Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






ЗМІСТ ЗАНЯТТЯ

Кістки верхньої кінцівки (ossa membri superioris) складаються з пояса верхньої кінцівки та кісток (скелета) вільної верхньої кінцівки.

Скелет плечового пояса утворюють дві парні кістки: ключиця та лопатка.

Ключиця (clavicula) — єдина кістка, яка з'єднує вільну верхню кінцівку зі скелетом тулуба. Вона має тіло та два кінці — груднинний і акроміальний. Стовщений присередній, або груднинний, кінець має сідлоподібну суглобову поверхню для з'єднання з грудниною, а бічний, або акроміальний,— плоску суглобову поверхню — місце зчленування з акроміоном лопатки. На нижній поверхні ключиці є борозна підключичного м'яза.

Мал. Ключиця: а – вигляд зверху; б – вигляд знизу: 1 – акроміальний кінець; 2 – тіло; 3 – груднинний кінець.

Лопатка (scapula) має трикутну форму. У ній розрізняють три краї: верхній, бічний та присередній, три кути: верхній, нижній і бічний, дві поверхні — передню (реброву) і задню (дорзальну). На середині верхнього краю лопатки є вирізка лопатки, латеральніше — дзьобоподібний відросток Присередній край лопатки обернений до хребтового стовпа, а бічний край — до пахвової ямки.

У ділянці бічного кута є суглобова западина для з'єднання з головкою плечової кістки. Задня поверхня лопатки поділена остю лопатки на дві ямки: надоcтьову і підостьову. Ость лопатки закінчується виступом — плечовим відростком (акроміоном), на якому знаходиться суглобова поверхня для зчленування з ключицею. Передня поверхня утворює підлопаткову ямку. У вищезгаданих ямках містяться однойменні м'язи

Мал. Лопатка, права:а — вигляд ззаду;б – вигляд спереду: 1 – надостьова ямка; 2 – ость лопатки; 3 - підостьова ямка; 4 - присередній край; 5 – верхній край; 6 - бічний край; 7 – верхній кут; 8 - нижній кут; 9 - надплечовий відросток (акроміон); 10 - дзьобоподібний відросток, 11 - суглобова западина; 12 - підлопаткова ямка.

Скелет вільної верхньої кінцівки включає плечову кістку (плече), кістки передпліччя і кістки кисті.

Плечова кістка (humerus) - довга трубчаста кістка, в якій виділяють тіло (діафіз) та два кінці (епіфізи) — верхній (проксимальний) та нижній (дистальний). Тіло плечової кістки у верхньому відділі має круглу форму, а в нижньому — тригранну, де виділяють три поверхні: передню присередню, передню бічну і задню. На бічній поверхні тіла плечової кістки знаходиться дельтоподібна горбистість, до якої прикріплюється дельтоподібний м'яз і позаду від якої, на задній поверхні тіла, помітна борозна променевого нерва.

На проксимальному епіфізі знаходиться головка, яку можна промацати крізь товщу шкіри. Вона відділяється від тіла кістки анатомічною шийкою, нижче від якої на передньобічній поверхні плечової кістки розташовані два підвищення: великий та малий горбики, між якими визначається міжгорбикова борозна. Від кожного горбика вниз тягнуться гребені великого і малого горбиків. Нижче від горбиків на тілі плечової кістки знаходиться хірургічна шийка.

Дистальний епіфіз кістки стовщений і закінчується виростком плечової кістки; у ньому розрізняють головку та блок. Вище від блоку на передній поверхні знаходиться вінцева ямка, а над головкою — променева ямка. На задній поверхні плечової кістки в дистальному відділі знаходиться ямка ліктьового відростка. У ділянці нижнього епіфіза виділяють також два виступи — бічний і присередній надвиростки, до яких прикріплюються м’язи. Кожний з надвиростків добре промацується крізь товщу шкіри. На задній поверхні присереднього надвиростка є борозна ліктьового нерва.

> Зверніть увагу на те, що:

головка кістки спрямована присередньо;

найглибша ямка (ліктьова) — назад;

присередній надвиросток більший за бічний;

на хірургічну шийку припадає 53 % усіх переломів плечової кістки.

Мал. Плечова кістка, права: а – вигляд спереду; б – вигляд ззаду; в – вигляд справа: 1 – головка плечової кістки; 2 – анатомічна шийка; 3 – великий горбик; 4 – малий горбик; 5 – міжгорбикова борозна; 6 – хірургічна шийка; 7 – тіло плечової кістки; 8 – дельтоподібна горбистість; 9 – борозна променевого нерва; 10 – вінцева ямка; 11 – присередній надвиросток; 12 – блок виростка; 13 – головка виростка; 14 – бічний надвиросток; 15 – променева ямка; 16 – ямка ліктьового відростка.

