Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Загальна характеристика діяльності щодо постановки мети навчання.

Тема3: методика аналізу та прогнозування мети навчання

Загальна характеристика діяльності щодо постановки мети навчання

Загальний опис особистості у професійній освіті

Загальна характеристика рівнів засвоєння навчального матеріалу

 

Загальна характеристика діяльності щодо постановки мети навчання.

У процесі навчання та виховання відбувається планомірне формування певних знань, умінь і навичок, а також необхідних рис особистості учня. Підставою такої планомірної передачі знань є чітко визначена мета. Стосовно процесу навчання мета «відповідає» на запитання: навіщо або для чого викладають? Тут слід дотриматися думки європейських педагогів Р. Магера й А. Мелецинека: «Якщо точно не знати, куди йти, то легко опинитися там, де зовсім не хотілося б бути».

Визначення цілей – основа будь-якої людської діяльності. це поняття є філософською категорією. З філософії воно було перенесено до різних сфер людської діяльності. Поняття «мета» має дуже багато дефініцій. Наведемо деякі з них:

¾ Бажаний стан об’єкта в майбутньому (О. Шонессі);

¾ Інформація про об’єктивну цінність (користь), якої людина має намір домогтися (Ю. Козецький);

¾ Довгостроковий бажаний результат (Р. Акофф і Ф. Емері);

¾ Свідомий образ очікуваного результату або усвідомлений бажаний результат (О.К. Тихомиров).

Із усього перерахованого очевидним є те, що мета вказує на майбутній стан об’єкта або системи, якого прагне людина. Будь-яка діяльність починається з усвідомлення об’єктивної мети.

У сучасній педагогічній літературі існують різні способи опису цілей. Традиційні способи опису цілей навчання можуть бути представлені таким чином:

1.Через досліджуваний зміст (вивчити теорему, вивчити явище, способи, методи тощо);

2.Через діяльність викладача (ознайомити з…, продемонструвати…, показати…);

3.Через внутрішні процеси учня (формування вмінь аналізувати, розвиток самостійності, формування інтересу);

4.Через навчальну діяльність учня (розв’язати задачу, виконати лабораторну роботу, дослідити режими).

Зазначені способи мають певні недоліки, а саме:

¾ Нечітке уявлення про результат навчання;

¾ Неможливість за описом мети уявити зміст навчання (у випадках 2,3,4);

¾ Неможливість визначення ступеня досягнення мети.

Найчастіше мету навчання визначають через категорії «знати» та «вміти».

Термін «знання» та «вміння» на сьогодні є одним із найбільш поширених у педагогіці. але попри це серед педагогів немає одностайності в розумінні їхньої сутності. Дослідження способів оцінки знань продемонстрували, що різні викладачі можуть оцінювати знання учнів за неоднаковими критеріями, тому що поняття «знає» - «не знає» має безліч характеристик і трактувань. Ю.К. Бабанський, наприклад, визначає знання як «перевірений практикою результат пізнання дійсності, правильне відображення її в мисленні людини», а вміння – як «можливість успішного виконання дій на підставі набуття знань для вирішення поставлених завдань відповідно до заданих умов».

І.Ф. Харламов визначає знання в педагогіці як «здатність зберігати в пам’яті та вміння відтворювати основні факти науки й теоретичні узагальнення, що випливають з них», а вміння – як «володіння способами застосування знань на практиці».

За такої постановки мети знання визначає зміст навчального матеріалу, а вміння в загальному вигляді характеризує дії, які повинен виконувати учень унаслідок засвоєння цього матеріалу. У цьому разі вміння виявляються узагальнено й за ними не можна робити висновки про рівень засвоєння матеріалу. Крім того, незрозумілими є основні характеристики дії, оскільки поділ дій, наведений вище, є умовним, тому що така інтерпретація знань та вмінь у цілому визначає частини тієї самої дії. Про це говорить В. П. Беспалько, відзначаючи, що «знання й уміння – та сама частина дії, виражена в різних формах. Тому не можна знати, але не вміти або навпаки».

