МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Vaselini ad 50,0Настій Infusum - н. відм., Infusi - р. відмінок однина Відвар : Decoctum - н. відм., Decocti - р. відм. – однина Настої і відвари - це водні витяжки з рослинної сировини або водні розчини спеціальних екстрактів. Для виготовлення настоїв і відварів користуються інфундирками (infudo- заварювати, обливати) - закритими посудинами із фарфору, нержавіючої сталі або емальованими. Рослинну сировину подрібнюють, кладуть в інфундирку, заливають водою кімнатної температури, закривають кришкою і нагрівають на киплячій водяній бані. У таких умовах інфундирку з сировиною витримують протягом 15 хвилин для виготовлення настоїв і 30 хвилин для відварів, потім інфундиркузнімають, i охолоджують - настої -45 хвилин, відвари - 10 хвилин та проціджують Настої та відвари виписують тільки у скороченій формі пропису Rр.: Infusi herbae Thermopsidis 0,6 - 200 ml D. S. Вживати по 1 стол. ложці 3 рази на день. Rр.: Decocti corficis Frangulae 10,0 - 200 ml D.S. Вживати по 1 ст. ложці на ніч. Настої та відвари призначають ложками або склянками, або використовують зовнішньо. Настої готують iз листя, квітів, стебел рослин, а відвари - з коріння, кори, корневищ.
Настойка Tinctura - н. відм.; Tincturae - р. відм. Однина Настойки спиртові, спирто-водні, спирто-ефірні рідкі витяжки темного кольору переважно з рослинної сировини. Якщо рослини містять сильнодіючі речовини, то настойки з них .готують в концентрації 1:10, а з тих рослин, що не містять сильнодіючих речовин настойки з них готують в концентрації 1:5. Настойки готують в умовах виробництва, вони офіційні тому в рецептах не вказують частини рослин, з яких їх готують та концентрацію. Настойки дозуються краплями. Rр.: Tincturae Valerianae 30 ті D. S. Вживати 20 крапель 3 рази на день. Екстракт - Extractum- н. відм., Extracti - р. відм. однина Екстракти - згущені витяжки із лікарської рослинної сировини. Як екстрагуючу речовинy використовують воду, спирт, ефір, спирто-водний розчин. За консистенцією розрізняють: Extractum fluidum - екстракт рідкий - Extractum spissum- екстракт густий - Extractum siccum- екстракт сухий Виготовляють екстракти в умовах виробництва е концентрації 1:1 або 1:2, вони офіційні, дозуються краплями. Rр.: Extracti Viburni fluidi 20 ті D. S. Вживати по 30 крапель 2 рази на день. Новогаленові препарати - це водні, водно-спиртові та ін. витяжки із рослинної сировини. Від галенових відрізняються тим, що максимально очищені від "баластних" речовин, мають вищу фармакологічну активність, їх виготовляють в умовах виробництва, вони офіціальні, призначають для внутрішньогозастосування і парантерально. Rр.: Adonisidi 15мл D.S. Вживати по 15 крапель 3 рази на день. 6.Mixtura - Н. відм. однина. Мікстура - це рідка лікарська форма для внутрішнього або зовнішнього вживання, утворюється при змішуванні у розчиннику двох і більше твердих або рідких лікарських речовин. Якщо до настоїв або відварів додати лікарські речовини, то такі суміші теж є мікстурами. Мікстури можуть бути каламутними та мати осад. Розчинником у мікстурах бувають дистильована вода, настій, відвар. Мікстури зручні для призначення, лікарські речовини в них краще всмоктуються і швидше діють на організм порівняно з порошками і таблетками, але вони неточні у дозуванні, не портативні і не стійкі. Форма пропису:а) розгорнута: Rр.: Natrii bromidi 4,0 T – rae Valerianae 10 мл Аq. dest. 200 мл М.D.S. Вживати по 1 стол. ложці 3 рази на день б) напівскорочена: Rр. : Sol. Natrii bromidi 2 % - 200мл T – rae Valerianae 10 мл М.D.S. Вживати по 1 стол. ложці 3 рази на день.
Rр.: Inf. h. Adonidis vernalis 6,0 - 180 мл Kalii bromidi 4,0 Sirupi simplicis 20,0 М.D.S . Вживати по 1 стол. ложці 3 рази на день.