До складу кісток передпліччя входять променева і ліктьова кістки, які також відносяться до трубчастих кісток.

Променева кістка (radius) розташована з боку великого пальця, а відносно ліктьової кістки знаходиться назовні, трохи допереду. У цій кістці визначають тіло (діафіз) і два кінці (епіфізи). На тілі розрізняють три краї: передній, задній та міжкістковий, а також три поверхні: передню (долонну), задню (дорзальну) та бічну (зовнішню).

На проксимальному епіфізі знаходиться головка, на верхній поверхні якої є суглобова ямка. Нижче від головки знаходиться шийка променевої кістки, а під нею добре виражена горбистість - місце прикріплення двоголового м'яза плеча. У нижньому відділі променевої кістки помітний шилоподібний відросток. На присередній поверхні дистального епіфіза визначається ліктьова вирізка і зап'ясткова суглобова поверхня.

> Зверніть увагу на те, що:

при опущеній униз верхній кінцівці з оберненою допереду долонею променева кістка розташована із зовнішнього боку, а ліктьова — з внутрішнього;

кістки передпліччя можуть зазнавати переломів на різних рівнях. Але найчастіше при падінні на витягнуту вперед розігнуту долоню променева кістка пошкоджується в нижній її третині;

щоб відрізнити праву променеву кістку від лівої, необхідно пам'ятати, що верхній кінець її тонший від нижнього, передня поверхня вгнута, шилоподібний відросток розміщується на бічному краї дистального епіфіза.

Ліктьова кістка (ulna) також має три краї: передній, задній, міжкістковий — і три поверхні: задню, передню і присередню. На межі між тілом і верхнім епіфізом є горбистість ліктьової кістки — місце прикріплення плечового м'яза. На верхньому епіфізі визначається ліктьовий відросток, на передній поверхні якого є півмісяцева вирізка, а нижче — вінцевий відросток. На бічній поверхні вінцевого відростка розміщується променева вирізка. Дистальний епіфіз ліктьової кістки утворює головку, від якої з присереднього боку відходить шилоподібний відросток. Головка має суглобовий обвід для з'єднання з вирізкою променевої кістки.

Мал. Кістки правого передпліччя: а – вигляд спереду; б – вигляд ззаду; в – вигляд справа: 1 – тіло ліктьової кістки; 2 – тіло променевої кістки; 3 – ліктьовий відросток; 4 – вінцевий відросток; 5 – блокова вирізка; 6 – головка променевої кістки; 7 – шийка променевої кістки; 8 – головка ліктьової кістки; 9 – шилоподібний відросток ліктьової кістки; 10 – шилоподібний відросток променевої кістки.

> Зверніть увагу на те, що:

щоб відрізнити праву ліктьову кістку від лівої, слід пам'ятати, що променева вирізка обернена назовні, ліктьовий відросток — догори, а вінцевий — уперед.

Кістки кисті поділяються на три відділи: зап'ясткові кістки, п'ясткові кістки і кістки пальців кисті (фаланги).

Зап'ясткові кістки розташовані у два ряди. Перший ряд (рахуючи від великого пальця) — човноподібна, півмісяцева, тригранна, горохоподібна; другий ряд — кістка-трапеція, трапецієподібна, головчаста та гачкувата.

Нараховують п'ять п'ясткових кісток. У кожній з них виділяють: тіло, проксимальний і дистальний епіфізи. Верхній, або проксимальний, епіфіз має назву основи п'ясткової кістки, а нижній — головки.

Кістки пальців (фаланги) мають видовжену форму. При цьому великий палець складається всього з двох фаланг — проксимальної і дистальної, II—V пальці мають ще і середню фалангу. Як і в кістках п'ястка, у кожній фаланзі розрізняють тіло і два кінці — епіфізи. Верхній, проксимальний, епіфіз кожної фаланги позначають як основу, а нижній, дистальний, як головку.

> Зверніть увагу на те, що:

окостеніння кісток верхньої кінцівки починається в період статевого дозрівання: у дівчаток – 12-13 років, хлопчиків – 13-14 років і закінчується у 20-25 років. Терміни окостеніння потрібно враховувати при навчанні дітей та при фізичних навантаженнях.

Мал. Кістки правої кисті, долонна поверхня:

1 — кістки зап'ястка;

2 — кістки п'ястка;

3 — проксимальні фаланги;

4 — середні фаланги;

5 — дистальні фаланги.

 




Переглядів: 2708

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.