Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Рахіт. Етіологія, клінічні симптоми. Профілактика

Рахіт — хвороба дітей раннього віку, спричинена гіповітамінозом D, характеризується розладом фосфорно-кальцієвого обміну, ураженням кісток, м’язів і внутрішніх органів, зниженням реактивності організму.

Рахіт є поширеною хворобою, особливо серед дітей віком від З міс. до 1 року, залежить від соціально-економічного, культурного рівня населення, гігієнічних умов проживання, вигодовування дитини, генетичної схильності. У дітей, хворих на рахіт, частіше розвиваються хвороби органів дихання, зокрема пневмонія із тяжким перебігом, гострі захворювання шлунка і кишок, анемія тощо. Тому надзвичайно важливими є профілактика, своєчасна діагностика і правильне лікування.

Етіологія.Існують 2 основні види вітаміну D: холекальциферол (вітамін D3) та ергокальциферол (вітамін D2). Ергокальциферол міститься в зародках пшениці, утворюється внаслідок опромінення дріжджів ультрафіолетовими про­менями, але він є чужорідним для організму дитини й антирахітична активність його невисока.

Кальциферол — єдиний вітамін, який може утворитися в організмі з провіта­міну — дегідрохолестеролу, що міститься в надшкір'ї (дермісі) та капілярах шкіри. Під дією ультрафіолетового опромінення дегідрохолестерол у шкірі перетворюєть­ся на холекальциферол (вітамін D3).

Холекальциферол міститься в деяких продуктах харчування: риб'ячому жирі, червоній ікрі, рибі (івасі, лососі, трісці, скумбрії), жовтку курячого яйця, печінці, вершковому маслі. Таким чином, в етіології рахіту основну роль відіграє недостатнє надходження вітаміну D3 з продуктами харчування, а також недостатнє перебування на сон­ці, тобто дефіцит ультрафіолетових променів.

Розвиток рахіту спричинюють недоношеність, раннє змішане і штучне вигодовування неадаптованими сумішами, незадовільні побутові умови, часті захворю­вання органів дихання і травного каналу, кліматичні умови (мала кількість соняч­них днів, тумани), забруднення атмосфери (смог), народження дитини в осінньо-зимовий період. Має значення недостатнє надходження кальцію з їжею, посилене утворення в кишках нерозчинних солей з фітином і щавлевою кислотою (при од­номанітному харчуванні з переважанням каш). В етіології рахіту певну роль відіграє дефіцит деяких вітамінів (аскорбінової кислоти, ретинолу, тіаміну), а також певних мікроелементів (цинку, заліза, ко­бальту, міді й магнію).

Патогенез. Антирахітична активність холекальциферолу, який надходить в організм з їжею або утворюється в шкірі під впливом ультрафіолетового опромінення, є невисокою. Але внаслідок перетворень, які відбуваються в печінці, нирках, утворюються активні метаболіти. Так, у печінці утворюється оксивітамін D. (25-дегідроксихолекальциферол), а в нирках — діоксивітамін D3 — кальцитріо (1, 25-дегідроксихолекальциферол). Антирахітична активність кальцитріолу в 10- 15 разів вища, ніж холекальциферолу.

Під впливом кальцитріолу відбувається синтез кальційзв'язувального білка в кишках, затримка в організмі кальцію, підвищення реабсорбції фосфору в нир­кових канальцях, стимуляція функції остеобластів, а також регуляція кислотно-основного стану (КОС), синтез імуноглобулінів, інтерферону, активація фагоци­тозу.

Клінічна картина. Початковий період рахіту діагностують найчастіше в дітей віком 2—3 міс. проявами змін вегетативної нервової системи. Дитина стає неспокійною, погано спить, пітніє, особливо голова, у неї підвищується вазомо­торна збудливість і чутливість шкіри. Діти другого півріччя життя стають лякли­вими. На шкірі з'являється пітниця: піт, подразнюючи шкіру, спричинює свер­біж. Дитина неспокійна, крутиться на подушці, витирає волосся на потилиці, внаслідок чого з'являється облисіння. Через 2—3 тиж. після появи змін з боку нервової системи виявляють кісткові зміни. Краї переднього тім'ячка розм'якшуються за ходом лямбдоподібного і стрілоподібного швів, луски поти­личної кістки, тім'яних кісток — краніотабес.