7.Лінімент – Linimentum - Н. відм., Linimenti - р. відм. однина. Лініментн - рідкі мазі, що мають вигляд однорідної драглеподібної маси або густої рідини, яка плавиться при температурі тіла. Застосовують лініменти зовнішньо для втирання в шкіру, накладання на рани, опіки, виразки. Виписують лініменти розгорнутим способом: Rр. : Xeroformii Picis liquidae Betulae aa 3,0 Olei Ricini аа 100 мл М.f. linimentum. D. S. Для лікування ран. Офіцiальні лініменти випускають у скороченій формі пропису, але якщо промисловість випускає один лінімент в кількох концентраціях, то концентрацію необхідно вказати: Rр. : Linimenti Synthomycini 5 % - 25 мл D.S Наносити на рану. М’які форми ліків та форми ліків для ін’єкцій
1. Мазь- Unguentum – називний відмінок, однина Unguenti - родовий відмінок, однина. Мазь – недозована форма м’якої консистенції для зовнішнього застосування. Готують їх за допомогою змішування лікарських речовин (basis) з фарматворчими речовинами – мазевими основами (constituens). Найчастіше застосовують такі мазеві основи: Vaselinum - вазелин; Lanolinum - ланолін; Adeps suilus depuratus - смалець очищений. Мазева основа в певній мірі визначає якість мазі. Мазі, виготовлені на свинячому жирі, швидко псуються внаслідок гідролізу жиру. Мазі, які виготовлені на вазелiні і ланоліні, достатньо стійкі і можуть зберігатися тривалий час. Свинячий жир і ланолін сприяють всмоктуванню. Через шкіру лікарських речовин. Вазелін через шкіру не всмоктується, тому його використовують для виготовлення мазей поверхневої дії. Готують мазі в аптеках та в умовах виробництва. Виписують мазі в скороченій та розгорнутій формі пропису. Скорочена форма пропису використовується якщо мазь містить одну лікарську речовину і в якості мазевої основи – вазелін, та при виписуванні мазі промислового виробництва. При виписуванні офіцинальної мазі її концентрацію не вказують. а) скорочена форма пропису: Rp.: Unguenti Dermatoli 5% - 50,0 D.S. Змащують уражену ділянку шкіри. б) розгорнута форма пропису: Rp.: Anaesthesim 0,5 Xeroformii 5,0 Vaselini ad 50,0 M.f. unguentum D.S. Змащують уражену ділянку шкіри. в) офіцинальна мазь: Rp.: Unguenti Adiurecrini 10,0 D.S. Закладати в ніс 2 рази на день.
2. Паста – Pasta - називний відмінок, однина, Pastae - родовий відмінок, однина. Паста – різновид мазі, яка містить від 25% до 65% порошкоподібних речовин, тобто це густа мазь. Як основу при виготовленні паст використовують ті ж самі речовини, що й при виготовленні мазей. Якщо порошкоподібні лікарські речовини, які містяться в пасті складають менше 25% її маси, то необхідно збільшити їх кількість за рахунок додавання індиферентних речовин (тальк, крохмаль, оксид цинку, біла глина та інше). Офіцинальні пасти виписують скороченим способом: Rp.: Pastae Zinci 30,0 D.S. Прикладати до уражених ділянок шкіри. Всі інші пасти виписують тільки розгорнутим способом. Rp.: Zinci oxydi 10,0 Talci 15,0 M.f. pasta. D.S. Накладати на пошкоджені ділянки шкіри.
3. Лінімент – Linimentum – називний відмінок, Linimentі родовий відмінок, однина. Лініменти – рідкі мазі, що мають вигляд однорідної дражеподібної маси або густої рідини, яка плавиться при температурі тіла. Застосовуються лініменти зовнішньо для втирання в шкіру, накладання на рани, опіки, виразки. Виписують лініменти розгорнутим способом: Rp.: Xeroformii Picis liquidae Betulae aa 3,0 Olei Ricini ad 100 ml M.f. linimentum D.S. для лікування ран. Офіцінальні лініменти виписують у скороченій формі пропису, але якщо промисловість випускає один лінімент в кількох концентраціях, то концентрацію необхідно вказати: Rp.: Linimenti Synthomycini 5% - 25 ml D.S. наносити на рану.
