Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Стандартизація і управління якістю цукрового буряка

Цукровий буряк (Веtа vulgaris) – одна з основних технічних культур. Він дає сировину для цукрової промисловості. Відходи бурякоцукрового виробництва використовують на корм тваринам (меласа і жом) і в якості добрив (фільтр – прісне багно). Цукровий буряк вирощують для виробництва цукру: 1кг коренеплодів відповідає 26 кормовим одиницям.

Технологічна гідність цукрового буряка визначається комплексом біологічних, хімічних і фізичних особливостей, від взаємозв’язку яких залежить характер технологічних процесів, вихід і якість кристалічного цукру, розмір витрат цукру. Формування технологічних властивостей буряка в процесі вирощування і його зберігання до переробки залежать від природнокліматичних і господарських факторів.

В коренеплодах цукрового буряка міститься біля 75% води і 25% сухих речовин. Основну масу сухих речовин складає сахароза – 14-20%, що дозволяє при переробці отримати з кожних 100 кг більш як 12 кг цукру. Сахароза під дією ферментів легко гідролізується. При цьому утворюються редукуючі речовини (інвертний цукор) або суміш моноцукрів глюкози і фруктози. Накопичення редукуючих речовин в цукровому буряку є небажане явище, так як у процесі очищення (дефекації) дифузного соку проходить реакція моноцукрів з азотистими сполуками і утворюють меланоїдини - темнозабарвлені сполуки. Колір соку стає темнішим. В свіжих, здорових коренеплодах моноцукри становлять всього 0,04-0,1% маси. На зміни вмісту інвертного цукру суттєво виливають умови зберігання коренеплодів. Висока температура, ураження мікроорганізмами, різка зміна температури в кагатах сприяє накопиченню інвертного цукру.

Окрім сахарози у склад сухих речовин входять нецукри: азотисті, пектинові речовини, клітковина, геміцелюлоза, зола і інші речовини. Вміст азотистих речовин в буряку становить біля 1%. Половина азотистих речовин приходиться на білковий азот. Наявність білкового азоту не заважає виробництву, так як при нагріванні і під дією вапна білки коагулюють і видаляють з соку. Дуже небажаний шкідливий азот: азот амінокислот, азот органічних основ і частково азот амідів. Шкідливий азот не видаляється при технологічному процесі і перешкоджає кристалізації цукру. Вміст шкідливого азоту підвищується при нестачі вологи в процесі вегетації рослин, при надлишковому внесені азотних добрив і нестачі фосфорних і калійних, в коренеплодах, уражених мікроорганізмами, а також підморожених, а потім що відтаяли.

В цукровому буряку містяться у невеликій кількості органічні кислоти (щавельна, гліколева, яблунева, винна, лимонна і ін.). Багато кислот повністю видаляються при очищенні соку і не заважають кристалізації цукру.

Половину всіх нерозчинних речовин м’якоті або 2,4-2,5% маси кореня складають пектинові речовини, які знаходяться у нерозчинній формі у вигляді протектину. В бурякоцукровому виробництві при підвищені температури до 80˚С проходить гідроліз протопектину і в соку накопичується велика кількість розчинних пектинових речовин, які набухають у воді і збільшують в’язкість розчинів, забруднюючи дифузію соку.

Мінеральні речовини цукрового буряка в основному представленні калієвими і фосфорними солями, в невеликих кількостях міститься барій, свинець, бор, залізо, кобальт, мідь, марганець. Мінеральні речовини ускладнюють бурякоцукрове виробництво, так як переходять у розчин, утворюючи колоїди і важко відокремлюються.

Важливим показником фізико-механічних властивостей коренеплодів цукрового буряка є тургор кореня, здатність розрізуватися в стружку.

Підв’яле коріння втрачає стійкість до захворювання кагатною гниллю у процесі зберігання. В них посилює гідролітична активність ферментів і дихання, що приводить до значних втрат цукру.

Сильно уражують грибними і бактеріальними хворобами також корені з механічними пошкодженнями і підморожені. Останні непридатні навіть для короткочасного зберігання. Погано розрізаються у стружку не тільки підв’ялі, але й з здерев’янілі (цвітушні) коренеплоди.

Ступінь дерев’янистості визначається особливістю структури тканин бурякового кореня, вмістом в клітинах лігніну і целюлози.

Вимоги до якості цукрового буряка. Коренеплоди за фізичним станом повинні мати нормальний тургор. В кондиційному буряку можлива наявність коренеплодів з дефектами, але не вище норм, передбачених стандартом. Наявність підв’ялих коренів (з пониженим тургором), з порушенням природної твердості і ламкості, з вигинанням хвостів без виломлення не повинно бути більш 5%; з сильними механічними пошкодженнями (із зрізами, відривами, пошкоджені тваринами, с/г шкідниками і гризунами на 1/3 коренеплоду і більше)-12%.

