Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Ознаки суспільства

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ

З КУРСУ “СОЦІАЛЬНА СТРУКТУРА ТА СТРАТИФІКАЦІЯ”

МОДУЛЬ 1. CУСПІЛЬСТВО ЯК СОЦІАЛЬНА СИСТЕМА

ЛЕКЦІЯ 1. СУСПІЛЬСТВО ЯК ЦІЛІСНІСТЬ

 

План

 

1. Ознаки суспільства.

2. Структурна композиція суспільства.

3. Суспільство як система.

 

Ознаки суспільства

Ознаки суспільства — це стійкі риси, характеристики, які дозволяють відрізняти суспільство як цілісне соціальне утворення від всіх інших (від соціальної реальності, соціальних відносин, інститутів, спільнот, культури).

Перша ознака суспільства територія, на якій відбувається консолідація соціальних зв'язків.

Соціологи розглядають суспільство як спосіб організації соціального життя, локалізованої на певній території. Хоча сучасні національно-державні границі, що виникли в результаті конфліктів або компромісів, багато в чому є штучними, це не заважає границям бути реальним стримуючим фактором розвитку соціальних взаємодій.

Однак, у сучасних умовах з розвитком комунікацій соціальні зв'язки усе активніше виходять за межі територіально-державних утворень. Туризм, ділове співробітництво, міжнародні контакти починають поступово розмивати характер соціальних взаємодій.

Друга ознака суспільства універсальність, тобто його всеосяжний, різнобічний характер. Суспільство містить у собі все різноманіття соціальних зв'язків, відносин, всі соціальні інститути й спільноти, що склались в рамках певного територіального простору.

Завдяки універсальності суспільство може створити необхідні умови для задоволення різноманітних потреб індивідів і надати можливості для самоствердження й самореалізації.

Третя ознака суспільства — автономність, здатність існувати самостійно, що досягається за рахунок високого рівня внутрішньої саморегуляції, що забезпечує підтримку й постійне відтворення складної системи соціальних відносин.

Суспільство регулюється й управляється винятково тими інститутами й організаціями й на підставі тих норм і цінностей, які виникають, створюються всередині нього самого. Завдяки саморегуляції забезпечується самостійність суспільства незалежно від його розміру.

Четверта ознака суспільства — інтегративність, що проявляється, з одного боку, у тім, що йому вдається підкоряти собі кожне нове покоління, включати індивідів у єдиний контекст соціального життя.

З іншого боку, суспільство має внутрішні механізми не тільки підтримки раніше сформованих структур, але й включення нових взаємозв'язків соціальних утворень, створюваних людьми в практичній діяльності. Саме завдяки механізмам соціальної інтеграції відбувається постійне підпорядкування єдиній логіці знову виникаючих інститутів, спільнот, організацій, їхньої орієнтації на сформований соціальний порядок.

 
Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.