнятості, медичні та інші послуги можна отримати лише за наявності в особи пас­порта. Влаштуватися на легальну роботу для особи, що не має паспорта, також неможливо. Крім того, спосіб життя, який змушені вести люди, що не мають визначеного постій­ного місця проживання, пов'язаний з ризиком бути погра­бованим, втратити свої речі тощо. Тому найактуальнішою проблемою для бездомних людей є відсутність документів, що засвідчували б їх особу, і паспорта насамперед. Відтак важливою формою роботи може бути представництво інте­ресів клієнтів, допомога у відновленні документів, юридична консультація стосовно повернення права на житло тощо.

Соціальні працівники можуть також сприяти у праце­влаштуванні бездомних, зокрема надавати інформацію про наявні можливості тимчасові роботи для них.

Досить часто діяльність соціальних працівників із надан­ня допомоги цій групі клієнтів спонукає фахівців до вжиття нестандартних заходів, співпраці з організаціями, далекими від соціальної сфери. Цікавий приклад того, як це можна зробити, дає практика шотландських соціальних праців­ників, які звернули увагу на ту обставину, що чимало їхніх клієнтів мають собак і невдовзі після лікування шкірних інфекційних захворювань заражаються знову. Причиною були їхні собаки, тому соціальні працівники налагодили стосунки з недержавною ветеринарною організацією, яка провела лікування цих собак та надала бездомним кон­сультації з приводу догляду за тваринами.

Що стосується практики соціальної роботи в нашій країні, то вірогідно, що ще тривалий час доведеться обме­жуватися саме мінімалістичним підходом до розуміння без­домності, зважаючи на поширеність бідності та житла, яке не відповідає базовим стандартам, орієнтуючись на розви­ток послуг саме для «безпритульних» чи «бездахових». Ра­зом з тим слід зважати на те, що саме підтримка людини в ситуації ризику втратити житло є найефективнішою і дає можливість запобігати поширенню бездомності та уникати її негативних наслідків.

Наразі, плануючи та розпочинаючи організацію послуг для бездомних, соціальним працівникам доцільно налаго­джувати співробітництво з працівниками міліції, які можуть надавати інформацію про місця перебування бездомних, про людей, які знаходяться в ситуаціях ризику втратити житло (наприклад, жінки, що зазнають насильства); направляти бездомних до відповідної соціальної служби тощо.

Для соціальних працівників, які намагаються організу­вати послуги для бездомних, важливим є не стільки задо­волення їхніх потреб шляхом розвитку різноманітних по­слуг у межах самої агенції чи громадської організації, скільки налагодження стосунків з іншими вже існуючими організаціями та використання їхніх ресурсів та можливос­тей для допомоги й підтримки своїх клієнтів. Крім того, створити додаткові можливості для допомоги бездомним може робота в громаді. Так, наприклад, значна частина ре­сурсів, які є в розпорядженні одеського благодійного фон­ду «Дорога додому», надані самими одеситами, які прино­сять до фонду речі, одяг, книги тощо для бездомних.

Щоб ефективно вирішувати проблеми бездомності, до­цільно орієнтуватися на системний підхід та створювати й розвивати відповідну інфраструктуру, яка передбачає, на­приклад, існування нічліжок чи притулків для всіх бажаю­чих. Клієнти, які потрапили сюди і здатні та бажають змінити спосіб життя, повинні мати можливість подальшо­го проживання в гуртожитку. Наступним етапом може бути проживання в будинку готельного типу в кімнаті, де є можливість самому готувати їжу, наявні побутові прила­ди тощо. І останній етап - це самостійне проживання, коли особа сама повністю сплачує за своє житло та само­стійно організовує своє життя. При цьому для неї збері­гається можливість у разі виникнення труднощів зверну­тися по консультацію чи допомогу до соціального працівни­ка відповідної агенції. Оскільки подібна інфраструктура в Україні відсутня, одним із способів вирішення цієї проблеми може бути біржа житла при реєстраційному чи консуль­таційному центрі, де за участю соціального працівника та юриста бездомні можуть домовлятися чи укладати кон­тракти з членами громади, які хотіли б підтримати бездом­них, надавши їм можливість тимчасового проживання.

Отже, щоб домогтися інтеграції чи включення людини в сучасне суспільство, потрібно зробити більше, ніж забезпе­чити дах над головою та їжу. Тому соціальна робота з без­домними має передбачати не лише надання притулку, а й розв'язання комплексу проблем: медичних, фінансових, со­ціальних та особистісних, проблем з працевлаштування та навчання.

 




Переглядів: 1181

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.