В окремих випадках значення можна вивести через уміння. Що означає «знати»? «Знати – це вміти осмислювати й відтворювати навчальний матеріал, виділяючи головні положення, роз’яснювати сутність, доводити правильність, відповідати на прямі й не прямі питання, розчленувати на частини тощо».

Таким чином, знання позначаються вміннями і навичкам, а розглядаються лише як їхні складові.

Діяльнісний підхід до навчання вимагає саме такого розгляду цих понять. З позицій цього підходу знання не можуть бути засвоєні та збережені поза діяльністю учня. Критерії знання невіддільні від діяльності. знати – це завжди виконувати яку-небудь діяльність або дію, пов’язану з цим знанням.

Ступінь знання (якість) визначаються різноманітними характеристиками діяльності, у яких знання можуть функціонувати. Таким чином, замість традиційної схеми «передати знання та сформулювати уміння і навички» перед навчанням постає завдання : сформулювати такі види діяльності, які від початку містять у собі задану систему знань і забезпечують їхнє застосування у заздалегідь заданих процесах. Іншими словами, цілі слід визначати через дії, які необхідно сформувати у процесі навчання.

Отже, відзначимо, що цілі навчання включають формування досвіду особистості, представленого у вигляді переліку професійних завдань, які повинен уміти виконувати фахівець у визначеній сфері діяльності.

Спосіб постановки цілей навчання, який пропонують автори технологічних підходів до навчання, відзначається посиленою інструментальністю. Він полягає в тому, що цілі навчання формуються через результати навчання, які реалізуються в діях учнів, причому таких, які викладач або будь-який інший експерт може вільно розпізнати.

На підставі сказаного вище можна сформулювати основні вимоги до постановки цілей навчання:

¾ Відповідальність спеціаліста основним вимогам, закладеним у документах освіти;

¾ Чітке висвітлення предмета навчальної діяльності або змісту навчального матеріалу, засвоюваного учнями;

¾ Відображення елементів навчальної діяльності учнів у процесі досягнення мети;

¾ Відображення елементів процесу досягнення мети під час формування досвіду особистості та професійно важливих якостей особистості;

¾ Представлення точного опису формованої особистісної якості таким чином, щоб її можна було безпомилково диференціювати серед будь-яких інших якостей особистості;

¾ Наявність способу «інструменту» для однозначного виявлення діагностичних якостей особистості в процесі об’єктивного контролю його сформованості;

¾ Наявність шкали оцінки якості.

На підставі цих вимог розглянемо методику постановки цілей навчання. При цьому, як і в попередніх розділах, зауважимо, що постановка мети в навчанні є діяльністю, яка, як і будь-яка інша, має свої цілі, предмет, продукт, способи здійснення. Розглянемо кожний із цих елементів стосовно поняття мети навчання.

Мету розуміємо як передбачуваний результат (спосіб) спрямованої на предмет діяльності (дії), за допомогою якої суб’єкт має намір задовольнити свою потребу.

Із поняттям мети тісно пов’язані такі характеристики суб’єкта, як потреби й мотиви, що спонукають до діяльності.

Потреба – це психічне явище відображення потреби організму або особистості в необхідних умовах, що забезпечують їхню життєдіяльність і розвиток. Потребу в деяких випадках розглядають як певну невизначеність, точніше, визначено, що необхідно щось робити, але не зрозуміло що. Ця непевність завжди передбачає наявність різних варіантів діяльності або вибір різних шляхів і засобів діяльності. цей варіант діяльності обирається на основі мотивів – психічних явищ, що стали імпульсами у виконанні тієї чи іншої дії чи вчинку. Для появи мотивів необхідне чітке уявлення про результати діяльності. Через потреби та мотиви відбувається перехід від зовнішніх цілей до внутрішніх.

За джерелом і способом творення цілі можуть бути як зовнішніми, так і внутрішніми. Зовнішні цілі задаються ззовні й виражають суспільну потребу. Внутрішні цілі формуються суб’єктом діяльності самостійно.

