Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Циклони і антициклони.

Теплий і холодний фронти.

 

Інколи дві сусідні повітряні маси мають різну температуру. Поверхня, що межує між холодною і теплою масами, називається фронтальною, або фронтом.Пересічення фронтальної поверхні із земною називається лінією фронту.

Фронтальна поверхня –перехідна сфера шириною від 0,5 до 60 км. Залежно від переважання повітряної маси фронт буває теплим чи холодним.

Теплий фронтформується, коли тепла маса повітря насувається на холодну і по похилій площині піднімається вгору. Повітряна маса при підніманні поступово охолоджується. У початковий період охолодження адіабатичне (10С на кожні 100 м висоти). При точці роси водяна пара конденсується. Поблизу фронту виникають хмари нижнього ярусу. Відбувається входження одних хмар в інші, що супроводжується випаданням опадів. Довжина горизонту досягає 1000 км. Облогові дощі тут випадають біля фронту шириною 100-300 км.

Коли теплий фронт наближається, то атмосферний тиск знижується, температура повітря зростає, вітер сильнішає, стає поривчастим.

Холодний фронт формується, коли холодне повітря насувається на тепле. Будучи щільнішим, ніж тепле, воно під тупим кутом підтікає під масу і піднімає її вгору.

Розрізняють два типи холодного фронту. Перший тип спостерігається тоді, коли холодний фронт просувається нешвидко, тепле повітря піднімається уповільнено і конденсація водяної пари відбувається плавно, спокійно.

Влітку перед холодним фронтом утворюються купчасто-дощові хмари, з яких випадають зливові грозові дощі. Перед фронтом тиск атмосферного повітря знижується, а за ним – зростає. Збільшується швидкість і посилюються пориви вітру.

Холодний фронт другого типу надзвичайно швидко просувається. Кут нахилу до підстилаючої поверхні значний. При переміщенні холодне повітря інтенсивно витісняє тепле.

Напередодні проходження холодного фронту другого типу температура повітря підвищується, тиск падає. Вітер стає сильнішим, інколи переходить в бурю. Перед фронтом рухаються перисто-купчасті, висококупчасті, високошаруваті хмари, а за ними – купчасто-дощові. З купчасто-дощових хмар випадають грозові зливи або дощі з градом.

Після проходження холодного фронту температура повітря знижується, тиск підвищується, а хмарність поступово зменшується.

 

 

На межі холодних східних і теплих західних повітряних течій, а точніше – на поверхні фронту з’являються хвилі повітряних мас, які доходять аж до землі. Тепла маса, що вторглася в холодну область, просувається вперед і утворює теплий фронт.

При утворенні циклону на північ вириваються сектори теплого повітря, на південь – холодного. Як правило, тепле повітря розміщується південніше від фронту, холодне – північніше. А хвилі повітряних мас рухаються із заходу на схід.

Циклон має форму вихора, у центрі якого знижений тиск і висхідний рух повітря. До периферії атмосферний тиск поступово зростає , Вихор закручується проти годинникової стрілки. Рухаючись у середніх широтах на схід, циклони мають швидкість 400-800 (1000 )км за добу. У фазі нормального становлення циклону чітко проглядається фрагмент теплої повітряної маси, оточеної з обох боків фронтами. Пізніше теплий сектор скорочується , фронти наближаються і з’єднуються – настає оклюзія циклону. З цього моменту циклон послаблюється, уповільнюється.

Здебільшого на фронті виникає кілька хвиль, що спричинюють серію циклонів. У тилу кожного з них холодні маси повітря проникають усе далі і далі на південь, що призводить до зміщення фронту в південному напрямі. Кожен новий циклон серії з’являється південніше від попереднього.

Щорічно на Європу приходить до 60 серій циклонів з Атлантики і Арктики.

У Південній частині циклону характер погоди такий самий, як в зоні теплого холодного фронтів. Змінюються фронти послідовно. Спочатку на дану територію переміщується теплий фронт, за ним – теплий сектор циклону та холодний фронт. Насуванню теплих повітряних мас передують перисті, перисто - шаруваті, високошаруваті та шарувато-дощові хмари, з останніх випадають опади. При цьому температура повітря підвищується, тиск знижується, а сила та швидкість вітру зростають.

Зміна теплого фронту на холодний супроводжується утворенням перисто-купчастих, висококупчастих, високошаруватих, купчасто-дощових хмар. З купчасто дощових хмар випадають зливові грозові дощі та дощі з градом. При цьому тиск знижується, вітер посилюється.

Там, де циклон проходить північною частиною і фронту немає, погода більш- менш стала.

У тилу циклонів, де холодне повітря по фронту вклинюється на південь, утворюється область підвищеного тиску, зароджуються антициклони. В антициклонах уповільнюється рух повітряних мас. Тут в центрі спостерігається максимальний атмосферний тиск, який до периферії поступово знижується, виникають вихрові рухи повітря за годинниковою стрілкою, ізобари найчастіше замкнені. Це зумовлює тиху і спокійну погоду, а вітер, якщо і виникає, то дуже слабкий. Тому горизонтальні баричні градієнти в антициклоні незначні.

У цілому в зоні антициклону триває суха і сонячна погода – холодна взимку і тепла влітку. Проте суха малохмарна погода протягом вегетаційного періоду нерідко спричинює посуху. Добовий хід метеоелементів помітно виражений. Фронтів тут немає. Швидкість просування незначна –25-30 км/год.

Антициклон охоплює значні території – до 2000 км. Над континентами в зимові місяці можуть установлюватися тривалі антициклони.

Отже, зародження, розвиток і переміщення циклонів та антициклонів є вирішальними факторами зміни погоди.





Переглядів: 984

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Погода. Періодичні та неперіодичні зміни погоди. | Причини виникнення посух

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.