Наведені у табл. 2.1 формули для розрахунків середніх стосуються просторових даних.
Для динамічних рядів середня для інтервального ряду розраховується за формулою простої арифметичної.
Для повного моментного динамічного ряду середній рівень розраховується за такою формулою:
Розраховуючи середні, варто мати на увазі, що вони дають узагальнюючу характеристику явиш і процесів лише за одною ознакою. Кожне ж явище характеризується значною кількістю ознак. Тому з метою дослідження суспільних явищ рекомендується обчислювати не одну ізольовану середню, а систему середніх, що дозволяє оцінити явище з різних сторін, комплексно.
Динамічні ряди — це послідовність упорядкованих показників, які характеризують зміну явищ і процесів в часі. Аналіз динамічних рядів дозволяє за допомогою системи показників виявити і оцінити тенденції і закономірності зміни явищ і процесів. За допомогою динамічних рядів досліджується інтенсивність змін показників, що аналізуються.
Для аналізу динамічних рядів використовується система аналітичних характеристик, яка наведена у табл. 2.2.
Наведені в таблиці 2.2 формули для розрахунків коефіцієнта (темпу) росту за весь період і середнього коефіцієнта (темпу) росту можуть бути використані лише для абсолютних величин динамічного ряду. Якщо ж такі дані відсутні, а у розпорядженні аналітика є ланцюгові темпи зростання (приросту), то слід дотримуватися такого правила: добуток ланцюгових коефіцієнтів зростання дорівнює коефіцієнту зростання за весь період, тобто:
а середній коефіцієнт зростання в такому випадку визначається за формулою
Таблиця 2.2
Переглядів: 373
Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google: