Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Класифікація виробничого освітлення

Тема 7 Освітлення виробничих приміщень.

План

1. Основні світлотехнічні визначення. Природне, штучне, суміщене освітлення. Класифікація виробничого освітлення.

2. Основні вимоги до виробничого освітлення. Нормування освітлення,розряди зорової роботи. Експлуатація систем виробничого освітлення.

3. Джерела штучного освітлення, лампи і світильники.

4. Загальний підхід до проектування систем освітлення.

 

Основні світлотехнічні визначення.

Приро́дне осві́тлення — це освітлення приміщень світлом неба (природним або денним світлом) та сонячними променями, які проникають крізь світлові отвори в зовнішніх загороджувальних конструкціях.

Штучне освітлення - це освітлення будинків, приміщень і споруд, зовнішнього освітлення міст, селищ і сільських населених пунктів, територій підприємств і закладів, установки оздоровчого ультрафіолетовоrо випромінювання тривалої дії, установки світлової реклами, світлові знаки та ілюмінаційні установки за допомогою спеціальних електроосвітлювальних установок - світильників.

Суміщене освітлення – освітлення, при якому недостатнє за нормами природне освітлення доповнюється штучним.

Класифікація виробничого освітлення

Залежно від природи джерела світлової енергії розрізняють три типи освітлення: природне, штучне та суміщене.

Природне освітлення створюється прямим світлом від Сонця та розсіяним світлом небосхилу.

Природне освітлення поділяється на:

а) бокове освітлення (як правило, одно- або двобічне), що здійснюється через світлові прорізи (вікна) у зовнішніх стінах;

б) верхнє освітлення, яке здійснюється через світлові ліхтарі – прорізи в перекриттях і дахах;

в) комбіноване освітлення – поєднання бокового та верхнього освітлення.

Штучне освітлення може бути двох систем – загальне та комбіноване.

Штучне освітлення за функціональним призначенням поділяється на:

* Робоче освітлення – освітлення, яке створює необхідні умови для нормальної трудової діяльності людини.

* Аварійне освітлення – освітлення, необхідне для продовження роботи при аварійному відключенні робочого освітлення.

Аварійне освітлення необхідне за обставин неможливості припинення роботи важливих промислових об’єктів (електростанції, підстанції, насосні станції, хірургічні відділення лікарень тощо), тривалого порушення технологічного процесу, виробничих приміщень з кількістю працівників понад 50 осіб, у випадку вибухів, пожеж, отруєнь людей тощо.

* Охоронне освітлення – освітлення, яке передбачено вздовж межі території, що охороняється в нічний час.

* Евакуаційне освітлення – освітлення для евакуації людей із приміщення при аварійному відключенні робочого освітлення. Евакуаційне освітлення передбачається для виробничих приміщень з числом працюючих, понад 50, а також для громадських і допоміжних будівель промислових підприємств, якщо в них одночасно можуть знаходитися більше 100 чоловік.

* Чергове освітлення – освітлення, що передбачається в неробочий час. Іншими словами, це освітлення за відсутності основного робочого процесу. Чергове освітлення за рівнем освітленості значно менше, ніж робоче.

*Переносне освітлення – тимчасове місцеве освітлення, яке здійснюється ручними, переносними або переставними світильниками, що включаються через контактні рознімні з’єднання і мають обмежену довжину проводу.

*

Загальне освітлення, яке передбачає розміщення світильників у верхній зоні приміщення (не нижче 2,5 м над підлогою), з метою здійснення переважно загального рівномірного освітлення, але не виключається загальне локалізоване освітлення, яке відповідає просторовому розміщенні обладнання робочих місць. Система загального освітлення рекомендується в приміщеннях, де на всій площі виконуються однотипні роботи, а також там, де створення місцевого освітлення утруднено. Загальне освітлення повинно забезпечити нормальні умови для життєдіяльності та праці людини, при яких він не напружує зір. У противному випадку необхідно створювати місцеве освітлення.

Місцеве освітлення створюється світильниками, що концентрують світловий потік безпосередньо на робочі місця. Одне місцеве освітлення у виробничих приміщеннях заборонене.

Комбіноване освітлення, яке є результатом суперпозиції (накладення) загального та місцевого освітлення.

Комбіноване освітлення рекомендується там, де необхідна висока точність виконання робіт, де обладнання створює різкі тіні або робочі поверхні розташовані вертикально (штампи, гільйотинні ножиці тощо), а також там, де на різних робочих місцях вимагається різна величина освітленості.

Суміщене освітлення – освітлення, за якого недостатнє за нормами природне освітлення доповнюється штучним.

 
Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.