4. Пластир – Emplastrum - називний відмінок однина, Emplastrі – родовий відмінок, однина. Це лікарська форма у вигляді пластичної маси, що розм’якшується при температурі тіла і щільно прилипає до шкіри. Призначені для зовнішнього застосування. Розрізняють: а) пластирі тверді при кімнатній температурі, які розм’якшуються при температурі тіла; б) рідкі, або шкірні клеї – рідини, що здатні утворювати на шкірі еластичну плівку. Пластирі зберігають тепло і сприяють глибшому проникненню і дії лікарських речовин. Пластирі використовують для захисту ушкодженої шкіри від зовнішнього впливу, для фіксації пов’язок, стягання країв рани, для місцевої дії лікарських речовин на шкіру та ін. Виписують пластирі в скороченій формі пропису. Rp.: Еmplastrі Caрsici № 2 D.S.
5. Супозиторії – Suppositorium – називний відмінок, однина та знахідний відмінок, однина, Suppositoriа - знахідний відмінок, множина. Супозиторії – це дозована лікарська форма, яка при кімнатній температурі має тверду консистеенцію, а при температурі тіла розтоплюється. Складаються супозиторії із лікарської речовини (одна або декілька) і основи, найкращою основою є масло какао.
Розрізняють: а) ректальні свічки ( suppositoriа rectalia) – мають форму конуса або циліндра з округленим кінцем, їх маса 1,1-4,0; б) вагінальні свічки ( suppositoriа vaginalia) – можуть бути сферичними, яйцеподібні або у вигляді плоского тіла з заокругленим кінцем, їх маса 1,5-6,0.
Правила виписування: а) супозиторії промислового виробництва, що містять одну лікарську речовину: Rp.: Suppositorium cum Novocaino 0,1 D.t.d. № 10 S. Вводити в пряму кишку по 1 свічці двічі на день. б) складні свічки, що мають умовну назву: Rp.: Suppositorium ”Bethyolum” №10 D.S. Вводити в пряму кишку по 1 свічці двічі на день. в) супозиторії, які виготовлені в аптеці: Rp.: Euphyllini 0,15 Olei Cacao 3,0 M.f. suppositorium rectale D.t.d. № 20 S. Вводити в пряму кишку по 1 свічці на ніч. У рецепті можна не вказувати кількості cjnstituens, замість цього пишуть guantum satis (g.s.) – скільки потрібно: Rp.:Euphyllinі 0,15 Olei Cacao guantum satis ut fiat suppositorium rectale D.t.d. № 20 S. Вводити в пряму кишку по 1 свічці на ніч.
До лікарських форм, призначених до парентерального введення належать стерильні водні і олійні розчини, зависи й емульсії, а також порошки й таблетки, з яких готують розчини для ін’єкцій. Основними вимогами, що ставляться державною фармакопеєю до лікарських форм для ін’єкцій, є такі: стійкість, чистота, апірогенність і стерильність. Тому при їх виготовленні дотримують умов, щоб запобігти їх забрудненню сторонніми речовинами і мікроорганізмами (асептичні умови). До розчинів, що вводяться в організм хворого у значних кількостях, ставляться додаткові вимоги: ізотонічність, ізогідричність, ізоіонічність, ізов’язкість. Методи стерилізації: 1. Нагрівання гарячим повітрям у сушильній шафі. 2. Нагрівання насиченою парою в автоклаві. 3. Тиндалізація. 4. Бактеріальна фільтрація в асептичних умовах через мікропористі стерильні фільтри. 5. Хімічна обробка за допомогою антисептичних речовин та консервантів.
Правила виписування розчинів для ін’єкцій: а) в ампулах: Rp.: Solutionis Analgini 50% - 2 ml D.t.d. 10 in ampullis S. Вводити внутрішньом’язово по 2 мл 1 раз на день. б) у флаконі: Rp.: Ampicillini natrii 0,5 D.t.d. № 20 S.Вводити внутрішньом’язово по 0,5 мг 4 рази на день, розчинивши в 2 мл 0,5% розчину новокаїну. в) розчини для ін’єкцій, які готуються в аптеці, підлягають обов’язковій стерилізації. В рецептах це відмічається словом “Sterilisetur”. Rp.: Solutionis Glucosi 5% - 200 ml Sterilisetur! D.S.Вводити внутрішньовенно крапельно 200мл. Розчин для ін’єкцій готують на воді для ін’єкцій(бідистильована, стерильна, апірогенна вода – не викликає підвищення температури тіла при парентеральному введенні). Rp.: Glucosi 10,0 Aquae pro injectionibus ad 200 ml M. Sterilisetur! D.S. Вводити внутрішньовенно крапельно 200 мл.
|
||||||||
|