Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Основні властивості ОР, характер зараження об'єктів, способи виявлення.

До ОР смертельної дії, що призначені для ураження або виведення з ладу живої сили на тривалий термін, відносяться: GB (зарин), GD (зоман), Vх (Ві-Ікс), HD (перегнаний іприт), HN (азотистий іприт), АС (синильна кислота), СК, (хлорциан), CG (фосген).

Отруйні речовининервово-паралітичної дії,зарин, зоман, VX, що уражають нервову систему, попадають в організм через органи дихання, шкірні покриви і тракт травлення. Крім того, вони викликають сильне звуження зіниць очей (міоз). Для захисту від них необхідний не тільки протигаз, але і засоби індивідуального захисту шкіри.

Зарин – це безбарвна або жовтувата летуча рідина майже без запаху (для наочності керівник показує пробірку з рідиною, що імітує зарин). Узимку не замерзає. Змішується з водою та органічними розчинниками в будь-яких співвідношеннях і добре розчиняється в жирах. Він стійкий до дії води, чим обумовлюється зараження джерел води на тривалий час, при звичайній температурі швидко руйнується розчинами лугів і аміаку. При влученні на шкіру людини, обмундирування, взуття, дерево та інші пористі матеріали, а також на продукти харчування зарин швидко в них усмоктується.

Отруєння розвивається швидко, без періоду схованої дії. При впливі смертельних доз спостерігається: звуження зіниць (міоз), виділення слини, утруднення подиху, блювота, порушення координації руху, утрата свідомості, приступи сильних судорог, параліч і смерть. Несмертельні дози зарину викликають ураження різного ступеня тяжкості в залежності від отриманої дози. При невеликій дозі відбувається тимчасове ослаблення зору (міоз) і стиснення в грудях; явища такого отруєння поступово проходять.

Зарин застосовується насамперед для ураження живої сили артилерією нанесенням вогневих нальотів (залпів), ракетами і тактичною авіацією. Пари зарину при середніх метеорологічних умовах можуть поширюватися по вітру до 20 км від місця застосування.

Виявлення парів зарину в повітрі і на місцевості здійснюється за допомогою ВПХР індикаторною трубкою з червоним кільцем і крапкою, або з червоним кільцем і двома крап-ками (ИТ – 44, ИТ - 51). На місцевості і місцевих предметах краплі зарину по зовнішніх ознаках знайти неможливо.

По ступені токсичності зарин є одною із сильнодіючих ОР. Концентрація його парів 0,02-0,05 г/м3 при вдиханні протягом 2-5 хв. може призвести до смертельного ураження; перебування без протигаза при концентрації зарину 0,0002-0,0003 г/м3 протягом 2 хв. приводить до звуження зіниць і утрудненню дихання, а протягом 15 хв. – до тяжкого отруєння (можливий смертельний результат). Безпечною концентрацією парів зарину вважається 0,0000005 г/м3. У районі розриву боєприпасів із зарином і в безпосередній близькості від нього можуть створюватися такі концентрації ОР, що одного подиху досить, щоб одержати ураження. Тому при розриві боєприпасів поблизу необхідно негайно затаїти подих, закрити очі, надягти протигаз і зробити різкий видих.

Зарин застосовується для зараження повітря (парами, туманом), однак деяка частина його при розриві боєприпасів залишається на місцевості у виді крапель (особливо в воронках від боєприпасів, що розірвалися,). Тому знаходитися без протигазів на ділянках, де застосовувалися боєприпаси з зарином, можливо влітку лише через кілька годин, узимку – через 1–2 доби.

При діях підрозділів на техніці в атмосфері, зараженій зарином, особовий склад повинний використовувати протигази, а при діях на зараженій місцевості в пішому порядку, крім того, надіваються захисні панчохи. При застосуванні противником зарину по об'єктах, розташованих у лісі, у низинах, особливо вночі і при відсутності вітру, можуть утворюватися великі концентрації його парів, тому при тривалому перебуванні в такому районі для захисту необхідно використовувати не тільки протигаз, але і захисний комплект у виді комбінезона.