Для освітніх цілей зовнішнє джерело визначається вимогою суспільства підготувати кваліфікованого фахівця, який наділений необхідними якостями особистості та вміє виконувати всі завдання й види професійної діяльності, що відповідають заданій спеціальності. При цьому особливого значення набуває проблема оптимізації підготовки такого фахівця, тобто навчання його за визначений час оптимальними способами, що дозволяють за незначний термін з малими витратами одержати бажаний результат навчання. Така настанова найбільш чітко формулюється й реалізується у разі технологічного підходу до навчання, основною вимогою якого є «підпорядкування всіх елементів навчального процесу єдиній меті, цілеспрямованість процесу навчання й гарантованість одержання оптимального результату». Ці вимоги до спеціаліста висуваються у стандарті освіти. Саме вони визначають найважливіші стратегічні цілі навчання, на досягнення яких має бути спрямований увесь процес навчання. Ця ситуація особливо гостро виявляється у сфері професійної освіти.

Внутрішні джерела мети визначаються необхідністю конкретизації навчального матеріалу, виділення його головних моментів, на які слід звернути увагу під час навчання. Чітке уявлення мети перед вивченням необхідного матеріалу дає можливість роз’яснити учням орієнтири спільної діяльності, з’ясувати завдання, що стоять перед ними. Це знімає напругу в процесі навчання, сприяє формуванню мотивів і, зрештою підвищує ефективність навчання. Чітко окреслена мета дозволяє визначити оптимальні способи її досягнення й оцінити результативність навчання.

Внутрішні та зовнішні цілі різняться між собою способом зв’язку мети з потребами й мотивами.

Якщо зовнішні цілі, що формуються у вигляді вимог до фахівця, збігаються з потребами й мотивами суб’єкта навчання, то ініціативні, або внутрішні, цілі виростають з потреб і мотивів (рис.3.1).

 
 


Рис. 3.1. Взаємозв’язок зовнішніх і внутрішніх цілей

У навчальному процесі зовнішні цілі задаються стандартом і реалізуються діяльністю педагога. Щодо тактичних та оперативних цілей навчання, то педагог витрачає чимало зусиль для їх постановки і потім. Керуючись ними, буде весь процес управління діяльністю учнів, спрямований на формування в них необхідних потреб і мотивів та переведення цих потреб і мотивів у внутрішні цілі.

Цілі учнів і викладача можуть збігатися, а можуть і розходитися. У педагогічному процесі постійно виникає взаємодія цілей. І чим чіткішим є цей процес, чим ближчими є цілі викладача та учнів, тим більш якісним є процес навчання. Основними завданнями педагога є не тільки постановка мети та правильна її конкретизація, але й формування в учнів необхідних потреб і мотивів, що збігатимуться із зовнішніми цілями й переростуть у внутрішні.

Процес переходу зовнішніх цілей у внутрішні відбуватиметься правильним шляхом, якщо дотримуватися таких умов:

¾ Чітке й виразне уявлення мети, усвідомлене її розуміння;

¾ Формування ставлення до заданої мети.

Формулюючи мету, викладач повинен чітко уявити, що є предметом його діяльності. У даному разі предмет діяльності викладача – особистість, що змінюється в процесі навчання. Відповідно до цього основні характеристики особистості повинні бути чітко сформульовані й описані в процесі постановки мети.

Слід визначити взаємозв’язок предмета і продукту навчальної діяльності. згідно з теорією діяльності, предметом діяльності є те, що перетвориться в процесі дії (діяльності).

Продукт діяльності – це те, що повинно бути отримане унаслідок реалізації дій над предметом діяльності.

Із викладеного зрозуміло, що продукт і предмет діяльності повинні стосуватися того самого об’єкту. Іншими словами, стосовно діяльності щодо постановки мети навчання і предметом, і продуктом цієї діяльності є особистість учня. Тільки для предмета діяльності особистість розглядається з позицій умов навчання або тих необхідних особистісних характеристик, які повинні бути вже сформованими в учня до початку процесу навчання.

