Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Державні та недержавні організації в системі охорони і захисту інтелектуальної власності

 

В останні роки в Україні сформувалася досить розгалужена організаційна структура органів, які прямо чи опосередковано здійснюють дії по охороні чи по захисті прав на об’єкти промислової власності.

Основним суб’єктом в системі правової охорони інтелектуальної власності є Державний департамент інтелектуальної власності, який був створений у квітні 2000 р. в складі Міністерства освіти і науки України з метою координації діяльності виробників та власників об’єктів права інтелектуальної власності, а також реєстрації згаданих об’єктів в Україні, Указом Президента України від 15 грудня 1999 р. № 1572 “Про систему центральних органів виконавчої влади”.

Основними завданнями Департаменту є:

- участь у межах своєї компетенції в забезпеченні реалізації дер­жавної політики в сфері інтелектуальної власності;

- прогнозування та визначення перспектив і пріоритетних на­прямів розвитку в сфері інтелектуальної власності;

- організаційне забезпечення охорони прав на об'єкти інтелектуальної власності.

Державний департамент інтелектуальної власності є урядовим органом державного управління, що уповноважений представляти, реєструвати та підтримувати на території України права на винаходи, корисні моделі, промислові зразки, торговельні марки, географічні зазначення, топографії інтегральних мікро­схем, а також здійснювати реєстрацію об'єктів авторського права: творів літератури та мистецтва, комп'ютерних програм, баз даних тощо.

Державний департамент інтелектуальної власності проводить єдину державну політику в сфері охорони прав на об'єкти інтелектуальної власності. Він працює над удосконаленням законодавчої й нормативної бази, стосовно міжнародного співробітництва у сфері інтелектуальної власності, забезпечує умови для введення інтелек­туальної власності до цивільного обігу, переймається питаннями підготовки та підвищення кваліфікації фахівців у сфері інтелектуа­льної власності, взаємодіє з громадськими організаціями тощо.

До органів, які забезпечують захист прав на об’єкти промислової власності належать міжвідомчий комітет з проблем захисту прав на об’єкти інтелектуальної власності - постійно діючий орган при Кабінеті Міністрів України, який створений у лютому 2000 р. для координації діяльності органів виконавчої влади у сфері охорони інтелектуальної власності. Інші міністерства та відомства України, для яких охорона прав інтелектуальної власності є додатковим напрямком діяльності в межах наданих їм повноважень, що здійснюється в процесі виконання основних функцій:

- Антимонопольний комітет України – є центральним органом, що забезпечує захист від недобросовісної конкуренції, пов’язаної з неправомірним використанням об’єктів інтелектуальної власності.

- Міністерство юстиції України – бере участь у розробці законодавчих актів з питань інтелектуальної власності, координує законотворчу діяльність у цій сфері з іншими сферами законодавства та відповідає за його адаптацію до законодавства Європейського союзу.

- Міністерство внутрішніх справ України – здійснює заходи з попередження та викриття злочинів, пов’язаних з порушенням авторських і суміжних прав.

- Державна податкова адміністрація України – здійснює контроль за нарахуванням і сплатою податків при ввезенні та виробництві аудіо- й відеопродукції на території України. Вона на підставі чинного законодавства здійснює заходи з вилучення та знищення контрафактної продукції, що сприяє захисту інтелектуальної власності, в частині авторських прав на аудіо- та відеопродукцію.

- Державна митна служба України – забезпечує реєстрацію товарів, що містять об’єкти інтелектуальної власності, та здійснює комплекс передбачених законодавством заходів з недопущення переміщення через митний кордон України товарів з порушенням прав інтелектуальної власності.

- Державний комітет стандартизації, метрології та сертифікації України – здійснює державний контроль за дотриманням законодавства України про захист прав споживачів, а також про рекламу в цій сфері.