Крім засобів індивідуального захисту для захисту особового складу від ураження зарином і іншими ФОР використовуються колективні засоби захисту: герметичні пересувні об'єкти (танки, БМП і ін.), укриття, а також під брустверні бліндажі, перекриті щілини і ходи сполучення, що захищають від крапель і аерозолів. Пересувні об'єкти і укриття обладнаються фільтровентиляційними комплектами, що забезпечують перебування особового складу в них без засобів індивідуального захисту.

Пари зарину здатні адсорбуватися обмундируванням і після виходу з зараженого повітря знову випаровуватися, заражаючи чисте повітря. Це особливо небезпечно при вході в закриті приміщення і укриття.

Зоман – безбарвна і майже без запаху рідина, по своїх властивостях дуже схожа на зарин; діє на організм людини, як зарин, але токсичніше в 5-10 разів. Засоби застосування, виявлення і дегазації зоману, а також засоби захисту від нього ті ж, що і при застосуванні зарину.

Особливість зоману полягає в тому, що він заражає місцевість на більш тривалі терміни, ніж зарин. Небезпека смертельного ураження на місцевості, зараженої зоманом, зберігається влітку до 10 г (у місцях розривів боєприпасів – до 30 г), узимку – до 2-3 діб, а небезпека міотичного ураження влітку – до 2-4 діб, узимку – до 2-3 тижнів. Пари зоману в небезпечних концентраціях можуть поширюватися по вітру на десятки кілометрів від місця застосування. Озброєння і військова техніка, заражені краплями зоману, після її дегазації може експлуатуватися без засобів захисту шкіри, але становить небезпеку ураження через органи дихання.

– мало летюча безбарвна рідина, що не має запаху і не замерзаюча узимку. Місцевість, заражена Vх, залишається небезпечною для ураження шкірно - резорбтивним шляхом улітку до 7-15 діб, а узимку – на весь період до початку тепла. Воду заражає на дуже тривалий термін.

Основний бойовий стан Vх – аерозоль. Аерозолі, утворені вибухом артилерійських снарядів і касетних елементів або авіаційних боєприпасів, заражають приземні шари повітря і поширюються по напрямку вітру на значну глибину (до 5-20 км); вони уражають живу силу через органи дихання, відкриті ділянки шкіри і звичайне літнє армійське обмундирування, а також заражають місцевість, озброєння, військову техніку і відкриті водойми. Аерозолі, утворені боєприпасами виливного типу, найбільш ефективно уражають через відкриті ділянки шкіри і звичайне літнє армійське обмундирування. Імпрегноване обмундирування надійне захищає від аерозолів Vх.

Токсичність Vх по дії через органи дихання вище зарину в 10 разів, а в крапельно-рідкому стані через оголену шкіру – у сотні разів. Для смертельного ураження через оголену шкіру і при влученні усередину організму з водою і їжею досить 2 мг ОР.

Симптоми ураження через органи дихання аналогічні тим, що викликаються зарином. При ураженні аерозолем Vх через шкіру симптоми отруєння можуть виявлятися не відразу, а через якийсь час – до декількох годин. При цьому з'являється посмикування м'язів в місці потрапляння ОР, потім – судороги, м'язова слабість і параліч. Крім того, можуть спостерігатися утруднення дихання, слинотеча, гноблення центральної нервової системи.

Засоби виявлення, захист і перша допомога від Vх ті ж, що і для зарину. Крім того, для виявлення Vх в аерозольному стані використовується плівка АП-1.

