Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Соціальний статус і соціальні відносини.

 

Соціальний статус- певна позиція в соціальній структурі групи або суспільства, пов'язана з іншими позиціями через систему прав і обов'язків.

Соціальні статуси взаємозалежні один з одним, але не взаємодіють між собою. Взаємодіють між собою тільки суб'єкти (власники, носії) статусів, тобто люди.

Соціальні відносини зв'язують між собою статуси, але реалізуються ці відносини через людей - носіїв статусів.

Одна людина може мати безліч статусів, тому що бере участь у безлічі груп і організацій (чоловік, батько, син, чоловік, викладач, член редколегії, людина середнього віку, православний і т.д.). Сукупність всіх статусів, займаних однією людиною, називається статусним набором.

Головним статусом- найбільш характерний для даної людини статус, з яким його ідентифікують інші люди або з яким він сам себе ототожнює.

Соціальний статус - положення людини в суспільстві, що він займає як представник великої соціальної групи (професії, класу, національності, статі, віку, релігії).

Особистий статус- положення індивіда в малій групі, що залежить від того, як його оцінюють і сприймають члени цієї групи (знайомі, рідні) відповідно до його особистих якостей.

Разновидностями соціального статусу виступають:

Приписуваний статус- статус, у якому людина породжена (природжений статус), але який пізніше обов'язково визнаний таким суспільством або групою (стать, національність, раса).

Досягаємий статус- статус, якого людина досягла або одержала за власним бажанням чи вибором.

Також в людини існують основні (вони визначають головне в житті) і неосновні (що впливають на деталі поводження) статуси, тимчасові й постійні.

Хоча статуси прямо не вступають у соціальні відносини, а тільки побічно - через їхніх носіїв, вони головним чином визначають характер, утримування, тривалість або інтенсивність людських взаємин - і міжособистісних, і соціальних.

Отже, статус — позиція індивіда в групі або суспільстві. Тому існують особисті й соціальні статуси. Крім них, є головний (із чим ви себе ототожнюєте), приписуваний (заданий непідконтрольними вам обставинами), що досягає (по вільному виборі) і змішаний.

Перерахованим вище, сукупність існуючих у людському суспільстві статусів не вичерпується. Приписуваний, досягаємий, змішані, соціальні, особистий статуси, а також професійні, економічні, політичні, демографічні, релігійні й кровнорідственні ставляться до різновиду основних статусів.

Крім них, існує величезна безліч епізодичних, неосновних статусів.Такі статуси пішохода, перехожого, пацієнта, свідка.

Як правило, це тимчасові стани. Права й обов'язки носіїв таких статусів часто ніяк не реєструються.

Отже, у людини існують основні (вони визначають головне в житті) і неосновні (вони впливають на деталі поводження) статуси. Перші істотно відрізняються від других.

Ні в який момент часу жодна людина не існує поза статусом або статусами. Якщо він залишає один осередок, то обов'язково виявляється в іншій. Зовсім не обов'язково, що в цей момент часу в однієї людини тільки один статус.

За кожним статусом— постійним або тимчасовим, основним або неосновним — існує велика соціальна групаабо соціальна категорія. Основні статуси (православні, консерватори, інженери, чоловіки) утворюють реальні групи. Неосновні статуси (всі квартиронаймачі, пацієнти, пішоходи) утворять номінальні групи, або статистичні категорії. Як правило, носії неосновних статусів ніяк не погодять поводження один з одним і не взаємодіють. Вони - типовий об'єкт статистики.
Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.