Допускається вміст цвітушних коренеплодів не більш 1% і зеленої маси – не більш 3%.

Наявність великої кількості зеленої маси ускладнює вивантаження коренеплодів з автотранспорту і їх закладання у кагати, при зберіганні приводить до підвищення температури. Відокремлена від коренеплодів зелена маса швидко загниває, створюючи осередки гнилі. Зелені листки, черешки, що залишилися на коренеплоді, попадають в стружку, що призводить до зменшення виходу кристалічного цукру і збільшення його вмісту в мелассі. Партію буряка, в якій виявлено більше 3% зеленої маси, не приймають, і здавачу пропонують довести її до кондиційного стану.

Не допускається вміст в партії загнилих, муміфікованих (зів’ялих без відновлення тургору), підморожених коренеплодів із скловидними або почорнілими тканинами.

Цукровий буряк, що містить цвітушні, підв’ялі з сильними механічними пошкодженнями коренеплоди вище вказаних норм, а також підморожений, але непочорнілий відносять до некондиційного. За такий буряк проводиться скидка із закупівельної вартості і зменшується норма продажу цукру цукроздатчику.

Базисна цукристість коренеплодів цукрового буряка за сировинними зонами цукрових заводів, визначається щорічно за середньозваженими результатами цукристості при прийманні за попередні п’ять років і затверджується відповідними с/г органами.

Для оцінки якості партії буряка відбирають середню пробу ручним або механічним способом. Маса проби повинна бути не менше 12 кг. В лабораторії визначають загальну засміченість і забрудненість. Грунт, бадилля, листки, бур’яни а також інші органічні і мінеральні домішки повністю видаляються з маси партії буряка, що приймається.

Технологічні властивості цукрового буряка заготівельники оцінюють за цукристістю коренеплодів. Вміст цукру визначають у водному екстракті буряка на електронному автоматичному поляриметрі.

На цукрових заводах якість клітинного соку характеризують показником його доброякісності.

Доброякісність соку – це відношення вмісту сахарози до маси сухих речовин, виражене у відсотках. Показник доброякісності залежить від сорту, умов вирощування і зберігання і коливається у межах від 80 до 90%.

Щоб усунути втрати і підвищити доброякісність соку цукрового буряка, слід викопаний буряк в той же день відправити на цукроприймальний пункт цукрового заводу або зберігати на місці протягом короткого часу, не допускаючи в’янення і підморожування коренеплодів.

Ґрунтово-кліматичні умови та якість цукрових буряків.При збільшенні інтен­сивності освітлення та зменшення вологості повітря із півночі на південь збільшується абсолютне та відносне надходження зольних елементів у цукрові буряки. Змінюється і склад золи. На півдні менше одновалентних катіонів калію та натрію, а також магнію, але зростає вміст кальцію, фтору, мангану, фосфору, хлору та сульфатів. Це призво­дить до збільшення вмісту цукру на півдні. У листках цукрових буряків, вирощених на півдні, інтенсивніше відбувається синтез цукру з моносахарів. На півночі більше азоту в рослинах цукрових буряків (Одеса - 3,13% на суху речовину без цукру, а в Києві - 3,81%, у тому числі небілкового азоту, відповідно, 50 і 56%). На один градус широти з півночі на південь цукристість коренеплодів зростає приблизно на 0,19%.

Удобрення й якість цукрових буряків.Ефективність видів, доз і форм добрив визначається особливостями ґрунтово-кліматичних умов і попередників цукрових бу­ряків.

Характерною особливістю цукрових буряків є їх висока чутливість до внесення органічних добрив. Ефективність використання органічних добрив під цукрові буряки визначається рівнем забезпеченості ґрунту вологою. У зоні нестійкого зволоження на чорноземах вилугуваних у перерахунку на 1 т гною, вне­сеного під цукрові буряки в дозах 20-40 т/га, урожай його збільшився на 1,1-2,0 ц/га, а цукристість підвищилася на 0,2-0,5%. Систематичне внесення гною на чорноземі вилугуваному легкосуглинковому Білоцерківської дослідно-селекційної станції більше ніж удвічі підвищило урожай цукрових буряків та на 0,9% збільшило вміст сахарози в ко­ренеплодах.

Умови мінерального живлення цукрових буряків мають значний вплив на формування їх продуктивності. Чим повніше буряки забезпечені азотом у період утворення листків, тим вища урожайність і цукристість. У період росту коренеплодів і накопичен­ня цукру зниження частки азоту, навпаки, позитивно впливає на якість коренеплодів, інакше відбувається клітинне розбавлення цукру, накопичуються небілкові форми азо­ту. Внесення фосфору сумісно з азотними добривами може до деякої міри запобігати негативному впливу останніх на якість коренеплодів, оскільки він викорис­товується зокрема для синтезу нуклеїнових сполук, а також у якості каталізатора при синтезі сахарози. Раціональне співвідношення між азотом, фосфором і калієм та ін­шими елементами сприяє нормальному проходженню процесів фотосинтезу, утиліза­ції і міграції вуглеводів, зменшенню вмісту "шкідливого" азоту переважно за рахунок інтенсивнішого синтезу білкового азоту і тим самим поліпшенню якісного складу цук­рових буряків.

