Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






ПОРЯДОК ПРОХОДЖЕННЯ СЛУЖБИ В ОРГАНАХ ВНУТРІШНІХ СПРАВ

 

Служба в органах внутрішніх справ є різновидом державної служби, якій притаманні всі риси та принципи держаної служби. Разом із тим служба в органах внутрішніх справ має і свої особливості, котрі обумовлені характером завдань та функцій, здійснюваних органами внутрішніх справ.

Служба в органах внутрішніх справ складається з наступних етапів:

1) підбір та перевірка кандидатів на службу в ОВС;

2) прийняття на службу;

3) просування по службі, переміщення по службі;

4) звільнення зі служби.

 

Основний документ, що регламентує порядок проходження служби в ОВС – це Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС (затверджене постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 р. № 114).

До рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ належать особи, які перебувають у кадрах Міністерства внутрішніх справ України і яким присвоєно спеціальні звання, встановлені законодавством.

 

У цілому ж проблема класифікації кадрів в органах внутрішніх справ розв’язана лише щодо критеріюнаявності (відсутності) у працівників спеціальних звань, встановлених у системі МВС України.

За названим критерієм усі кадри органів внутрішніх справ підрозділяються на дві великі категорії:

а) особи, які мають спеціальні звання і

б) особи, які не мають спеціальних звань і працюють в органах внутрішніх справ за трудовою угодою (в повсякденній практиці їх прийнято називати вільнонайманими працівниками). На працівників цієї категорії повністю поширюється трудове законодавство.

 

Особи, які мають спеціальні звання, підрозділяються на начальницький (вищий, старший, середній та молодший) і рядовий склад.

 

Особам, які перебувають на службі в органах внутрішніх справ, присвоюються такі спеціальні звання:

Рядовий склад
рядовий міліції   рядовий внутрішньої служби
Молодший начальницький склад
молодший сержант міліції   молодший сержант внутрішньої служби
сержант міліції   сержант внутрішньої служби
старший сержант міліції   старший сержант внутрішньої служби
старшина міліції   старшина внутрішньої служби
    прапорщик внутрішньої служби
    старший прапорщик внутрішньої служби
Середній начальницький склад
молодший лейтенант міліції   молодший лейтенант внутрішньої служби
лейтенант міліції   лейтенант внутрішньої служби
старший лейтенант міліції   старший лейтенант внутрішньої служби
капітан міліції   капітан внутрішньої служби
Старший начальницький склад
майор міліції   майор внутрішньої служби
підполковник міліції   підполковник внутрішньої служби
полковник міліції   полковник внутрішньої служби
Вищий начальницький склад
генерал-майор міліції   генерал-майор внутрішньої служби
генерал-лейтенант міліції   генерал-лейтенант внутрішньої служби
    генерал-полковник внутрішньої служби
       

 

До основних особливостей служби в органах внутрішніх справ слід віднести:

а) на службу в органи внутрішніх справ приймаються на добровільних засадах особи, які досягли 18-річного віку (крім випадків, встановлених законодавством), здатні за особистими якостями, освітою і станом здоров'я виконувати покладені на них обов'язки. Під час прийняття на службу може бути встановлено іспитовий строк тривалістю до одного року. Особливості проходження служби в період іспитового строку визначаються МВС.

Стосовно осіб, які приймаються на службу в органи внутрішніх справ, проводиться спеціальна перевірка.

б) особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, зарахованим у кадри МВС України, присвоюються спеціальні звання (міліції, внутрішньої служби);

в) рядовий і молодший начальницький склад органів внутрішніх справ комплектується на договірних засадах особами чоловічої статі, які пройшли дійсну військову службу, іншими особами, які перебувають в запасі Збройних Сил (крім офіцерів запасу), а в необхідних випадках і жінками. Порядок і умови укладання договору визначаються Міністром внутрішніх справ.

г) кожний працівник органів внутрішніх справ із числа рядового та начальницького складу приймає в індивідуальному порядку Присягу на вірність народові України;

д) особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ підлягають службовій атестації. Порядок і строки проведення атестації встановлюються Положенням про проходження служби та міністром внутрішніх справ України;

е) для осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ встановлюється службова дисципліна, котра регламентується Дисциплінарним статутом органів внутрішніх справ України;

ж) особам рядового і начальницького складу забороняється займатися будь-якими видами іншої оплачуваної (крім викладацької, наукової, творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) та підприємницької діяльності безпосередньо або через інших осіб, а також організовувати страйки та брати у них участь.

з) особи рядового і начальницького складу зобов'язані проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами прямих начальників;

и) для виконання службових обов’язків працівники органів внутрішніх справ наділені спеціальними державно-владними повноваженнями. Вони володіють правом застосовувати заходи адміністративного та іншого державного примусу аж до застосування зброї;

к) для працівників органів внутрішніх справ (міліції) законом встановлені додаткові гарантії безпеки при виконанні службових обов’язків. Особи рядового і начальницького складу ОВС підлягають державному обов’язковому особистому страхуванню.

