Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Цариця гнівная Чума

Тепер іде на нас сама,

На жнитво важачи багате,

І в наші вікна день за днем

Могильна стукає лопата…

Куди ж від неї ми втечем?

 

Як від примхливої зими,

Замкнемось, друзі, од Чуми;

Креснем огню, чарки налиймо,

Повиймо пристрастю уми,

І, шалу кинувшись в обійми,

Прославмо царствіе Чуми...

 

Хвала ж тобі, Чумо, хвала!

Нам не страшна могильна мла!

Уже йдучи по смертних сходах,

Підносим пінні кубки ми

И деві – рози п’ємо подих,

Хоч, може… сповнений Чуми.

(Пер. М. Т. Рильського)

 

Читаючи зараз про все це, можна уявити собі, якими безпорадними були наші предки перед лицем страшного лиха, але їх відчайдушна боротьба, а також нечувано холодний листопад 1665 р. зробили в Лондоні свою справу – чума відступила. Остання пандемія чуми потрясла світ в 1892 р., але вона виникла і залишилася в Азії.

Наприкінці ХV ст. в Європу охопила епідемія сифілісу. Щодо причин виникнення цього лиха, то найбільш імовірною є версія про занесення хвороби на континент моряками з кораблів Христофора Колумба (хоч існують припущення, що з цією недугою населення Старого Світу було знайоме і раніше). Американське походження сифілісу підтвердили іспанські лікарі, яким довелося лікувати моряків, що прибули з острова Гаїті. Охопивши всі верстви населення, сифіліс не милував навіть королів: так, в Польщі від нього вимерла майже вся славна династія Ягеллонів.

Потерпали нещасні мешканці Європи і від епідемій натуральної віспи. Відомий афоризм того часу проголошував, що кохання і віспа нікого не минають, тільки кохання вкладає людей попарно, а віспа поодинці. Проте, саме віспа була першим інфекційним захворюванням, яке людство перемогло остаточно. Початок цієї великої перемоги був закладений наприкінці ХVІІІ ст.

В епоху Відродження набула подальшого розвитку медсестринська справа. Сестринська допомога на той час існувала в двох варіантах: допомога вдома тим хворим, які були в змозі платити сиділкам, та допомога в лікарнях і притулках, що надавалась монашками та служницями.

Коли на початку ХVІ ст. в Північній та Центральній Європі почалась Реформація, справа догляду за пацієнтами тут стала виключно жіночою через ліквідацію монастирів і відмову чоловіків обслуговувати хворих. Цією працею займалися переважно жінки з найнижчих верств тогочасного суспільства заради хліба насущного. Вони не володіли спеціальними знаннями і могли надавати своїм підопічним лише найпростіші послуг.

 

ВИСНОВКИ

1. Епоха Відродження ознаменувалася видатними подіями в історії медицини. Медичну освіту лікарі набували в університетах, яких на той час було близько 40. Найбільш передовими були університети Італії, серед них Падуанський університет.

2. В Падуанському університеті зародилася ятрофізика. Яскравими представниками цього напрямку були Галілео Галілей та його учень Санторіо Санторіні. Він відомий дослідами, які розцінюють як перші спроби вивчення обміну речовин.

3. Великий епідеміограф Падуанського Університету Джироламо Фракасторо першій виказав думку про те, що ряд хвороб спричиняють живі істоти – контагії, яких не може побачити людське око. Вчення про заразні хвороби він виклав у славнозвісній книзі «Про контагій, контагіозні хвороби і лікування».

4. Великий внесок у розвиток анатомії зробили видатні художники і вчені епохи Відродження – Леонардо да Вінчі, Андреас Везалій, Мигель Сервет, Ієронім Фабріціус, Бартоломео Євстахій та ін.

5. Видатним представником клінічною медицини був лікар Парацельс, який став прообразом легендарного доктора Фауст Його вважають засновником ятрохімії.

6. Хірургія в епоху Відродження остаточно перейшла до рук цирульників. Видатним хірургом свого часу був французький польовий цирульник Амбруаз Паре, який запропонував раціональні методи лікування вогнепальних ран, зупинку кровотеч за допомогою шовкових лігатур та ін.

7. Страшним лихом епохи Ренессансу були пандемії чуми та інших інфекційних захворювань. Тоді ж зявилися перші раціональні методи боротьби з епідеміями – карантини. Медики почали застосовувати захисний одяг, який в принципі мало чим відрізняється від сучасного протичумного костюма.





Переглядів: 288

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.