При зараженні особового складу крапельнорідкими ОР і їхніми аерозолями необхідно негайно провести дегазацію відкритих ділянок тіла за допомогою ІПП і замінити заражене обмундирування. Озброєння і військова техніка, заражені краплями Vх, становлять небезпеку влітку протягом 1-3, узимку – 30-50 діб. Після дегазації озброєння і військової техніки небезпека ураження через органи дихання виключається, але можливе ураження при контакті з незахищеними ділянками тіла за рахунок ОР, що всмокталася у фарбу, дерево, гуму, а потім виступила на поверхню. Дегазація озброєння і військової техніки, заражених Vх, здійснюється дегазуючим розчином № 1, полідегазуючою рецептурою РД або водяними суспензіями гіпохлоритів кальцію.

 

Шкірно-наривні отруйні речовини (основною ОР шкірно-наривної дії є іприт).

Іприт (перегнаний) – безбарвна або світло-жовта рідина зі слабким запахом, важче води. При температурі близько 14°С замерзає. Технічний іприт має темно-буре забарвлення і сильний запах, що нагадує запах часнику або гірчиці. Використовуючи набір імітаторів ОР, керівник показує зовнішній вигляд іприту.

На повітрі іприт випаровується повільно. У воді він розчиняється погано; добре розчи-няється в спирті, бензині, гасі, ацетоні та інших органічних розчинниках, а також у різних оліях і жирах. Легко усмоктується в дерево, шкіру, тканини і фарбу.

Іприт має багатобічну дію. Він уражає шкіру та очі, дихальні шляхи і легені. При влу-ченні в шлунково-кишковий тракт із їжею і водою при дозі 0,2 г викликає смертельне отру-єння. Іприт має період схованої дії і кумулятивний ефект.

Іприт може застосовуватися в хімічних авіаційних бомбах, виливних авіаційних приладах, артилерійських снарядах і мінах, хімічних фугасах для нанесення ураження особо-вому складу шляхом зараження повітря (парами, аерозолем) або краплями ОР, а також для зараження місцевості, озброєння і військової техніки.

Наявність парів іприту визначається за допомогою ВПХР індикаторною трубкою з жовтим кільцем (ИТ - 36), ступені зараження зазначені на етикетці касети.

Для захисту від іприту використовуються протигаз і засоби захисту шкіри: загальновійськовий захисний комплект (ЗЗК) і загальновійськовий комплексний захисний костюм (ЗКЗК). Для захисту від парів іприту застосовується протигаз і ЗКЗК, а від крапе-льнорідкого іприту – протигаз і ЗЗК (при плащі, надягнутому в рукава або у виді комбіне-зона).

Крім засобів індивідуального захисту від шкірно-наривних ОР використовуються засоби колективного захисту і фортифікаційні споруди.

При влученні крапель іприту на шкіру або обмундирування проводиться обробка заражених місць за допомогою ІПП. Очі промивають 2% розчином питної соди або чистою водою. Рот і носоглотку прополіскують також 2% розчином питної соди (чистою водою).

Для дегазації озброєння і військової техніки, заражених іпритом, застосовуються дегазуючий розчин № 1, дегазуюча рецептура РД, водяні суспензії і кашки гіпохлоритів кальцію; можуть бути використані розчинники і водяні розчини миючих речовин; дегазація здійснюється за допомогою дегазаційних машин і різних дегазаційних комплектів.

Місцевість, окопи, траншеї та інші споруди дегазуються водяними суспензіями і кашками гіпохлоритів кальцію.

Білизна, обмундирування і спорядження дегазуються кип'ятінням у бучильних установках, а також гарячим повітрям або пароповітряно-аміачною сумішшю в спеціальних дегазаційних машинах.

Продукти, фураж, жири та олії, заражені крапельнорідким іпритом, до вживання непридатні і підлягають знищенню. Вода, заражена іпритом, знешкоджується в спеціальних установках.

До числа ОРзагально отрутної дії відносяться синильна кислота і хлорциан. Вони відносяться до резервних OР.

