Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Паразитичні комахи (Insecta)

Комахи - найбільш численний за кількістю видів клас тварин. Висока біологічна пластичність комах дозволила їм присто­суватися до існування в різноманітних умовах. Ця особливість зумовила й широкий перехід комах до паразитизму. Одні з них стали облігатними паразитами рослин, інші пристосувалися до паразитування на тваринах. У більшості випадків перетворення дорослих комах на паразитів тварин було пов'язане з виникнен­ням гематофагії.

Не меншою мірою в комах поширений паразитизм і на личи­нкових фазах розвитку, при цьому личинки часто стають обліга­тними ендопаразитами. Деякі ряди комах, зокрема клопи (Hemiptera), перетинчастокрилі (Hymenoptera) та двокрилі (Diptera), складаються як з вільноживучих, так і паразитичних форм. Ряди Воші (Anoplura) та Блохи (Aphaniptera) представлені винятково паразитами.

Ряд Воші (Anoplura) - близькі до пухоїдів кровосисні кома­хи, які паразитують лише на ссавцях. Із запліднених яєць (гниди) за сприятливих умов через 6-8 діб виходять личинки, що відрізняються від імаго меншими розмірами і відсутністю статевого апарата (розвиток з неповним перетворенням). Увесь життєвий цикл залежно від видової на­лежності паразитів відбувається за 16-25 діб.

Характерна особливість вошей - їх вузька специфічність щодо хазяїв. Локалізуються, як правило, на поверхні шкіри хазяїна. Відомі два види вошей - специфічних паразитів людини. Один із них - лобкова воша, або блощиця (Phtirus pubis), локалізуєть­ся безпосередньо на тілі людини (ділянка лобка, бороди, брів). Другий вид — людська воша (Pediculus humanis) - представле­ний двома підвидами: P. humanis vestimenti, або одежна воша, яка мешкає в одязі людини (переважно білизні), та P. humanis capitis, або головна воша, що паразитує на волоссі голови. Обидва підвиди відрізняються один від одного не лише морфологічно, але й за низкою особливостей своєї біології та життє­вого циклу. Тому деякі зоологи розглядають їх як окремі види.

Воші належать до постійних гематофагів. їх паразитування супроводжується сверблячкою, подразненням шкіри. У місці укусу з'являються щільні папули характерного синюватого ко­льору. Воші людини, викликаючи захворювання педикульоз, мають важливе санітарно-епідеміологічне значення, переносячи спірохет - збудників зворотного тифу, рикетсій - збудників во­линської лихоманки та ендемічного висипного тифу.

Воші, які живляться на хворій людині, разом із кров'ю всмоктують рикетсій. В епітелії шлунку воші рикетсії інтенсивно розмножуються, клітини шлунку руйнуються й маса паразитів разом із фекаліями викидається назовні. Рикетсії заносяться в організм людини через пошкодження шкіри, переважно в міс­цях укусів вошей.

Ряд Блохи (Aphaniptera). Це облігатні гематофаги, які пара­зитують на теплокровних тваринах (переважно ссавцях) і мають важливе санітарно-епідеміологічне значення. Розвиток бліх від­бувається з повним метаморфозом.

Тіло цих паразитів здавлене з боків й покрите твердою хіти­новою кутикулою. Численні щетинки, спрямовані назад, полег­шують блохам можливість швидкого руху в густій шерсті ссав­ців або пір'ї птахів. На голові бліх знаходяться рудиментарні очі та короткі булавоподібні антени. Ротові кінцівки дуже видозмі­нені й перетворені на колючо-сисний апарат. У бліх зовсім від­сутні мандибули, а парні колючі щетинки - це максили. Нижня губа редукована, але нижньогубні щупики добре розвинені. Вони мають жалоподібну форму й, щільно прилягаючи одна до одної, утворюють футляр, у якому лежать колючі щетинки.

Розвиток личинки триває близько двох тижнів, після чого вони заляльковуються в павутинному коконі. Вихід імаго може відбуватися уже на 8-14 добу, але за несприятливих умов може затримуватися на кілька місяців (у людської блохи Pulex irritans – від 7 до 239 діб).

При живленні блохи висмоктують крові більше, ніж може вміститися в їх кишечнику. Тому краплі неперетравленої крові увесь час виступають з анального отвору. Живлячись кров'ю людини або тварини, блоха вводить у ранку секрет своїх слин­них залоз, який викликає біль, сверблячку, а разом зі слиною може занести збудників інфекційних захворювань.

Чума - важка епідемічна хвороба людини, яка розповсюджу­ється переважно блохами, хоча можлива й безпосередня переда­ча інфекції від людини до людини. Блохи, живлячись на людях або тваринах, всмоктують збудників чуми. У шлункові та кишеч­нику комах чумна паличка починає інтенсивно розмножувати­ся, і бактерії блокують шлунок, утворюючи так звані "чумні проб­ки". Заражена блоха пробує живитися кров'ю, яка наштовхуєть­ся на чумну пробку, руйнує її, і тоді чумні палички разом із кро­в'ю повертаються в тіло здорової людини або тварини, заражаю­чи їх. Крім того, чумні бацили завжди є у фекаліях бліх, дефека­ція яких відбувається під час живлення на хворій людині. Випа­дкове попадання таких бактерій у ранки, на слизову очей та носа також призводить до зараження чумою. Таким чином, блохи можуть передавати цю інфекцію контамінативним та інокулятивним шляхом.

Ряд Двокрилі (Diptera)включає в Україні близько 4 тис. видів, розділених у 2 підряди: Довговусі (Nematocera) і Коротковусі (Brachicera). В якості ектопаразитів людини виступають переважно представники підряду довговусих. Серед них на людину часто нападають москіти з роду Phlebotomus. Кров’ю людини живляться самки, які нападають вночі. В місцях уколу виникають болісні запалення шкіри, часто виникають папули чи навіть пухирі. Особливо шкідливі москіти тим, що переносять збудника гарячки вірусного походження під назвою папатачі, а також переносять збудників лейшманіозу.

Іншою групою двокрилих ектопаразитів є комарі родів Aedes та Anopheles. Перші паразитують переважно на птахах. Друга група відома під назвою малярійних комарів, які переносять збудників малярії – малярійний плазмодій.




Переглядів: 5102

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.