Аналізуючи предмет діяльності щодо визначення цілей, слід обмежитися переліком тих базових характеристик особистості, які необхідно в подальшому трансформувати в нові якості. Процес трансформації предмета в продукт діяльності та їхній взаємозв’язок схематично представлено на рис.3.2.

 

 

Рис. 3.2. Процес трансформації предмета в продукт діяльності

Будь-яка система діяльності має велику кількість різноманітних цілей, що передбачає певне їх групування. Відповідно до цього існують різні рівні визначення цілей. Професор А. Мелецинек розрізняє такі рівні цілей (рис.3.3).

За визначенням А. Мелецинека, спрямовуючі цілі містять провідну думку й основне уявлення, вони мають загальний характер і зазвичай пов’язуються з метою навчальної дисципліни. Через спрямовуючі цілі визначаються загальні межі та цільові настанови.

 

Рис. 3.3. Рівні визначення цілей

Виходячи із спрямовуючих цілей, шляхом опису кінцевої поведінки учнів, формуються «грубі» і «тонкі» цілі. Із двох «грубих» цілей, які детально ще не змальовують кінцевий стан учня, послідовно розрізняють за можливістю оптимальну структуру «тонких» цілей і їхню конкретну репрезентацію.

На практиці, за технологією А. Мелецинека, спочатку встановлюється спрямовуюча мета для всієї навчальної дисципліни, а далі розробляються «тонкі» цілі – цілі конкретної лекції, окремої лабораторної роботи. Реалізація таких структур «тонких» і «грубих» цілей, за визначенням автора, дозволить врешті досягти результатів, сформованих у спрямовуючій меті вивчення цієї дисципліни.

У методиці професійного навчання також визначають три рівні визначення цілей: глобальний, етапний та оперативний. Іншими словами, цілі можна визначити як стратегічні, тактичні та оперативні.

Стосовно процесу навчання на глобальному (стратегічному) рівні визначення цілей здійснюється педагогічна інтерпретація суспільно-державного замовлення й будується модель особистості учня. Цілі сформовані на підставі нормативних державних цілей, які висвітлені у стандарті освіти.

На рівні етапного визначення цілей глобальна мета диференціюється відповідно до етапів підготовки. У професійній освіті до етапів підготовки належать різні цикли дисциплін: гуманітарні, соціально-економічні, професійно орієнтовані тощо.

Стосовно діяльності інженера-педагога сюди можна віднести цілі на етапах загальнотехнічної та професійної підготовки, які є тактичними за своєю природою та спрямовуються на засвоєння загально технічних і професійних дисциплін.

Рівень оперативного визначення цілей охоплює навчання окремих тем і розділів дисциплін, що конкретизується відповідно до цілей окремих уроків. Усе вищевикладене можна представити у вигляді схеми на рис. 3.4.

Розглянемо послідовно діяльність педагога на кожному з етапів постановки цілей навчання.

Стратегічні цілі навчання розуміємо як перелік тих необхідних професійних навичок, а також рис. Особистості, які слід формувати в процесі навчання. Ці положення наведено в нормативних документах освіти: Законі «Про освіту», концепціях і законах розвитку певної галузі освіти і в кваліфікаційних документах для окремих професій, тобто освітньо-кваліфікаційних характеристиках. Викладач, маючи ці документи, аналізує професійну діяльність тих фахівців, яких він збирається підготувати, виділяє типові завдання цієї діяльності й ті риси особистості, які прагне сформувати. Цим визначається стратегічна мета навчання. Далі на підставі цієї мети визначається структура змісту освіти та програми освіти для окремих циклів, у ому числі для циклу спеціальних дисциплін. На наступному етапі визначаються тактичні й оперативні цілі навчання. Взаємозв’язок цілей навчання та змісту освіти продемонстровано на рис. 3.5.

Методику вибору стратегічних цілей навчання й проектування змісту освіти, що відповідає першим двом рівням цілей, наведено в другому розділі. Розглянемо докладно механізм формування оперативних і тактичних цілей навчання.

 

 

 


Рис.3.4. Ієрархія цілей навчання

Рис. 3.5. Взаємозв’язок змісту освіти і цілей навчання




Переглядів: 2313

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.