Синильна кислота– безбарвна рідина, що швидко випаровується з запахом гіркого мигдалю. На відкритій місцевості швидко улетучується (за 10-15 хв.); на метали і тканини не діє. Вона може застосовуватися в хімічних авіаційних бомбах великого калібру. У бойових умовах на організм діє тільки при вдиханні зараженого повітря, уражаючи кровоносну і центральну нервову системи.

При вдиханні парів синильної кислоти з'являється присмак металу в роті, роздратування горла, запаморочення, слабість, почуття страху. При важкому отруєнні симптоми підсилюються і, крім того, з'являється болісна задишка, сповільнюється пульс, розширюються зіниці, наступає утрата свідомості, з'являються сильні судороги, відбувається мимовільне відділення сечі і калу. У цій стадії судорожна напруга м'язів змінюється їх повним розслабленням, дихання стає поверхневим; ця стадія закінчується зупинкою дихання, паралічем серцевої діяльності і смертю.

Виявлення синильної кислоти здійснюється за допомогою ВПХР індикаторною труб-кою з трьома зеленими кільцями (ИТ - 45).

Засобом захисту від синильної кислоти є загальновійськовий протигаз.

Синильна кислота не заражає місцевість, озброєння і військову техніку. При зараженні приміщень і закритих об'єктів їх необхідно провітрити. Харчові продукти, заражені синиль-ною кислотою, після провітрювання можна вживати.

Хлорциан– безбарвна, більш летуча, ніж синильна кислота, рідина з різким неприєм-ним запахом. По своїм токсичним властивостях хлорциан аналогічний синильній кислоті, але на відміну від неї подразнює, крім того, верхні дихальні шляхи та очі.

Засоби застосування, захисту, виявлення ті ж, що і для синильної кислоти.

 

ОР задушливої дії. Основним представником цієї групи ОР є фосген і дифосген. Вони відноситься до резервних ОР.

Фосген– безбарвний газ, важче повітря, із запахом, що нагадує запах прілого сіна або гнилих фруктів. Погано розчиняється у воді, добре в органічних розчинниках. На метали при відсутності вологи не діє, у присутності вологи викликає іржавіння.

Фосген – типова нестійка ОР, застосовується для зараження повітря. Хмара зараженого повітря, що утворюється при, розриві боєприпасів може зберігати уражаючу дію не більш 15-20 хв.; у лісі, ярах і інших укритих від вітру місцях при наявності інверсії можливий застій зараженого повітря і збереження вражаючої дії до 2-3 г.

Фосген діє на органи дихання, викликаючи гострий набряк легень, що веде до різкого порушення надходження кисню в організм і приводить до смерті.

Фосген має кумулятивну дію. Перші ознаки ураження (слабке подразнення очей, сльозотеча, запаморочення, загальна слабість) зникають з виходом із зараженої атмосфери – наступає період схованої дії (4-5 г), протягом якого розвивається ураження легеневої тканини. Потім стан ураженого різко погіршується: з'являється кашель, посиніння губ і щік, головний біль, задишка. Спостерігається підвищення температури тіла до 39°С. Смерть наступає в перші дві доби від набряку легень. При високих концентраціях фосгену (>40 г/м3) смерть наступає практично миттєво.

Фосген виявляється за допомогою ВПХР індикаторною трубкою з трьома зеленими кільцями (ИТ - 45).

Захист від фосгену – загальновійськовий протигаз. При ураженні фосгеном на ураже-ного необхідно надягти протигаз, винести його з атмосфери ОР, створити спокій і попере-дити охолодження організму; штучне дихання проводити забороняється. Необхідно швидше доставити ураженого на пункт медичної допомоги.

Дегазація фосгену в польових умовах не потрібна; при зараженні приміщень і закритих об'єктів їх необхідно провітрити.

Воду фосген практично не заражає. Продукти, які підпали впливу парів фосгену, після провітрювання (до зникнення запаху) або після термічної обробки придатні до вживання.

 

ОР, що тимчасово виводять з ладу.ОР цієї групи з'явилися порівняно недавно. До них відносяться психохімічні речовини, що діють на нервову систему і викликають психічні розлади.