Період розпалу хвороби — рахітичним процесом уражений увесь скелет, а най­більше ті кістки, що в цей період ростуть найінтенсивніше.

За деформаціями кісток можна зробити висновок про час появи рахіту. Деформація кісток голови виникає в перші 3 міс. життя, кісток тулуба і грудної клітки— 3—6 міс., кінцівок — у II півріччі.

У разі гострого перебігу переважають ознаки розм'якшення (остеомаляції) і деформації, підгострого — розростання кісткової тканини (остеоїдна гіпер­плазія).

Розм'якшення кісток черепа спричинює деформації (плоска потилиця, аси­метрії).

Одночасно з розм'якшенням кісток черепа збільшуються лобові і тім'яні горби, внаслідок чого голова набуває квадратної форми, рідше — сідницеподібної. Зуби прорізуються пізно, спостерігають схильність до карієсу, що зумо­влюється дефектами емалі.

На грудній клітці в місцях з'єднання кісткової і хрящової частин ребер утворюються стовщення — "браслетки". Розм'якшення ребер спричинює появу бічних здавлень, посилює кривизну ключиць. З'являється деформація грудної клітки — поперечне заглиблення (борозна Гаррісона), розміщене відповідно до лінії прикріплення діафрагми. Передня частина грудної клітки разом із грудни­ною може виступати вперед у вигляді курячої грудної клітки. У разі здавлювання мечоподібного відростка утворюються "груди шевця". Можливе дугоподібне викривлення хребта назад — кіфоз (рахітичний горб) або сколіоз — бічні викривлення.

У дітей віком після 6—8 міс. з'являються деформації кінцівок:

· рахітичні "браслетки", "нитки перлів", зумовлені стовщенням епіфізів кісток;

· викривлення довгих кісток (найчастіше нижніх кінцівок) — О-подібні та Х-подібні ноги;

· деформація кісток таза (у разі тяжких форм) — плоский рахітичний таз.

Виникає розхитаність суглобів, збільшується кількість рухів у них (через гіпотонію м'язів) — діти можуть закидати ногу до обличчя, за голову. Збільшуєть­ся живіт — жаб'ячий (гіпотонія м'язів живота та непосмуговайих м'язів ки­шок).

Діти, хворі на рахіт, пізніше починають сидіти, стояти, ходити.

У період реконвалесценції основні симптоми рахіту затихають — відновлюється функція нервової системи, ущільнюються кістки, зменшується де­формація їх, нормалізуються обмінні процеси.

У віці 2—3 роки після перенесеного рахіту середньої тяжкості або тяжкого ступеня в дитини спостерігають залишкові явища — деформації кісток, збіль­шені печінка і селезінка.

Розрізняють три ступені тяжкості рахіту:

I(легкий) — характеризується слабовираженими ознаками з боку нерво­вої та кісткової систем: пітливість, неспокій, розм'якшення кісток черепа незначні, "браслетки" нечітко виражені.

II(середньої тяжкості) — розвивається через 1,5—2 міс. від початку захворювання. Порушується загальний стан дитини, спостерігають помірно виражені зміни з боку нервової, м'язової та кісткової систем, можуть збільшуватися печінка і селезінка.

III(тяжкий) – ураження нервової та кісткової систем значні, знижується тонус м'язів, суглоби розхитані, виражені деформації кісток, збільшені печінка і селезінка. Спостерігають розлади з боку серцево-судинної та дихальної систем, травного каналу.

Рентгенологічно рахіт характеризується остеопорозом (дистрофією кістко­вої тканини, перебудовою її), зумовленим зменшеним надходженням кальцію. Порушується трабекулярна структура кістки, особливо в ділянках росту. У місцях, де навантаження на кістку значне, кісткова речовина може розсмоктуватися.

Профілактикурахіту проводять ще до народження дитини (антенатально) і в перші два роки життя (постнатально). Розрізняють неспецифічні та специфічні методи запобігання розпитку рахіту.

Найефективнішими і менш небезпечними щодо розвитку ускладнень вважа­ють препарати вітаміну D3.

 




Переглядів: 812

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.