Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Польові ядерно-фізичні методи пошуків

 

Наведені вище ядерно-фізичні методи з успіхом застосовуються не тільки у науково-дослідних, лабораторно-аналітичних і каротажних дослідженнях але і в практиці польових пошукових робіт, особливо при пошуках геохімічних аномалій, ореолів і потоків розсіювання рудних родовищ, зокрема – рідкіснометалевих. До цих методів відносяться: нейтронно-активаційний, фотонейтронний, нейтронно-абсорбційний, рентгенорадіометричний методи.

Нейтронно-активаційний фторометричний метод пошуків заснований на використанні реакції нейтронів з енергією 3¸6 МеВ з ядрами 19F, в наслідок якої утворюється ізотоп . Перетин цієї реакції 0,15 барна. Ізотоп 16N випромінює гамма-кванти з енергією 6,14 МеВ із періодом напіврозпаду 7,3 с і перетворюється у стабільний ізотоп 16О. Індикація фтору здійснюється завдяки реєстрації гамма-квантів з наведеною енергією.

Фтор є індикаторним елементом багатьох цінних металів, завдяки створенню з ними з’єднань. Його активність проявляється, перш за все, завдяки високій окислювальній здатності. Крім того, іони фтору здатні заміщувати іони гідроксила в кристалічних гратках багатьох мінералів. Важливим також є його здатність до утворення комплексних сполук у цілому ряді природних процесів. Це стосується халькофільних (Сu, Zn, Hg, і ін), а також рідкісних елементів (Zr, Nb, Ta, Mo, W, U, рідкісні землі). Характерна значна стійкість багатьох комплексних з’єднань фтору в розчинах, в умовах високих температур (гідротерми, магматичні утворення). Все це створює сприятливі умови для створення навколо рудопроявів багатьох родовищ корисних копалин ореолів розсіювання фтору і інших рудоутворюючих елементів.

Пошукові роботи методом нейтронно-активаційних вимірювань здійснюються за точковими замірам. На кожній точці спочатку вимірюється фонове значення гамма-поля (Іф). Потім до земної поверхні прикладається джерело нейтронів (полоній-берілієве з активністю 5¸10 Ки) і проводиться активація породи протягом 30 с. Потім джерело забирають і проводиться вимір активності Іа=І–Іф протягом 15 с польовим гамма-спектрометром типа СП-3 або СП-4. Вміст фтору за даними вимірів пропорційний Іа і визначається з наслідків еталонування . В межах 0,05¸5 % між вмістом F і Іа існує лінійна залежність. Таким чином, на кожній точці виконується наступна послідовність операцій: 30 с – опромінювання, 5 с – пауза, 15 с – вимір. Проводять 2-3 заміри. Поріг чутливості дорівнює 0,05 % F, тобто нижче кларку (0,066 %).

Польова нейтронно-активаційна фторометрія може застосовуватися для оцінки перспектив і розбраковки гравітаційних і електрометричних аномалій.

Фотонейтронні берилометричні пошуки. Берилій, як і фтор, є індикаторним елементом для значної кількості, головним чином, рідкіснометалевих корисних копалин, до того ж, він і сам є цінною сировиною. Його концентрація пов’язана з пізніми стадіями магматичної диференціації і з постмагматичними процесами. Найбільш високі його концентрації характерні для родовищ пегматитового типу. Крім того, до промислових відносяться також деякі метасоматичні і гідротермальні родовища. При цьому для кожного генетичного типу родовищ характерні специфічні асоціації з різними хімічними елементами. Так, для пегматитів - з Li, Cs, Nb, Ta, U, Th, Zr, з рідкіснометалевими елементами, в грейзенах – з W, Sn, в скарнах – з Mo, W, Cu, Zn, Pb. Ці елементи, як і берилій, створюють навколо родовищ значні ореоли розсіювання, що дозволяє використовувати їх, як індикатори глибокозалягаючих родовищ. Особливо це стосується берилія. Можливість його індикації на рівні нижчекларкового вмісту за допомогою ядерно-фізичного метода заснована, по-перше, на його моноізотопному характері (9Ве), а по-друге, на пороговій енергії зв’язку одного з нейтронів з ядром (1,67 МеВ). Завдяки цьому, під дією гамма-квантів з енергією вище порогової відбувається розщеплення ядра 9Ве із випромінюванням нейтрона (фотонейтронна реакція, або ядерний фотоефект). Енергія цих нейтронів 0,02 МеВ. Їх кількість прямо пропорційна щільності потоку гамма-квантів і вмісту берилію у породі чи мінералі Nn=KСве, де К – коефіцієнт, який визначається експериментально, як кількість імпульсів, що реєструються за 1 хв. від вмісту Ве в 1 %.

Джерелом гамма-квантів слугує 124Sb, датчиком – реєстратор нейтронів. Поріг чутливості біля 0,001 %. Існують польові, лабораторні, автомобільні, свердловинні берилометри.

Рентгенорадіометричний метод. Метод набув досить широкого поширення при пошукових і розвідочних роботах завдяки можливості здійснювати експресне вивчення широкого кола хімічних елементів безпосередньо в умовах природного залягання порід і руд.

Він заснований на збудженні і вимірі флюорисцентного рентгенівського випромінювання К-або L-ліній хімічних елементів в наслідок фотопоглинання ними гама-квантів радіоізотопних джерел з енергією, як правило, меншою 150¸200 кеВ, тобто в енергетичних межах фотоефекта (рис. 5.11).

При взаємодії з гама-квантами атом втрачає свої К- чи L-електорони, що приводить до іонізації цих електронних орбіт. Майже миттєво ці звільнені орбіти заповнюються електронами з більш віддалених від ядра орбіт. При цьому надлишок енергії цього переходу звільняється у вигляді квантованого характеристичного рентгенівського випромінювання. Енергія цих квантованих станів (серій) виключно специфічна для кожного елемента. Якщо їх вивчати за допомогою g-спектрометра, то можливо мати уяву про речовинний (елементний) стан об’єкта, який вивчається. Зараз створена портативна високочутлива рентгенівська кристал-дифракційна спектрометрична апаратура типа СПАРК, 12- канальний РКР-2, УДД і ін.

 

Рисунок 5.11 - Блок-схема вимірювання при рентгенорадіометричному аналізі

1 – g-випромінювання; 2 – приймач-аналізатор; 3 – сцинтиляційний спектрометр; 4 – вторинне характеристичне випромінювання; 5 – проба; 6 - свинцевий екран; Д – джерело збудження

 

 




Переглядів: 228

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.