BZ– кристалічна речовина білого кольору, без запаху, бойовий стан – аерозоль (дим). У бойовий стан переводиться способом термічної сублімації. BZ споряджаються авіаційні хімічні бомби, касети, шашки. Незахищених людей уражає через органи дихання і шлунково-кишковий тракт. Період схованої дії 0,5-3 г у залежності від дози. При ураженні BZ порушу-ються функції вестибулярного апарату, починається блювота. У подальшому, приблизно протягом 8 год., з'являється заціпеніння, загальмованість мови, після чого наступає період галюцинацій і збудження.

Аерозолі BZ, поширюючись по вітру, осідають на місцевість, обмундирування, озброєння і військову техніку, викликаючи їх стійке зараження.

Захист від BZ – протигаз. Дегазація озброєння і військової техніки, заражених BZ, може здійснюватися обробкою водяними суспензіями ГК, а також змиванням водою, розчинниками і розчинами миючих речовин. Обмундирування підлягає витрушуванню і пранню.

Виявлення BZ здійснюється за допомогою ВПХР індикаторною трубкою з коричневим кільцем (ИТ – 46).

До ОР подразнюючої дії відносяться адамсит (ДМ), хлорацетофенон (CN), Си-Эс (CS) і Си-Ар (CR).

Подразнюючі ОР використовуються в основному для поліцейських цілей. Високотоксичні подразнюючі ОР (наприклад, CS і CR) можна застосовувати в бойовій обстановці для виснаження живої сили противника.

Си-Эс (CS)– біла або світло-жовта кристалічна речовина, помірно розчинна у воді, добре розчинна в ацетоні і бензолі, при малих концентраціях подразнює очі (у 10 разів сильніше хлорацетофенону) і верхні дихальні шляхи, при великих концентраціях викликає опіки відкритих ділянок шкіри і параліч органів дихання. При концентраціях 5-10-3 г/м3 особовий склад виходить з ладу миттєво. Симптоми ураження: печіння і біль в очах і в грудях, сльозотеча, нежить, кашель. При виході з зараженої атмосфери симптоми поступово проходять протягом 1-3 г.

Застосовуватися CS може у виді аерозолю (диму) за допомогою авіаційних бомб і касет, артилерійських снарядів, мін, генераторів аерозолів, ручних гранат і патронів. Бойове застосування здійснюється у виді рецептур CS-1 і CS-2. CS-1 – практично чиста речовина, зберігається на місцевості близько 14 діб, а CS-2 – рецептура більш стійка і зберігається до 30 діб за рахунок того, що кожна частка чистого CS покрита водовідштовхувальною плівкою із силікону.

Виявлення CS здійснюється за допомогою ВПХР індикаторною трубкою з трьома білими кільцями або трубкою з двома білими кільцями і білою крапкою.

Захист від CS–протигаз і укриття з фільтровентиляційним устаткуванням.

Си-Ар (CR)– ОР подразливої дії, значно токсичніше CS. Це тверда речовина, слабко розчинна у воді. Володіє сильною подразливою дією на шкіру людини.

Засоби застосування, ознаки ураження і захист ті ж, що і для CS. Виявлення CR здійснюється за допомогою ВПХР індикаторною трубкою з одним білим кільцем і білою крапкою.

При ураженні ОР подразливої дії очі не слід терти; необхідно вийти з зараженої атмос-фери, стати обличчям до вітру, промити очі і прополоскати рот водою або 2% розчином питної соди.

В даний час на озброєння ряду армії прийняті бінарні боєприпаси з ОР типу зарин і Vх, що одержали позначення GB-2 і Vх-2. У цих боєприпасах два компоненти ОР споряджаються роздільно, ОР утвориться в період доставки боєприпасів до цілі.
Переглядів: 872

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Антидоти і порядок їхнього використання. Само і взаємодопомога при ураженні ОР.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.