Господаренко Ґ.М., вивчаючи вплив добрив на продуктивність коренеплодів, встановив, що азотні добрива у найбільшій мірі збільшують втрати цукру в меласі, знижують чистоту нормального очищеного соку. За даними автора, 1 кг/га нітратного азоту збільшує вміст α-амінного азоту на 0,14 мг-екв на 100 г соку, що зумовлює зни­ження технологічного виходу цукру.

Збільшення долі калію в добривах, що вносяться, в деякій мірі затримує зниження цукристості коренеплодів і сприяє підвищенню збору цукру з гектара. Так на чорноземі слабовилугуваному при збільшенні норми калійних добрив від 200 до 270 кг/га на фоні N180Р180 цукристість коренеплодів збільшилася на 0,72%, азбір цукру з гектара - на 0,62 т.

Дослідження Марчука І.У., Ященко Л.А., показали, що протягом періоду вегетації цукрових буряків вплив добрив на накопичення сахарози виявлявся по-різному, зале­жно від їх норм та поєднання.

Найвищий вміст сахарози відзначено в коренеплодах, які вирощували без внесення добрив, що пояснюється закінченням біохімічних і ростових процесів у рослинах цього варіанту. Основною причиною меншого вмісту сахарози, як протягом періоду вегетації, так і на час збору врожаю, у варіантах із підвищеними нормами азоту є утво­рення крупних клітин, в яких зростає вміст клітинного соку, а концентрація сахарози знижується, а також незакінчений ріст рослин цукрових буряків.

Використання добрив, особливо в підвищених нормах, не тільки знижує вміст са­харози у коренеплодах, але й до деякої міри погіршує технологічні показники їх якості. Найвищий (4,34 і 9,33 мг-екв) вміст "шкідливих" нецукрів відмічено при використанні на фоні гною N210Р270К255. Оскільки втрати цукру в меласі залежать від вмісту в соку "шкі­дливого" азоту і розчинної золи, у цьому варіанті вони становили 3,26%, що було най­вищим показником серед удобрюваних варіантів і зумовило зниження чистоти соку на 4,30% порівняно з контролем.

Пізнє підживлення буряків азотом недоцільне. Воно, хоча і збільшує врожайність, протесуттєво знижує цукристість та інші показники якості коренеплодів.

Мікродобрива, в умовах низької забезпеченості мікроелементами ґрунтів, здатні не тільки суттєво збільшити врожайність цукрових буряків, але й поліпшити основні показникиякості коренеплодів. Борні мікродобрива в дозах від 0,3-0,5 до 1-1,5 кг на га на провапнованих кислих ґрунтах та в умовах дефіциту бору здатні збільшити врожайність коренеплодів на 22 ц/га при одночасному зростанні цукристості на 0,35%. Мідні добрива найбільш ефективні на торф'яно-болотних ґрунтах та на бідних міддю доступ­них рослинам дерново-підзолистих. Мідь сприяє підвищенню стійкості цукрових буря­ків до захворювання церкоспорозом. Разом з тим вона може збільшити врожайність коренеплодів на 11-104 ц/га при зростанні цукристості на 0,6-0,8%. Рекомендують вносити під цукрові буряки піритний огарок під глибоку оранку в дозі 6-8 ц/га один раз на 4-5 років, або 3-4 ц/га один раз в 3-4 роки.

Внесення кобальту збільшує врожайність на 54 ц/га, а цукристість на 1,1%. На карбонатних ґрунтах рухомість цинку дуже незначна, а також на кислих ґрунтах після їх вапнування. Вона зменшується також відзастосування високих доз фос­форних добрив. Внесення цинку в цих умовах у дозах 3-5 кг під оранку або культива­цію збільшує врожайність на 10-80 ц/га, а цукристість – 0,2-1,9%. Внесення 0,2-0,4 кг/га молібдену врядки або 1-1,2 кг/га в передпосівну культивацію збільшує врожайність на 20-48 ц/г, цукристість - на 0,6-1,2%.

Усі мікродобрива можна вносити в ґрунт при основному обробітку, в передпосівнукультивацію або в рядки, а також при кореневому та позакореневому підживленні. Часто мікроелементи входять у склад суперфосфатів (борного, цинкового, манганізованого). Мікродобрива найчастіше використовують для передпосівного обпудрювання насіння або ж вводять до складу розчину, який використовують для дражування насіння.

 




Переглядів: 2288

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.