 

Придатність за станом здоров'я до служби в органах внутрішніх справ та до навчання в закладах освіти МВС України визначається, військово-лікарськими комісіями МВС.

Зарахування осіб середньо­го і старшого начальницького складу до кадрів МВС здійснюється наказами міністра внутрішніх справ України, а рядового і молодшо­го начальницького складу - наказами начальників, яким надано право прийому їх на службу. Спеціальним законодавством та ві­домчими нормативними актами (Законом України “Про міліцію”, Положенням про проходження служби) встановлено певні обме­ження в прийомі на службу в органи внутрішніх справ.

Головна мета комплектування особового складу органів внут­рішніх справ полягає у раціональному розподіленні та використанні на службі новопризначених працівників, своєчасному висуненні най­більш здібних працівників на вищі посади, раціональному поєднанні досвідчених та молодих працівників на відповідних ділянках роботи.

Звідси: процес комплектування особовим складом орга­нів внутрішніх справ України складається з таких етапів: 1) визна­чення потреби в працівниках; 2) визначення джерел заміщення по­сад рядового і начальницького складу; 3) відбір, вивчення та роз­становка кадрів.

Де­тальний аналіз практичної роботи щодо відбору, вивчення та при­йняття громадян України на службу в органи внутрішніх справ до­зволив зробити висновок про те, що основними її етапами є наступ­ні:

1) попереднє вивчення кандидата;

2) проходження військово-лікарської комісії, перевірка фізичної підготовленості кандидата;

3) професійно-психологічне тестування;

4) спеціальна перевірка кандидата та його близьких родичів;

5) прийняття остаточного рішення.

 

Призначення на посади рядового і начальницького складу про­водиться шляхом видання наказу відповідними начальниками згід­но з номенклатурою посад,зазначеною Міністерством внутрішніх справ. Особи, які вперше прийняті на службу в ОВС на посади ря­дового, молодшого і середнього начальницького складу, до само­стійного виконання службових обов'язків в обов'язковому порядку проходять спеціальний курс навчання - початкову підготовку. А працівники, вперше прийняті на службу в ОВС на посади старшого і вищого начальницького складу, оволодівають специфікою майбут­ньої роботи шляхом стажування з подальшим навчанням в учбових закладах (підрозділах) системи підвищення кваліфікації і перепід­готовки кадрів.

 

Особи рядового і молодшого начальницького складу в органах внутрішніх справ перебувають: чоловіки - до 45-річного віку, жінки - до 40-річного віку. При необхідності та за згодою цих осіб, за умови їх придатності до служби, строк служби може бути продовжено їм до п'ятироків начальниками, яким надано право призначати на посади рядового і молодшого начальницького складу.

Посади середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ комплектуються особами, які мають вищу або спеціальну середню освіту і відповідають вимогам служби в органах внутрішніх справ.

Середній начальницький склад комплектується також особами молодшого начальницького складу, які мають середню або вищу освіту, досвід практичної роботи в органах внутрішніх справ і позитивно зарекомендували себе по службі.

 

Особи середнього, старшого і вищого начальницького складу залежно від присвоєних їм спеціальних звань перебувають на службі в органах внутрішніх справ до такого віку:

– особи середнього і старшого начальницького складу, за винятком полковників міліції та полковників внутрішньої служби - 45 років

– полковники міліції та полковники внутрішньої служби - 50 років

– генерал-майори міліції, генерал-майори внутрішньої служби, генерал-лейтенанти міліції та генерал-лейтенанти внутрішньої служби - 55 років

– генерал-полковники внутрішньої служби - 60 років.

Особи середнього, старшого і вищого начальницького складу, які досягли встановленого для них Положенням віку, підлягають звільненню в запас з постановкою на військовий облік або у відставку.

При необхідності на службі в органах внутрішніх справ можуть бути залишені на строк до п'яти років:

– особи середнього і старшого начальницького складу до полковника міліції та полковника внутрішньої служби включно - начальниками, яким надано право призначати їх на посаду;

– генерал-майори міліції, генерал-майори внутрішньої служби, генерал-лейтенанти міліції, генерал-лейтенанти внутрішньої служби – Міністром внутрішніх справ України;

– генерал-полковники внутрішньої служби - Кабінетом Міністрів України.

У виняткових випадках особам середнього, старшого або вищого начальницького складу строк служби в органах внутрішніх справ може бути продовжено, з урахуванням стану здоров'я, в такому ж порядку повторно до 5 років, а окремим із них, які мають вчену ступінь або вчене звання, - до 10 років.

