Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Розсуви

Зсуви

Горсти

До горстів відносяться лінійні структури, утворені скидами, підкидами, скидо-зсувами і підкидо-зсувами, центральні ділянки яких припідняті відносно периферійних. За рахунок денудації в центральних ділянках горстів вскриваються більш давні породи, ніж в крайових частинах. Розрізняють прості і складні горсти (рис. 8.17).

Прості горсти утворюються двома-трьома скидами або підкидами; в складних горстах бере участь більша кількість розривів.

Горсти можуть розвиватися як після осадконакопичення, накладаючись на вже сформовані структури, так і одночасно з осадконакопиченням. В останньому випадку утворення осадків відбувається в крайових ділянках за рахунок руйнації і розмиву припіднятих центральних ділянок горсту.

 

 

Рисунок 8.17 - Схема горстів у розрізах

 

Найбільш розповсюджені горсти з відносно невеликими лінійними розмірами – від одиниць до десятків кілометрів при ширині в сотні метрів. Часто горсти формуються одночасно з грабенами при рифтогенезі.

Крім паралельного розташування ліній розривів, спостерігаються радіальні, кільцеві, розгалужені та перисті розриви скидового і підкидового характеру, які в цілому являють собою горсти та грабени.

 

 

Зсувами називають розриви, зміщення вздовж яких відбувається в горизонтальному напрямку – за простяганням зміщувача (рис. 8.18).


Рисунок 8.18 - Зсуви: а - крутий; б - похилий; в - горизонтальний

 

У зсувах розрізняють блоки (крила), зміщувач, кут нахилу зміщувача і амплітуду зміщення.

За кутом нахилу зміщувача зсуви поділяються на горизонтальні (кут нахилу від 00до 100), похилі (кут нахилу від 100 до 450), круті (кут нахилу від 450 до 800), вертикальні (кут нахилу зміщувача від 800 до 900).

По відношенню до простягання порушених порід зсуви можуть бути повздовжніми, діагональними (косими) та поперечними; крім того зсуви можуть бути узгодженими і неузгодженими (за аналогією із зсувами).

За відносним положенням блоків у плані розрізняють праві і ліві зсуви: праві – якщо переміщення блоків відбувається за годинниковою стрілкою, і ліві – якщо переміщення відбувається проти годинникової стрілки.

Напрямок переміщення блоків в зсувах може бути встановлений за борознами ковзання, які на поверхні зміщувача мають горизонтальне положення. Зсуви, зображені на картах, відрізняються від скидів і підкидів за структурними особливостями порушених шарів.

У зсувах при переміщенні блоків в положення, яке вони займали до виникнення розриву, кінці розірваних структур сходяться і структура відновлюється як ціла (рис. 8.19). У скидах і підкидах геологічна будова блоків на поверхні зазвичай різко відмінна, тому переміщення їх вздовж зміщувача в горизонтальному напрямку не може відновити форму структури, яка існувала до розриву.

 

 
 

Рисунок 8.19 - Зсув (а) і скид (б) в плані

Часто зміщення блоків в розривах відбувається не строго вертикально і не в горизонтальному напрямку, а навскіс по відношенню до горизонту. В цьому випадку в розривах проявляються як зсувна, так і скидова або підкидова складові і розриви називаються скидо-зсувами або підкидо-зсувами.

Зсуви являють собою найбільш розповсюджену групу розривних порушень у земній корі, які утворюються внаслідок впливу на гірські породи протилежно направлених сил (пари сил). Зсуви проявляють себе як на невеликих ділянках територій, так і в межах структур регіонального плану, простягаючись на тисячі кілометрів.

 

Розсуви це розриви, в яких переміщення блоків відбувається перпендикулярно до поверхні відриву. При розсуві збільшується порожнина між блоками, тому розсуви частіше, ніж інші види розривів, заповнені гірськими породами та мінералами пізнішої генерації. З ними пов’язані поодинокі крупні вертикальні дайки, які заповнюють зміщувачі розсувів, а також лінійні дайкові пояси.

 




Переглядів: 548

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Грабени | Глибинні розломи

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.