Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Еко-баланс

 

Наступним видом еколого-економічного аналізу на підприємствах є еко-баланс. Перші еко-баланси були розроблені „теоретичними школами” і набули широкого застосування, зокрема, у Німеччині. Поняття еко-баланс часто застосовують як узагальнене для розгляду екологічно релевантної системи, яка підлягає оцінці. При цьому може йтися про підприємство, його місце розташування, виробничий процес або ж продукцію. Еко-баланс може служити також порівнянню екологічних впливів двох чи більше різних видів продукції, систем, процесів чи способів поведінки.

Метою складання еко-балансу є виявлення вузьких місць, покращання екологічних характеристик продукції, пошук і прийняття рішень у сфері постачання та збуту, сприяння випуску і споживанню екологічно чистої продукції та процесів, порівнянню альтернативних варіантів і обґрунтування рекомендацій щодо подальшої діяльності з урахуванням вимог охорони навколишнього середовища. Еко-ба­ланс є основою для вироблення довгострокової політики підприємства та перспективного проектування продукції.

Еко-баланс служить інструментом для встановлення фактичного стану на базі кількісного обліку потоків входу-виходу сировини, матеріалів, енергії, продукції та емісій. За допомогою аналізу вузьких місць і порівняння фактичного стану із заданим може бути відтак впроваджена поточна система еко-контролінгу. Вона утворює основу еколого-орієнтованого менеджменту, при якому порівнюється вхід сировини, матеріалів та енергії у виробництво з виходом – продукцією, відходами та емісіями. Після цього здійснюється оцінка за критерієм екологічної релевантності. Завдяки цьому на базі аналізу кількісних потоків виявляються екологічні впливи діяльності підприємства і продукції.

Екологічний баланс або еко-баланс розглядається нами як модель входу-виходу матеріальних та енергетичних потоків (рис. 2). На вході подаються усі кількісні дані про ресурси, які застосовуються у процесі діяльності підприємства. На виході моделі фіксується випущена продукція, яка відвантажується у рамках угод споживачам чи дочірнім підприємствам, у формі емісій у довкілля, відходів чи стічних вод, скинутих у каналізацію. Особливим випадком є така стаття балансу як „Будівлі та земля”. Тут в основному доцільно оцінювати їх стан і зміну корисності. Необхідно враховувати надходження та вибуття виробничого устаткування. Отримані дані складаються частково з виміряних (наприклад, знятих за допомогою лічильників) показників, а також отриманих розрахунково чи виведених величин.

Цей інструмент дає змогу:

• надати у розпорядження підприємству засіб для систематичного обліку екологічно та економічно вузьких місць;

• інтегрувати екологічні питання у загальний менеджмент підприємства, тобто у систему планування, управління та контролю виробничих подій з екологічної точки зору;

• виявити передумови для екологічної оптимізації виробництва у зв’язку з виробничими процесами, змін у процесах утилізації та довгострокового дизайну продукції;

• залучити різні структурні підрозділи підприємства, насамперед керівництво підприємства, відділ постачання, матеріальний, плановий відділи, підрозділи з менеджменту відходів та емісій, а також бухгалтерію як адресатів та „впроваджувачів” еко-балансу. Насаджування екологічної свідомості неминуче об'єднує усіх співробітників і спонукає до великої мотивації щодо охорони довкілля;

• агреговані дані служать комунікації з зовнішніми зацікавленими колами для документування виконання суспільних вимог до підприємства, а також подання екологічної релевантності подій, які відбуваються на підприємстві, та продукції.

У рамках цих функцій останній пункт, а саме задоволення потреб зовнішніх користувачів інформації (таких, як споживачі, постачальники, кредитори, органи влади, нагляду та контролю, страхові компанії тощо) ставатиме дедалі вагомішим, що за допомогою відкритої інформаційної політики в екологічних питаннях сприятиме підтвердженню компетентності та завоюванню довіри.

Для еколого-економічного аналізу промислових підприємств України доцільно використовувати систематику еко-балансів ВІЕЕД, яка включає наступні елементи:

• виробничий баланс (баланс входу-виходу виробництва);

• баланс процесу;

• баланс продукції;

• баланс місця розташування.

Виробничий баланс є внутрішнім інструментом контролінгу для управління потоками відходів та емісій. При першому встановленні фактичного стану виявляються вузькі місця і визначаються пріоритети для подальшого обліку. У зовнішній документації він є базою для формування концепції поводження з відходами і складання екологічної звітності. Тим самим створюються також необхідні передумови для обмеження ризиків екологічної відповідальності.

Баланси процесів є частковими кроками при розробці шляхів вирішення питань уникнення емісій. Одночасно вони утворюють базу для складання балансів продукції. Приклад складання еко-балансу процесу виробництва меблів з деревини подано на рис. 3.

Баланси продукції як сума балансів процесів упродовж життєвого циклу продукції мають різні сфери використання і тому можуть мати різне методичне забезпечення. На рис. 4 подано приклад складання еко-балансу продукції меблевого підприємства.

Баланси процесів і продукції дають змогу здійснити перевірку виготовленої продукції та виробничих процесів, а також екологічну оптимізацію способів заміни.

Баланс місця розташування аналогічно до першої екологічної перевірки може складатися для місця розташування підприємства. Будучи зумовленою інвестиційними потребами та необхідністю проведення санації, він є важливою складовою при виявленні ризиків виникнення аварійних ситуацій, екологічної відповідальності та реальної вартості підприємства.

За допомогою еко-балансу можна досягти повного та зрозумілого подання всіх впливів на довкілля, пов’язаних з діяльністю підприємства у даному місці розташування. Виходячи з цього еко-баланс повинен служити інструментом для визначення потенціалу вдосконалення охорони довкілля і бути корисним при впровадженні відповідних управлінських заходів. При цьому вкрай важливим і актуальним завданням є оптимізація збору даних про стан довкілля, визначення їх у кількісному виразі та подання. Це дасть змогу постійно володіти високоефективною


 
 

 


Рис.3.Еко-баланс процесу виробництва меблів з деревини: 1 – деревно-стружкова плита; 2 – деревно-волокниста плита; 3 – пиломатеріали.

системою екологічного менеджменту на підприємстві.

Еко-баланс використовується як для інвентаризації впливів на довкілля, зумовлених випуском продукції протягом усього життєвого циклу, ідентифікації екологічно-вузьких місць випуску та споживання продукції, так і стратегічного планування.

Складання еко-балансів поділяється на чотири етапи. На першому етапі визначається мета і межі системи, тобто те, які впливи на довкілля взагалі необхідно обраховувати. На другому етапі – при складанні матеріального балансу – дається кількісна оцінка окремих сфер довкілля, котрі перебувають у взаємозв'язку з процесами виготовлення та споживання продукції. Встановлені дані вносяться до матеріального балансу, в якому відображені матеріальні та енергетичні потоки, а також величини запасів як фактори входу, з одного боку, і відповідні фактори виходу – з другого (табл. 3).

 

Таблиця 3.




Переглядів: 1058

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.