Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Анатомо-фізіологічні особливості шлунка

Шлунок — найбільш розширена частина травного каналу, в якій харчові речовини зазнають механічного та хімічного оброблення і перетворюються на напіврідинну гомогенізовану харчову кашку (хімус), що надходить у дванадцятипалу кишку. Форма шлунка змінюється залежно від віку дитини, кількості вмісту, функ­ціонального стану самого шлунка та органів, що прилягають до нього, режиму харчування. У новонародженої дитини шлунок круглий, до 1 року набуває довгас­тої форми, до 7—11 років за формою схожий на шлунок дорослої особи. Умовно розрізняють шлунок у формі гачка й рога. Місткість шлунка в новонародженого становить 30—35 мл, у віці 3 міс. — 100 мл, в 1 рік — 250—300 мл, у 2 роки — 300—400 мл, у 8 років — приблизно 1 л.

У немовлят шлунок розміщений горизонтально, а з 9—12 міс., коли дитина починає ходити, набуває вертикального положення. Дно шлунка і пілоричний відділ найінтенсивніше ростуть протягом 1-го року життя. Остаточне формування шлунка завершується у віці 7—12 років.

У дітей 1 року життя шлункові складки відсутні або майже не контуруються, у 5—6 років вони рельєфні, можуть прилягати одна до одної. Вони складаються з кількох видів клітин, зокрема з екзо- і ендокриноцитів. Серед екзокриноцитів виокремлюють головні і парієтальні клітини, мукоцити. Головні клітини виділя­ють пепсиноген і хімозин, містять кислу фосфатазу, парієтальні — йони водню, шийкові мукоцити — мукоїдний секрет, додаткові мукоцити — сульфатовані глікозаміноглікани, аргентафінні клітини — попередники серотоніну, О-клітини — гастрин. Хлоридна кислота шлунка активує пепсиноген, стимулює утворення гормону секретину, чинить бактерицидну і бактеріостатичну дію. Кількість келихо­подібних клітин і залоз на одиницю поверхні слизової оболонки в дітей грудного віку менша, ніж у дорослого. Гістологічна диференціація шлунка триває до кінця 2-го року життя.

У дітей грудного віку протеолітична активність шлункового соку на третину менша, а показники загальної кислотності в 2,5—3 рази нижчі порівняно з дорос­лими. Шлунковий сік немовляти містить хлоридну кислоту, пепсин, гастриксин, катепсин, сичуговий фермент, ліпазу, молочну кислоту, натрію хлорид, фосфор, мікроелементи, лізоцим і муцин. Відразу після народження вміст шлунка лужний, pH 6,5—8. Через 4—5 год він стає кислим, що пояснюється впливом гастриксину материнської крові, який перейшов до організму дитини трансплацентарно. Піс­ля швидкого постнатального підвищення кислотності шлункового вмісту з 8-го дня життя вона знижується, а після 1 року знову підвищується. У старших дітей, на висоті шлункового травлення, pH шлункового соку становить 1,5—2,0.

Шлунок розташований у лівому підребер'ї, воротар — поблизу серединної лінії живота. У дитини 1-го року життя спостерігають горизонтальніше положен­ня шлунка.

Рухова функція шлунка полягає в перистальтичних рухах і періодичних за­криваннях і відкриваннях воротаря. У грудному віці часто спостерігають спазм воротаря, що проявляється блюванням фонтаном, під час якого кількість блювальних мас перевищує вміст одноразово висмоктаного молока.

Якщо вигодовування грудне, шлунок спорожнюється через 2—3 год, коров'я­чим молоком — через 3—4 год. Вода затримується в шлунку близько 1 —1,5 год. Білки й жири гальмують випорожнення шлунка. Тому в разі грудного вигодо­вування оптимальні проміжки між споживаннями їжі становлять 3—3,5 год.

Шлункове травлення складається з двох фаз: 1) звурджування молока; 2) розщеплення і перетравлювання казеїну. Звурджування молока відбувається за участю сичугового ферменту. На відміну від коров'ячого грудне молоко звурд­жується дрібними ніжними пластівцями. Воно містить емульгований жир і багато ліпази, тому близько 50 % жиру грудного молока розщеплюється в шлунку.

У шлунку відбувається обмежене всмоктування води, солей, глюкози і продуктів часткового розщеплення білка, основної клітинної маси крохмалю до маль­този, руйнування клітинних оболонок, часткове розщеплення жирів. Ліпаза шлунка краще діє на добре емульговані жири, оптимально, якщо рН становить 7,0. Якщо рН менша 5,0, активність ліпази гальмується, ліполізу в шлунку не відбувається.

 




Переглядів: 573

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.