Дострокове звільнення зі служби осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу, які не досягли граничного віку перебування на службі в органах внутрішніх справ, провадиться:

– за станом здоров'я - відповідно до висновків військово-лікарської комісії;

– у зв'язку із скороченням штатів - у разі відсутності можливості використання на службі;

– за власним бажанням - при наявності причин, що перешкоджають виконанню службових обов'язків;

– у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу в інші міністерства, відомства (організації, установи);

– за службовою невідповідністю;

– у зв’язку з набранням законної сили судовим рішенням щодо притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного корупційного правопорушення, пов’язаного з порушенням обмежень, передбачених Законом України “Про засади запобігання і протидії корупції”, або кримінального правопорушення;

– через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України.

– у зв'язку з непроходженням випробування в період іспитового строку;

– у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі.

Соціальне забезпечення працівників ОВС- це передбачена законо­давством система матеріального забезпечення та обслу­говування громадян у старості, на випадок хвороби, повної чи часткової втрати працездатності, втрати годуваль­ника, а також сімей, в яких є малолітні й неповнолітні ді­ти.

Основними видами соціального забезпечення в органах внутрішніх справ є: державне обов'язкове соціальне стра­хування, медичне обслуговування, пенсійне забезпечення, державна фінансова й матеріальна допомога.

Особи рядового і начальницького складу та члени їх сімей користуються відповідно до законодавства правами і пільгами при переїзді залізничним, водним, автомобільним транспортом, медичному обслуговуванні, державному страхуванні, оплаті житлового приміщення, а також мають інші гарантії

Особи рядового і начальницького складу можуть навчатися у вечірніх (змінних) середніх загальноосвітніх школах, навчальних закладах системи Міністерства внутрішніх справ, а також на заочних і вечірніх факультетах (відділеннях) вищих навчальних закладів інших міністерств і відомств. При цьому їм надаються пільги, встановлені законодавством для слухачів і студентів.

Вагітні жінки і матері з числа осіб рядового і начальницького складу користуються всіма правами і пільгами, встановленими законодавством.

Пенсійне забезпечення осіб рядового і начальницького складу та членів їх сімей здійснюється в порядку, встановленому законодавством.

За особами рядового і начальницького складу, звільненими в запас або відставку за віком, через хворобу, скороченням штатів або обмеженим станом здоров'я, які мають вислугу 20 років і більше (в пільговому обчисленні), та членами їх сімей зберігається право на медичне обслуговування та санаторно-курортне лікування в медичних закладах, санаторіях і будинках відпочинку системи Міністерства внутрішніх справ.

Особи рядового і начальницького складу підлягають державному обов'язковому особистому страхуванню за рахунок коштів відповідного бюджету, а також коштів, що надходять від міністерств, відомств, підприємств, установ, організацій згідно з договорами, укладеними між ними і органами внутрішніх справ.

Майнові збитки особі рядового або начальницького складу, заподіяні у зв'язку з виконанням службових обов'язків, відшкодовуються у повному обсязі за рахунок відповідних джерел утримання.

Шкода, заподіяна особі рядового або начальницького складу внаслідок пошкодження здоров'я під час виконання службових обов'язків, відшкодовується у повному обсязі незалежно від розміру пенсії, призначеної на даній підставі, за рахунок коштів відповідного бюджету або коштів міністерств, відомств, підприємств, установ, організацій, які уклали договори з органами внутрішніх справ.

Правовий захист працівника органів внутрішніх справ передбачає надання можливості працівнику віднов­лення стану, в якому він перебував до порушення його прав; припинення дій, які порушують його права чи ство­рюють загрозу їх порушення; визнання недійсними актів державного органу, органу місцевого самоврядування, ін­ших організацій, установ відносно працівника органів вну­трішніх справ, якщо вони прийняті з порушенням чинного законодавства; самозахисту своїх прав у передбачених за­коном випадках; відшкодування збитків, компенсації мо­ральної шкоди, завданої працівникові протиправними діями.

Одним із факторів, які забезпечують ефективність та безпеку правоохоронної діяльності, є кримінально-правовий та адміністративно-правовий захист, насамперед, здоров'я, честі, гідності працівників органів внутрішніх справ. У цілому в Кримінальному кодексі й Кодексі про адміністративні правопорушення досить широко й деталь­но регламентується зміст кримінальних і адміністративних правопорушень проти працівників органів внутрішніх справ.

 

Висновок до другого питання:

До особливостей проходження служби в міліції можна віднести: 1) комплексний характер правового регулювання; 2) залежність від правового статусу працівника міліції та особливостей покладених на ту чи іншу службу обов’язків; 3) специфіка службової кар’єри; 4) підвищений рівень відповідальності та встановлення додаткових, порівняно з іншими працівниками обмежень; 5) посилений правовий та соціальний захист працівників міліції, а також наявність пільг та державних гарантій; 6) підвищенні вимоги до фізичних, моральних та ділових якостей кандидатів на відповідні посади тощо.

 

 




Переглядів: 1738

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.