Мета:
Показання:
Протипоказання:
Місце виконання:
Підготувати необхідне:
Алгоритм виконання:
Заповнити документацію.
| Лікувальна і діагностична
За призначенням лікаря (наявність асциту)
Визначає лікар
Маніпуляцій ний кабінет.
Перев’язувальний стерильний матеріал, стерильний троакар зі стилетом, дренажна гумова трубка довжиною до 1 м, стерильний шприц ємкістю 5-10 мл з голкою, 0,5% розчин новокаїну, стерильний пінцет, ножиці, затискувач, металевий зонд, стерильний скальпель, голка, шовний матеріал, голкоутримувач, стерильна пробірка, клеол або лейкопластир, стерильні гумові рукавички, 70% етиловий спирт, йодонат, 0,5% розчин хлоргексидину біглюконату, шприці одноразового використання 2-5 мл, розчини кофеїну, кордіаміну, мезатону, церата, ємкість для збирання асцитичної рідини, простирадло, крісло.
Підготовка хворого: за 2-3 години до пункції хворому зробити очисну клізму, безпосередньо перед пункцією хворий повинен спорожнити сечовий міхур.
За призначенням лікаря за 15-20 хвилин до здійснення пункції хворому п/ш введіть 1 мл
2% розчину промедолу та 0,5 мл 0,1% розчину атропіну сульфату.
Посадіть хворого в крісло або на стілець так, щоб він опирався на його спинку.
На коліна хворого покладіть клейонку, а між ніг поставте таз або відро для асцитичної рідини. Хворого який перебуває у тяжкому стані покладіть на правий бік з відома лікаря.
Методика виконання лапароцинтезу та допомога лікареві: лікар знезаражує руки так, як для операції. Шкіру передньої черевної стінки обробляє йодонатом і 0,5% спиртовим розчином хлоргексидину біглюконату, потім висушує сухої стерильною серветкою.
Передню черевну стінку пошарово знеболює за допомогою 0,25-0,5% розчину новокаїну. Повторно знезаражує шкіру.
У місці пункції при необхідності розтинає шкіру на 0,5-1 см (по середній лінії між пупком та лобком, або по краю лівого прямого м’яза живота) за допомогою скальпеля. Троакаром разом зі стилетом невеликим зусиллям проколює передню черевну стінку.
Видаляє з троакара стилет, через трубку починає витікати цівкою асцитична рідина. При необхідності набирає у стерильну пробірку декілька мілілітрів рідини для біохімічного дослідження.
Потім до троакара прикріплює гумову трубка, кінець якої опускає в таз і повільно (1 л протягом 5 хв.) з перервами випускає рідину, періодично накладаючи затискувач на гумову трубку.
Живіт пацієнта здавіть простирадлом, складеним по діагоналі, обведеним навколо живота і зав’яжіть за спинкою крісла.
Після відходження рідини лікар видаляє троакар, на місце пункції в разі потреби накладає шви, потім – асептичну пов’язку.
Завершення маніпуляції: спитайте самопочуття пацієнта, хворого транспортуйте в палату, на живіт покладіть міхур з льодом. Відправте пробірку з пунктатом в лабораторію, додавши направлення.
Зробіть запис про виконану маніпуляцію.
|
Можливі ускладнення: кровотеча в черевну порожнину внаслідок ушкодження судин брижі, ушкодження органів черевної порожнини, флегмона черевної стінки при порушенні правил асептики, підшкірна емфізема, видалення рідини через пункційний отвір.
Забезпечується безпека виконання маніпуляції. Пункцію слід здійснювати з дотриманням усіх правил асептики.
Проходження парієнтального листка очеревини часто супроводжується помірною болючістю і відчуття троакара в порожнину.
Забезпечується підтримання особистої гігієни хворого.
Забезпечується дотримання правил асептики.
Забезпечується діагностична мета пункції.
Запобігання розвитку колапса (при зниженні АТ ввести за призначенням лікаря кофеїн, кордіамін або мезатон).
Забезпечується максимальне видалення асцитичної рідини.
Забезпечується безпека хворого та профілактика можливих ускладнень.
Треба уважно спостерігати за станом хворого після лапароцентезу. Хворий повинен дотримуватися суворого ліжкового режиму. За призначенням лікаря треба здійснювати контроль за артеріальним тиском, спостерігати за шкірними покривами і слизовими оболонками, за загальним станом хворого, за станом пов’язки.
|