Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Імунна система

Імунна система — це самостійна система організму, яка виконує дуже важливі функції: розпізнавання свого серед чужого, захист від чинників навко­лишнього середовища — носіїв чужорідної генної інформації і підтримання таким чином біохімічної, структурної та функціональної індивідуальності організму. Розрізняють центральні та пе­риферійні органи імунної системи. До центральних належать кістковий мозок і загруднинна залоза, до периферійних — селезінка, лімфатичні вузли, мигдалики, лімфоїдна тканина кишечнику (пейєрові бляшки, солітарні фолікули, апендикс). У центральних органах відбувається зародження і розвиток клітин імунної систе­ми, у периферійних — функціонування.

Червоний кістковий мозок закладається на 3-му місяці внутрішньоутробного розвитку. До моменту народження та до 6 міс. життя він уже є у всіх кістках. Піс­ля 6 міс. починається заміна його на жировий, і до 12—15 міс. він зберігається тільки в плоских кістках, ребрах, тілах хребців. Закладання загруднинної залози відбувається на 2-му місяці внутрішньоутробного розвитку. Після народження його розміри збільшуються, а після 30-40 років настає його інволюція (зменшення розмірів) зі збереженням функції.

Клітини імунної системи, як і решта клітин крові, походять зі стовбурової клітини червоного кісткового мозку. Під впливом таких біологічно активних ре­човин, як цитокіни, стовбурова клітина або мігрує до загруднинної залози, де перетворюється на Т-лімфоцит, або залишається в кістковому мозку, де трансфор­мується в В-лімфоцит. Утворення Т- і В-лімфоцитів у центральних органах відбу­деться без дії антигенів, тому вони не виконують специфічних функцій і набува­ють активності або імунної компетентності тільки в периферійних органах.

В-лімфоцити відповідають за гуморальний імунітет, Т-лімфоцити — за кліклітинний.

Розрізняють 5 класів імуноглобулінів — IgA, IgG, IgM, IgE, IgD, кожний з яких має власну специфічну особливість. Головною функцією гуморального імунітету є антиін­фекційний та антитоксичний ефект.

Клітинні реакції імунітету забезпечують знищення змінених клітин власного організму (пухлинних, мутантних, інфікованих збудниками) та чужорідних клі­тин. Тобто основними функціями клітинних імунних реакцій є захист від внутрішньоклітинних збудників, протипухлинний імунітет, відторгнення пересаджених органів і тка­нин, реакція "трансплантат проти хазяїна".

Між Т- і В-імунними реакціями існує тісний взаємозв'язок, і такий само взаємозв'язок існує з іншими елементами захисту, зокрема природженими, неспецифічними, до яких належать деякі гуморальні (лізоцим, комплемент, пропердин, опсоніни) та клітинні (макрофаги, нейтрофіли, моноцити, еозинофіли тощо фактори.

Лізоцим міститься у всіх біологічних рідинах організму (слині, сльозах, спин­номозковій рідині, сироватці крові) та зумовлює їхні бактерицидні властивості.

Клітинні фактори неспецифічного захисту беруть участь у запуску та регуля­ції механізмів імунітету й у процесах безпосереднього захисту організму від чу­жорідних агентів. Основною властивістю макрофагів, нейтрофілів є здатність до фагоцитозу — захоплення і знешкодження інфекційних збудників або інших чу­жорідних чинників.

 




Переглядів: 145

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.