Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


ЧЕРЕП У ЦІЛОМУ

Череп поділяють на два відділи: верхній — склепіння і нижній — основу.

Склепіння утворене тім'яними кістками, потиличною і лобовою лусками, лускоподібною частиною скроневих кісток і ділянкою великих крил клиноподібної кістки. Кістки й частини кісток, які утворюють склепіння черепа, відносяться до плоских кісток і складаються із двох пластинок компактної кісткової речовини, між якими розташований невеликий прошарок губчастої речовини. Внутрішня пластинка, яка обернена до речовини головного мозку, внаслідок крихкості називається склоподібною. При забитті голови можуть спостерігатися осколкові переломи тільки цієї пластинки без порушення зовнішньої.

В основі виділяють зовнішню і внутрішню поверхні. На зовнішній поверхні визначаються крилоподібні відростки клиноподібної кістки, які обмежують хоани. Між скроневою і клиноподібною кістками є рваний отвір. На зовнішній поверхні основи на великих крилах клиноподібної кістки визначаються круглий, овальний, остистий отвори. На нижній поверхні піраміди скроневої кістки відкривається зовнішній отвір сонного каналу. Латеральніше від нього й трохи позаду знаходиться яремна ямка, яка веде у яремний отвір. Латеральніше від цього отвору визначаються шилоподібний і соскоподібний відростки, а поміж ними — шило-соскоподібний отвір. На потиличній кістці визначається великий (потиличний) отвір, по обидва боки від якого знаходяться потиличні виростки. На лусці потиличної кістки помітні зовнішній потиличний виступ, зовнішній потиличний гребінь. У передній частині зовнішньої поверхні розташоване кісткове піднебіння, по середній лінії якого проходить шов і починається різцевий канал. У його задньому відділі є поперечний піднебінний шов і великі й малі піднебінні отвори, які продовжуються в однойменні канали.

Внутрішня поверхня основи має три заглибини: передню, середню і задню черепні ямки.

Основні анатомічні утворення внутрішньої основи черепа:

1. Передня черепна ямка:решітчаста пластинка решітчастої кістки, сліпий отвір, півнячий гребінь. В ній розміщені лобові частки великого мозку.

2. Середня черепна ямка:зоровий канал, верхня очноямкова щілина, круглий отвір, овальний отвір, остистий отвір, турецьке сідло. В центрі середньої черепної ямки міститься турецьке сідло, в якому розташовується гіпофіз, а по обидва боки від нього скроневі частки великого мозку. Через отвори середньої черепної ямки проходять судини і нерви.

3. Задня черепна ямка:великий потиличний отвір, схил, яремний отвір, внутрішній слуховий отвір. Вона заповнена мозочком і довгастим мозком.

Крім вищеназваних утворів на черепі виділяють носову порожнину, очні, скроневу, підскроневу і крило-піднебінні ямки.

Носова порожнина— початковий відділ дихальної системи, у ній знаходиться аферентна частина органа нюху.

Носова порожнина має вхідний отвір — грушоподібний і два вихідні — хоани.

Очні ямки (орбіти) — парні заглибини, які розміщуються з обох боків від носової порожнини і мають вигляд неправильних чотирикутних пірамід.

Скронева ямка утворена тім'яною, скроневою, клиноподібною, лобовою і виличною кістками Її порожнина заповнена скроневим м'язом і жировою тканиною.

Підскронева ямка утворена клиноподібною кісткою, верхньою щелепою, виличною дугою, гілкою нижньої щелепи. Підскронева ямка з'єднується з крило-піднебінною ямкою, орбітою та середньою черепною ямкою.

Крило-піднебінна ямка утворена верхньою щелепою, перпендикулярною пластинкою піднебінної кістки, клиноподібною кісткою. Крило-піднебінна ямка сполучається з носовою порожниною, середньою черепною ямкою, орбітою, з підскроневою ямкою.

 
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.