Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Протиепізоотичні заходи

Проведення протиепізоотичних заходів спрямоване на забезпечен­ня здорових умов існування людини та тварин. Профілактична спрямованість протиєпізоотичних заходів полягає в запобіганні занесенню до благополучних регіонів та розповсюдженню збуд­ників паразитарних хвороб, а також у створенні умов для підви­щення природної резистентності населення регіону.

Основою протиепізоотичних заходів є плановість, комплекс­ність та їх профілактична спрямованість. Вихідним матеріалом для складання планів протиепізоотичних заходів є дані про епі­зоотичний стан певних регіонів.

Комплексність надійно впливає на всі ланки епізоотичного процесу {ліквідація джерела збудника інфекції та фактора пере­дачі, підвищення загальної та специфічної резистентності мак­роорганізму). Проте на практиці можна лише змінити певні ком­поненти цього процесу; тому основні зусилля спрямовують на ту ланку, ліквідація якої існуючими методами може забезпечити найбільший ефект.

Заходи, спрямовані на джерело збудника. Один із найдавні­ших заходів боротьби з епідеміями - ізоляція джерела збудника, ефективність якої буває високою тоді, коли вона здійснюється якомога раніше. Для своєчасної ізоляції хворих потрібна рання й точна діагностика. Хворих виявляють під час медичного обсте­ження в осередках, під час санітарних обходів, профілактичних оглядів або при зверненні за медичною допомогою самого хворого.

Але при деяких паразитарних захворюваннях (зокрема, з кра­плинним механізмом передачі) збудник починає виділятися в навколишнє середовище в останні дні інкубації, ще до виникнен­ня клінічних ознак, що ускладнює своєчасну ізоляцію хворого. При кожному захворюванні небезпечність джерела збудника має свої особливості, знання яких суттєво допомагає визначити об­сяг і характер протиепізоотичних заходів.

Окремі інфекції поряд з маніфестними мають абортивні та інапарантні форми (наприклад, поліомієліт та менінгококові інфекції). У таких випадках навіть за умови шпиталізації всіх хворих невідомими можуть залишатися здорові носії, які під­тримуватимуть циркуляцію збудника в природному середо­вищі. Виявити їх можна лише додатковими лабораторними до­слідженнями.

При деяких захворюваннях ізоляція хворих не є обов'язко­вою. Наприклад, при кліщовому енцефаліті, кемеровській ли­хоманці або туляремії хворий за відсутності кліщів не становить небезпеки для оточення, і шпиталізацію проводять за клінічни­ми, а не епідеміологічними показниками.

У разі розповсюдження особливо небезпечних інфекційних хвороб (чума, холера, деякі геморагічні лихоманки) застосову­ють карантин - жорсткі заходи, які забезпечують повну ізоля­цію епідемічного осередку та дотримання в ньому жорсткого про­тиепідемічного режиму. Карантин супроводжується воєнізова­ною охороною території осередку із забороною виїзду з нього без попереднього обстеження.

Шляхи знешкодження джерел при зоонозах бувають різни­ми. Зокрема, при лептоспірозі, кримській геморагічній лихо­манці, лістеріозі вдаються до знищення шкідливих гризунів. Особливо цінних домашніх тварин ветеринарна служба може ізолювати й лікувати. Усіх інших - знищують. У господарстві, де виявлено хворих тварин, встановлюють карантин, здійснюють поточну дезінфекцію. Щорічно здійснюється регулювання чи­сельності диких тварин. Наприклад, зниження чисельності зай­ця (хазяїна вірусу кримської геморагічної лихоманки) може про­водитися мисливцями.- Зменшення кількості диких тварин як за­хід послаблення активності епізоотичного процесу може мати й негативні наслідки. Тому останніми роками все більше застосо­вуються ощадливі методи впливу на біоту. Так, для запобігання епізоотії сказу використовують живу антирабічну вакцину. Заходи, спрямовані на розривмеханізму передачі збудника, є важливою ланкою в системі протиепізоотичних заходів. Щоб розірвати механізм передачі, основні зусилля спрямовують на знешкодженняфакторів довкілля, через які розповсюджується хвороба. Для цього використовують дезінфекцію, дезінсекцію та дератизацію.

Дезінфекція - комплекс заходів, спрямованих на знищення або видалення з об'єктів навколишнього середовища патогенних мікроорганізмів (бактерій та їх токсинів, вірусів, рикетсій, най­простіших, грибів тощо).

Дезінфекцію широко використовують для боротьби з киш­ковими інфекціями, окремими інфекціями зовнішніх покривів (сибірка, грибкові інфекції тощо), а також гепатитами, ВІЛ-інфекцією (стерилізація виробів медичного призначення). Для групи інфекцій дихальних шляхів дезінфекцію здійснюють лише при туберкульозі, дифтерії, скарлатині та менінгококо­вій інфекції.

Дезінфекцію за місцем і часом проведення поділяють на осе­редкову й профілактичну. Осередкова дезінфекція залежно від того, на якому етапі передачі інфекції вона здійснюється, поді­ляється на поточну та заключну.

Поточну дезінфекцію здійснюють у безпосередньому оточенні хворого або носія з метою запобігання розповсюдженню збудни­ків хвороб у довкіллі.

Заключна дезінфекція має на меті знищення збудника інфек­ційної хвороби в епідемічному осередку після шпиталізації, оду­жання або смерті хворого, а також на об'єктах, де було виявлено збудників інфекційних захворювань.

Профілактична дезінфекція проводиться з метою запобіган­ня виникнення інфекційних захворювань, коли джерело збуд­ників інфекції не виявлено, але не виключається ймовірність його існування або появи. Для цього систематично проводять дезін­фекцію питної води, нечистот, місць громадського користуван­ня(туалети, вокзали), пастеризацію молока, а також підтриму­ють санітарний режим у лікувальних установах, дитячих закла­дах, на підприємствах харчової промисловості тощо. Профілак­тична дезінфекція найчастіше спрямована проти кишкових інфекцій. Вона ефективна за умови регулярного проведення з до­триманням встановлених термінів та вимог.

Девастація - комплекс заходів, спрямованих на знищення або видалення з об'єктів навколишнього середовища збудників інвазійних хвороб на всіх фазах їх життєвого циклу всіма досту­пними засобами механічної, фізичної, хімічної й біологічної дії або на їх біологічне вимирання.

Тотальна девастація - це знищення збудників хвороб на значних територіях країни з одночасним створенням таких умов довкілля, в яких вони не могли б існувати.

Парціальна девас­тація - різке зниження кількості збудників інвазійних захво­рювань в окремих географічних зонах, регіонах тощо.

Для дезінфекції та девастації використовують фізичні й хі­мічні засоби знезараження. До фізичних належать механічні, термічні й променеві засоби.

Механічні засоби - очищення, вологе прибирання, прання, витрушування тощо.

Термічні та променеві засоби - це використання високої або низької температури, висушування, ультразвуку, струмів ульт­рависокої частоти (УВЧ), а також надвисокочастотного (НВЧ), радіоактивного опромінення, освітлення ультра-фіолетовими лампами, що мають бактерицидну дію.

 




Переглядів: 615

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.