Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Організація надання допомоги

Традиційно в більшості розвинутих країн функ­ціонують заклади, що пропонують різноманітні послуги для бездомних людей:

- притулок (нічліжка);

- притулок, де є можливість переночувати, випрати речі, отримати/приготувати сніданок;

- центри соціальної адаптації для різних груп клієнтів: колишніх ув'язнених, бездомних жінок тощо;

- «будинок на півдорозі»;

- підтримуюче проживання в спеціальних будинках;

- підтримка в облаштуванні власного житла;

- центри релігійних організацій;

- центри для біженців;

- спільнота (комуна) для спільного проживання;

- біржа житла;

- консультативні центри;

- центри денного перебування.

Діє й велика кількість громадських організацій, створе­них колишніми бездомними, або таких, що об'єднують бездомних людей, фахівців та волонтерів, які працюють з ними. Вони можуть надавати як інформацію про можливі послуги, так і пропонувати певні види допомоги для без­домних.

Існують також деякі організації, що допомагають конкрет­ним групам клієнтів, як-от організації залежних людей, кри­зові притулки, притулки для жінок, що зазнали насильства, спільноти самодопомоги, релігійні організації тощо; нада­ють послуги проживання. У більшості випадків, окрім того, що люди є бездомними, вони можуть мати також низку специфічних проблем, на вирішення яких спрямовані зу­силля інших соціальних організацій. Тому соціальні праців­ники, які надають послуги бездомним, повинні знати про ці організації, налагоджувати з ними зв'язки та залучати їхні послуги для своїх клієнтів. Так, наприклад, у Мадри­ді (Іспанія) зусиллями католицької релігійної організації «Ка-рітас» розвивається єдина система даних про центри та послуги, що їх вони надають. Причому вона включає інфор­мацію як про значну кількість приватних закладів, що на­дають послуги для проживання і об'єднані в рамках націо­нальної мережевої організації, так і про муніципальні про­грами.

Для таких європейських країн, як, наприклад, Данія та Німеччина, типовою є практика спільного фінансування по­слуг для бездомних людей за ініціативою держави та муні­ципалітетів, з одного боку, та укладання контрактів з недер­жавними організаціями для допомоги та підтримки бездом­них людей [11], тобто впровадження соціального замовлен­ня, - з іншого. Важливим елементом отримання бездомними людьми тимчасового житла є повна або часткова оплата по­слуг, що можливо лише за умови одержання грошової до­помоги від держави або муніципалітету.

Важливим чинником, який варто брати до уваги при організації надання послуг для бездомних людей, є їхня кількість. Хоча на перший погляд може здатися, ніби еко­номічно вигідно створювати нічліжки чи центри для вели­кої кількості клієнтів, проте, з огляду на цінності соціаль­ної роботи та досвід, цього краще уникати.

Кількість клієнтів, яких обслуговує організація чи аген­ція, має бути невеликою - в межах 20-60 осіб. За таких умов набагато менший ризик виникнення конфліктів та не­задоволення з боку мешканців того району, де розташована агенція, що працює з бездомними. Більше того, вони можуть залучатися до роботи в спільних проектах розвитку грома­ди. Коли клієнтів небагато, соціальні працівники можуть працювати з ними індивідуально, зважаючи на особливості їхніх проблем, характеру, можливості та схильності, що в свою чергу дає змогу клієнтам обирати ті програми, які найбільшою мірою відповідають їхнім потребам.

Особливістю бездомних людей є невисока мобільність: вони намагаються знаходити місця для ночівлі там, де вдень є можливість знайти якісь засоби для існування. Та­ким місцем є саме центральні райони міст. Бездомні мають небагато можливостей пересуватися містом, бо громад­ський транспорт є для них малодоступним, і дістатися на край міста для отримання послуг таким людям непросто. Тому за кордоном представники влади часто намагаються розміщувати заклади для бездомних не на окраїнах міста чи в передмісті, а неподалік від місць їхнього скупчення.

В Україні послуги для бездомних лише починають фор­муватися і, як правило, організовуються та фінансуються місцевою владою, недержавними та релігійними організація­ми. Це насамперед притулки для бездомних та центри адап­тації чи ресоціалізації в Києві, Одесі, Запоріжжі, Дніпро­петровську та деяких інших містах.

Закон України «Про соціальні послуги» створює нові можливості для подальшого розвитку системи допомоги та підтримки бездомних. У ньому передбачено надання широ­кого спектра соціальних послуг у тимчасових притулках для дорослих; такі організації можуть працювати як осе­редки нічного або тимчасового проживання громадян без визначеного місця проживання [12]. Тому набувають особ­ливої актуальності вивчення існуючих послуг, створення ефективних моделей діяльності подібних організацій, роз­робка навчальних програм для соціальних працівників, що працюють з бездомними, створення мережі обміну досві­дом професіоналів та проведення досліджень.

Такий підхід сприятиме як задоволенню потреб клієнтів і запобіганню їх виключення з суспільства, так і зменшенню соціальної напруги. Але разом з цим, плануючи роботу, не слід забувати про необхідність внесення змін до формуван­ня та розвитку житлової політики, створення профілактич­них програм запобігання бездомності, об'єднання зусиль різних організацій та координацію їх роботи.

 




Переглядів: 1139

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.