Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Тема 5. Мистецтво України першої половини 20 століття.

План лекції:

1. Модерн в українському мистецтві.

2. Архітектура: В. Кричевський, В. Городецький.

3. Творчість Георгія Нарбута.

4. Російський та український авангард.

5. Художні угрупування 20-х – 30-х років.

6. Художня школа Михайла Бойчука.

7. Формування соціалістичного реалізму.

8. Мистецтво Великої Вітчизняної війни.

Стиль модерн. Архітектура. Живопис. Графіка. Декоративно-прикладне мистецтво. Синтез мистецтв. Символізм.

Об’єднання «Мир искусства».

До найвизначніших пам’яток українського модерну належить споруджений за проектом В. Кричевського будинок Полтавського губернського земства (1903-1908). Захоплення національно-романтичними мотивами почалося в архітектора на початку століття. Новий український стиль надходить з розвитком новітніх функціональних типів будівель: численних громадських культурно-просвітницьких товариств, що поєднували національно свідомих громадян, національних народних шкіл та училищ, мережа яких створюється по всіх українських землях, тощо.

Будинок Полтавського губернського земства - ”перший і найвидатніший приклад нововитворюваного українського архітектурного стилю - ..саме цей приклад був поштовхом, що зрушив... справу пошуків національного стилю в цивільній архітектурі.”

Синтез мистецтв працює на виразність загального вирішення й нероз-ривно пов’язаний з геральдичною та народно-міфологічною символікою: різьблення “Дерево життя” на дверях головного входу та гербові щити-вставки над вишуканими ‑ з трапецієвидними завершенями ‑ вікнами першого поверху, квітчастий підкарнизний фриз з розетами й фігурними кронштейнами-кониками, виті колонки віконних обрамувань, блакитно-зелений дах полив’яної черепиці тощо.

Серед інших творів майстра слід відзначити комплекс музею Т.Г. Шевченка в Каневі (1932-1939) ‑ яскравий зразок стилістики української неокласики, що її свідомо вжито у створенні меморіалу Кобзаря.

Видатним твором декоративно-романтичної течії українського модерну став будинок Харківського художнього училища. Збудована на тихому Каплуновському майдані розложиста горизонтального ритму будівля має лише два поверхи, але - виразний силует, створений двома монументальними наметовими завершеннями й заломами високого даху. Центр позначено висунутим вперед колонним портиком з трапецієвидним порталом та витонченою башточкою на даху. Архітектор поєднав раціональність просторового вирішення головних функцій з монументальністю двох могутніх башт, що фланкували пружну криволінійну середню частину будівлі. Будівля має стриману, але багату декоративністю пластику деталей та барвистих керамічних панно-вставок.

Творчість Владислава Городецького – універсалізм європейського модерну, історичні стилізації, використання нових технологій. (Роботи в Києві та Черкасах)

Графіка Георгія Нарбута.

Історико-політичний контекст існування мистецтва.

Український авангард. О. Богомазов. К. Малевич. О. Новаківський. О.Екстер. А. Петрицький.

Школа монументалістів М. Бойчука – пошуки національного стилю.

Реалістична традиція в творчості українських живописців.

Розвиток графікі. Творчість В. Касіяна.

Розвиток політичного плакату. Плакат часів другої світової війни.
Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.