Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Основні організаційно-технічні показники рубок догляду за лісом

До основних нормативів рубок догляду за лісом відносять їх початок і закінчення, інтенсивність (ступінь зрідження деревостану) та повторюваність. Вони встановлюються з урахуванням регіональних особливостей лісових насаджень, а у межах регіону – виходячи з екологічних умов, типу лісу, початкової і кінцевої мети догляду.

Перший прихід з рубкою залежить від породного складу молодняка, від темпу росту головних, супутніх і другорядних порід у мішаних насадженнях, від їх походження. У чистих молодняках рубку догляду можна починати у 10-річному віці, у сосново-березових, сосново-осикових – у 5-6 років, а у дубово-грабових – ще раніше.

Завершувати рубку догляду потрібно за один клас віку до настання стиглості насадження. У лісах, де дозволені лише рубки догляду і санітарні рубки, їх проведення не обмежується віком.

Інтенсивність рубок догляду – це вирубування певної кількості дерев, що показує ступінь втручання у життя лісу. Існують критерії встановлення інтенсивності рубок догляду: 1) кількість вирубаної деревини у процентах від початкового запасу або від кількості стовбурів деревостану, або в кубометрах з 1 га; 2) ступінь зниження зімкнутості пологу лісу, яка встановлюється візуально, або зниження повноти (за площею поперечних перерізів); 3) гущина деревостану, середня відстань між деревами та ін.

Інтенсивність визначається ступенем втручання у життя лісостану в конкретний прийом рубки, тобто інтенсивність ототожнюється зі ступенем зрідження деревостану.

Практикою вироблено ряд дотримань відносно ступеня зрідження деревостану та інтенсивності рубок догляду за лісом: 1) у чистих лісостанах ступінь зрідження звичайно менший, ніж у мішаних; 2) у молодняках допустимий більш високий ступінь зрідження, ніж у середньовікових чи пристигаючих деревостанах; 3) чим кращі лісорослинні умови і вищий бонітет деревостану, тим вищий ступінь зрідження та інтенсивності рубок догляду, бо швидше відновлюється вирубаний запас за рахунок приросту дерев, що лишилися; 4) при повторній рубці догляду того ж виду зрідження повинно бути меншим порівняно з попередньою.

Залежно від цільового призначення лісового насадження, типу лісу, складу деревостану, віку, бонітету, будови, стану насадження, цільової установки конкретного прийому рубки для лісів України встановлені такі ступені інтенсивності (запас, що вибирається відносно запасу до рубки): слабкий – до 15 %; помірний – 16-25 %; сильний – 26-35 % і дуже сильний – більше 35 %.

Ступінь зрідження лісостану можна визначити також за зниженням повноти, а у молодняках – за зниженням зімкнутості лісового пологу. Якщо після рубки догляду зімкнутість або повнота зменшилася лише на 0,05, то такий ступінь зрідження вважають дуже слабким; на 0,1 – слабким; на 0,2 – помірним; на 0,3 – сильним; більше 0,3 – дуже сильним.

Якщо до рубки повнота або зімкнутість пологу деревостану дорівнює 0,9 і передбачається зниження до 0,7. то ступінь зрідження буде:

 

0,9 – 0,7 100 = 22 %

0,9

 

Рубки догляду проводяться у насадженнях, які мають певні мінімальні повноти. У молодняках вони проводяться при мінімальній зімкнутості пологу 0,9. Після рубки у чистих деревостанах повнота не повинна бути нижчою, ніж 0,7, а у мішаних – 0,6.

Інтенсивність рубки догляду регулюється повторюваністю. Під цим терміном розуміють період часу, після якого у насадженні проводиться черговий прийом того ж самого виду рубки догляду. Чим більш інтенсивна рубка, тим рідшою має бути повторюваність і навпаки.

Для забезпечення нормального росту головних порід у хвойно-листяних і мішаних твердолистих молодняках рубки догляду повинні проводитися через 3-5 років. Проріджування проводять через 5-10, а прохідні рубки – через 10-15 років.

Головною ознакою, за якою призначається чергова рубка, є змикання лісового пологу і помітне несприятливе стиснення дерев.

У зоні інтенсивного ведення лісового господарства рубками догляду охоплюються усі насадження, які їх потребують.

Планування і організація рубок догляду за лісом

Перспективні плани проведення рубок догляду за лісом розробляються при проведенні лісовпорядження. Щорічний обсяг рубок догляду за їх видами для кожного лісівництва встановлюється розрахунковою лісосікою за площею у розрізі господарських секцій. Розрахункова лісосіка – це середньорічна норма призначених під рубки догляду насаджень, яка найчастіше визначається діленням площі насаджень, що потребують догляду, на середню повторюваність даного виду рубки.

Поквартальний метод організації ведення рубок догляду полягає в тому, що таксаційний квартал охоплюється єдиною мережею технологічних коридорів та іншими елементами технологічного устаткування, яке забезпечувало б раціональне використання механізмів і машин.

Основу ділянково-концентрованого або поквартально-блочного методу складає принцип дотримання черговості проведення рубок догляду та інших лісогосподарських заходів у певній групі суміжних таксаційних кварталів, які об’єднувалися у робочий блок. Доцільно формувати робочі блоки у межах кожної майстерської дільниці окремо. Таксаційні квартали краще об’єднувати, щоб у майстерській дільниці було 5 або 10 робочих блоків. У даному випадку таксаційні квартали, які входять у робочий блок, будуть охоплені рубками догляду один раз у 5 років, а вся майстерська дільниця буде пройдена рубками за 5 років. При 5 блоках потрібно щорічно планувати рубки в одному блоці, а при 10 – у двох.

Поквартально-блочна організація рубок догляду знижує витрати часу і коштів на відведення лісосік; створює кращі умови праці і підвищує її продуктивність; скорочує витрати на транспортування тракторів, перевезення людей, утримання шляхів; дозволяє укрупнювати дрібні суміжні ділянки лісу до раціональних розмірів; забезпечує покращення умов праці робітників та технічне керівництво і контроль за якістю робіт з боку інженерно-технічних працівників.




Переглядів: 3509

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.