Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



К р о в о т е ч а

Лекція № 5

ДУЖИЙ І.Д.

 

Геморагія (від гр. haima – кров, rhein – текти) – вихід крові з органів серцево-судинної системи при порушенні їхньої цілісності.

У дорослої людини, залежно від маси тіла (кг), об’єму поверхні тіла (м2) міститься від 5 до 9 літрів крові. 60% її об’єму циркулює про кровоносним судинам і називається об’ємомциркулюючої крові (ОЦК). Інший об’єм знаходяться у депо (печінка, селезінка, кістковий мозок). Нагадую студентам про значення тих занять по анатомії, що відносяться до серцево-судинної системи.

Відділення ОЦК мають окремі методичні вимоги. Маємо багато методик визначення ОЦК. Формула для розрахунку належних величин ОЦК у чоловіків і жінок:

ОЦК чоловіків = 0,06 х М (кг) + 0,01 Р (см)

ОЦК жінок = 0,05 х М (кг) + 0,01 Р (см)

Питома вага ОЦК у корпоральному кровообігу:

артеріальне русло – 12%;

капілярне русло – 5%;

венозне русло – 60%;

русло коронарних судин – 11%;

мале коло кровообігу – 12%.

Одним з об'єктивних ознак стану корпоральної кровотечі: артеріальний тиск, що визначається методом вислуховування Короткого ва: систелічний артеріальний тиск, що характеризує роботу міокарда і діастолічний артеріальний тиск, що характеризує стан судини. Належні показники розраховуємо емпірично:

ДАД з = 100 + 0,7 В (рік), мм рт.ст.

ДАД з = 50 + 0,5 В (рік), мм рт.ст.

і середній артеріальний тиск:

АТ сер = (АТ с + 2 АТ д) : 3

Роботу серця і величину викиду крові визначає величина повернення крові до серця. Об'єктивно цю величину оцінюють величиною центрального венозного тиску (ЦВТ) = 7,0 – 8,4 мм рт.ст.

Грубі порушення в системі корпорального кровообігу настають при кровотечі. Кровотечаце потік крові з кровоносних судин при ушкодженні чи порушенні проникності їхніх стінок.

Втрата крові представляє безпосередню загрозу для життя потерпілого і від швидких дій медичних працівників залежить його доля. Іноді при бурхливій кровотечі смерть настає і при відносно невеликій крововтраті (400-600 мл) і в зв'язку з гострим порушенням гемодинаміки. Це викликає раптовий дефіцит крові у серці, ОЦК перестає відповідати обсягу порожнини серця і настає його зупинка. Фатальним може бути також невелика кровотеча, якщо воно викликає порушення функцій життєво-важливих органів. Наприклад, крововилив у головний мозок викликає здавлення життєво-важливих центрів.

Об’єм кровотечі і її наслідки залежать від багатьох обставин. Велике значення мають вид і калібр ушкодження кровоносної судини, що визначають швидкість і об’єм крововтрати. Не менше значення має вид поранення – рубані різані рани кровоточать сильніше забитих. Інтенсивність кровотечі залежить також від ширини і глибини рани, її напрямку і локалізації.

Чоловіки переносять кровотечу гірше, ніж жінки, організм яких адаптований до крововтрати. Особливо чуттєві до крововтрати малолітні діти і старі. Велике значення мають фонові порушення загального стану організму, підвищений артеріальний тиск, а також хвороби і симптоми, що впливають на проникність кровоносних судин (сепсис, променева хвороба). Одномоментна втрата крові, що складає 4-4,5% відносно маси тіла, вважається смертельною.

Важкі кровотечі з рани спостерігаються при різних хворобах крові (гемофілія, тромбофілія, хвороба Верльгофа).

Деякі медикаменти, при їхньому тривалому вживанні, можуть підсилити кровотечу (аспірин, антикоагулянт), протизапальні засоби (індометацин, діклофенак).

Фактори зовнішнього середовища також підсилюють кровотечу (висока температура чи зниження артеріального тиску).




Переглядів: 589

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Microprogram Sequencer For A Control Memory | Класифікація кровотеч

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.