Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Ембріональна індукція. Морфогенез.

Важливу роль у розвитку організмів у зародкову періоді відіграє ембріональна індукція, яка проявляється у взаємному впливові однієї з частин зародка на інші та визначає шляхи їх розвитку.

Основоположником ембріології став наприкінці ХІХ століття німецький зоолог В Ру. Він спробував з’ясувати, на який стадії розвитку зародка визначається доля його частин. Чи може кожен із двох перших еластомерів розвинутись у цілий організм?

Він рівно вав один з двох бластомерів жаби розпеченою голкою.

Із незруйнованого (цілого) бластом ера розвинувся неповноцінний зародок. Пізніше інші науковці провели експеримент інакше. Вони забирали ушкоджений бластомер від цілого і тоді спостерігали, як з останнього розвивався повноцінний зародок. Учень В. Ру – Г. Дріш показав: якщо яйця морського їжака помістити в морську воду, позбавлену кальцію, то у зиготі, що почала ділитися, бластомери розпадаються і потім кожен з них, за сприятливих умов, здатен сформувати повноцінний зародок.

Таке явище, коли ізольований бластомер може розвинутися в повноцінний організм, отримало назву тотіпатентність (рівноспадковість),а такі бластомери назвалитотіпатентними.Встановлено , що у тритона тотіпатентніст зберегається на стадії 16 бластомерів, у кроля – до стадіїї 4 бластомерів, у людини – до 2,3,4 і навіть до 7, про що свідчать народження монозиготних близнюків.

Після утворення бластули зародкові клітини втрачають тотіпатентність. Починається диференціація, тобто формування різноманітних структур і частин тіла.

Явище взаємодії частин зародка науково підтвердив і експериментально довів на прикладі формування ока німецький ембріолог Г. Шпеман, створивши теорію організаційних центрів. Сутність теорії полягає в наступному: певні ділянки тіла зародка – організаційні центри – мають індукований вплив організаторами – індукторами на інші його частини. Найбільш ранньою закладкою ока є ділянка тканини проміжного мозку – очний міхур, який росте у напрямку шкірної ектодерми. У місці найбільшого зближення формується кришталик. Якщо закладку очного міхура пересадити під шкіру в іншому місці голови або тулуба, то як наслідок – почне формуватися кришталик. Індукція відбувається тільки тоді, коли клітини органа здатні сприймати вплив.

Морфогенез –це процес виникнення нових структур, які здатні зазнавати морфологічних змін в процесі онтогенезу. Морфогенез на рівні клітин розпочинається з гаструляції. На формування частин зародка мають неабиякий вплив фізичні та хімічні чинники. Диференціюванню тканин і утворенню органів передує також синтез гормонів і білків, які властиві для даних морфологічних структур.

Одним із центральних питань медичної біології є генетичний контроль розвитку, однак його механізми ще не повністю з’ясовані. Для того, щоб вивчити генетику індивідуального розвитку, вчені широко використовують метод експериментальної мутації. Виявивши мутації, які змінюють онтогенез, дослідник порівнює фенотип мутантних особин з нормальними. Це дозволяє зрозуміти, як даний ген впливає на нормальний розвиток.

 
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ембріональний період розвитку, його етапи. | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.