Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Соціальний простір

 

Соціальна нерівність у суспільстві обумовлює сприйняття людьми соціальних явищ і процесів у термінах просторового співвіднесення: «вищі й нижчі класи», «просування по соціальним сходам», «близькість по соціальному стану», «соціальна дистанція».

Для опису складної картини співвідношення індивідів у системі соціальних відносин у соціології використовують поняття «соціальний простір», що, як відзначав П. Сорокін, у корені відрізняється від геометричного.

Соціальний простір відрізняється від геометричного або фізичного параметрами співвіднесення положення двох індивідів і більше. Такими параметрами є приналежність до спільності, місце в системі інституалізованих відносин. Люди, що належать до однієї етнічної групи або поділяючі ті самі ідеологічні погляди, відділені в соціальному просторі від тих, хто належить до інших соціальних утворень. Між ними нерідко виникають нерозуміння й відчуження, навіть якщо вони живуть в одній місцевості.

Соціальний простір є багатомірним, тому що в суспільстві завжди представлена безліч спільнот, існує диференційована інституціональна система й різноманіття вірувань і ідеологій. Отже, співвіднесення положення індивідів у соціальному просторі може здійснюватися по різних соціальних ознаках: професійному статусу, рівню добробуту, підлоги, національності, віку, релігійним поглядам, місцю в політичній ієрархії.

Всі ці параметри прийнято розділяти на номінальні (горизонтальні) і рангові (вертикальні). Номінальні параметри вказують на соціальну неоднорідність населення, тобто приналежність індивідів до різних спільнот, групам, що не володіють якими-небудь перевагами по відношенню друг до друга.

Рангові параметри вказують на нерівне положення індивідів у соціальному просторі, що у повсякденній лексиці оцінюється й визначається звичайно, прикметниками порівняльного ступеня: «краще», «богаче», «образованіше».

Однак будь-який перелік параметрів соціального простору буде неповним, тому що соціальне життя дуже різноманітне, рухливе, у ньому постійно виникають нові фактори, що впливають на положення людей у соціальному просторі, а головне - по мірі розвитку суспільства може відбуватися переростання деяких рангових параметрів у номінальні, і навпаки. Так, у патріархальному суспільстві тендерна приналежність є ранговим параметром, а в сучасному суспільстві - номінальним; те ж можна сказати про расову приналежність в. США в XIX в. і в цей час.

 
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.