Важливу роль у структурі органів регулювання охорони інтелектуальної власності відіграють організації, що утворюють інфраструктуру діяльності в цій сфері:

- Український інститут промислової власності (Укрпатент) – перебуває у сфері управління Міністерства освіти і науки України та Державного департаменту інтелектуальної власності. Він є основою інфраструктури охорони промислової власності в Україні та виконує такі функції: приймання заявок на видачу охоронних документів на об’єкти промислової власності; проведення експертизи цих заявок на відповідність їх умовам надання правової охорони; забезпечення державної реєстрації об’єктів промислової власності, змін їх правового статусу та офіційної публікації відповідних відомостей; здійснення державної реєстрації договорів про передачу права власності на об’єкти промислової власності, що охороняються в Україні, та договорів про видачу дозволу (ліцензійних договорів) на їх використання; інформаційне забезпечення функціонування державної системи охорони промислової власності; забезпечення фізичних та юридичних осіб інформацією про об’єкти промислової власності; формування фондів національної патентної документації в органах державної системи науково-технічної інформації України та ін.

Поряд з державними органами в системі охорони промислової власності є такі недержавні інституції як: Всеукраїнська асоціація патентних повірених; Коаліція з питань захисту прав інтелектуальної власності (СІРК); Українська група Міжнародної асоціації з охорони промислової власності (АІРРІ).

Важливу роль у функціонуванні системи органів регулювання інтелектуальної власності відіграє інститут патентних повірених – представників у справах інтелектуальної власності, які є незалежними та діють на підставі Положення про представників у справах інтелектуальної власності. Патентні повірені надають фізичним і юридичним особам послуги, пов’язані з охороною прав інтелектуальної власності, представляють їх інтереси перед Державним департаментом інтелектуальної власності та установами, що належать до сфери його управління, судовими органами, кредитними установами, у відносинах з іншими фізичними та юридичними особами.

Державне підприємство „Інтелзахист” створене відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 6 серпня 2002 року № 449. Воно засноване на державній власності, належить до сфери управління Міністерства освіти і науки України та підпорядковане Державному департаменту інтелектуальної власності. Підприємство створене з метою удосконалення організації видачі контрольних марок для маркування примірників аудіовізуальних творів, фонограм, комп'ютерних програм та баз даних, а також посилення захисту прав у сфері інтелектуальної власності. ДП „Інтелзахист” опікується питаннями боротьби з порушеннями прав на об'єкти права інтелектуальної власності, причому більшою мірою — суміжними правами.

У складі Державного департаменту інтелектуальної власності створено підрозділ державних інспекторів з питань інтелекту­альної власності. Робота цього підрозділу спрямована на забезпе­чення систематичного державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання законодавства в сфері інтелектуальної власності. Державні інспектори діють у всіх регіонах України. Во­ни вповноважені здійснювати планові й раптові перевірки суб'єктів господарювання, діяльність яких пов'язана з використанням об'єктів права інтелектуальної власності. При цьому державні ін­спектори співпрацюють з підрозділами правоохоронних і контроль­них органів Міністерства внутрішніх справ, Державної податкової адміністрації та Державної митної служби України.

У структурі судової влади у 2001 року була створена спеціалізована колегія суддів Вищого господарського суду України з розгляду справ, пов'язаних із захистом прав інтелектуальної власності. Подібні колегії також створені у складі господарських судів Автономної республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та Апеляційних господарських судів.

У випадках та в порядку, встановлених законом, суд за заявою потерпілого може застосувати негайні заходи, спрямовані на запобігання порушенню права інтелектуальної власності та збереження відповідних доказів. Зокрема, до розгляду справи в суді він має право постановити рішення про заборону відповідачеві чи іншій особі, щодо якої є достатні підстави вважати, що вона є порушником права інтелектуальної власності, вчиняти певні дії (виробництво, відтворення, розповсюдження, а також транспортування, збереження або володіння з метою випуску в цивільний обіг виробів (товару), щодо яких припускається, що вони є контрафактними).

 

Питання для обговорення

 

1. Охарактеризуйте юрисдикційний спосіб захисту прав інтелектуальної власності?

2. Охарактеризуйте неюрисдикційний спосіб захисту прав інтелектуальної власності?

3. Охарактеризуйте особливості цивільно-правового захисту прав інтелектуальної власності?

4. Охарактеризуйте систему органів охорони інтелектуальної власності?

5. Охарактеризуйте повноваження Державного департаменту інтелектуальної власності?




Переглядів: 722

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.