Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Трансляція.

Процес синтезу білків (трансляція) умовно поділяється на три етапи:

1. Ініціація. Розпочинається з активації амінокислот. Амінокислоти (АК) в цитозолі клітини вступають в реакцію з АТФ. Цей комплекс – АК-АМФ-комплексназивається активованою амінокислотою. Реакцію каталізує фермент аміно-ацил-т-РНК-синтетаза. Для кожної амінокислоти існує свій осоьливий фермент. Активована амінокислота приєднується до своєї специфічної т-РНК.

Активація рибосом і початок синтезу поліпептидного ланцюга. Ланцюг і-РНК з’єднується з малою рибосомальною одиницею за допомогою спеціального триплету. Амінокислота метіонин ініціює процес синтезу. Вона входить до складу т-РНК, яка має УАЦ-антикодон, що св’язується з АУГ-кодоном і-РНК. Комплекс, що утворюється , називається комплексом ініціації. Згодом до малої субодиниці і-РНК приєднується велика субодиниця, створюючи активну рибосому, що має сформовані аміноацільну (А) і пептидільну (П) ділянки.

2. Елонгація. (подовження поліпептидного ланцюга).

Друга, навантажена, наприклад, проліном, т-РНК з’єднується з рибосомою на ділянці (А) (рис.А,Б). Ії кодон зв’язуєтьсяз комплементарним кодоном ланцюга і-РНК. На ділянці П (рис.В) метіонін звільняється від своєй т-РНК і з’єднується пептидним зв’язком з проліном. Процес каталізує фермент пептидилтрансфераза. У цьому процесі зв’язок між першою амінокислотою та ії т-РНК розривається і СООН- група першої амінокислоти утворює пептидний зв’язок з вільною –NH2 групою другої амінокислоти. Таким чином, друга т-РНК уже несе дипептид. Перша т-РНК , теперь вільна і повертається у цитоплазму.

Т-РНК-дипептидний комплекс разом з і-РНК переміщається в напрямку П-ділянкі рибосоми (рис.П). Цей процес називається транслокацією.

Весь процес, що включає надходження т-РНК –амінокислотного комплексу, утворення пептидного зв’язку і транслокацію, богаторазово повторюється.

Рибосома рухається щодо і-РНК тільки в одному напрямку, переміщуючись на один триплет від 5'-кінця до 3'-кінця і-РНК. Амінокислоти зв’язуються у тій послідовності, що повідомляється їм за допомогою і-РНК.

3. Термінація (закінчення синтезу та вивільнення поліпептидного ланцюга). У кінці ланцюга і-РНК знаходиться один із „стоп” – кодонів (УАА, УАГ, УГА). Фактор термінації (спеціальний білок) приєднується до цього кодону і блокує подовження поліпептиднго ланцюга. Рибосома відкремлюється від ланцюга і-РНК розпадається на дві субодиниці. Синтезований поліпептид звільняється і потрапає в цитоплазму, ендоплазматичну сітку або комплекс Гольджі, де завершується формування білкової молекули.

Білковий синтез є основою поділу, диференціювання, росту й розвитку, забеспечує особливості метаболізму і функцій організму.

 




Переглядів: 1002

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Транскріпція, процесинг, сплайсинг. | Регуляція експресії генів.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.