Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Сутність капітального будівництва

Народне господарство країни включає у себе окремі галузі, які залежно від виконуваних функцій відносяться до сфери матеріального виробництва або до невиробничої сфери. Сфера матеріального виробництва охоплює промисловість, будівництво, енергетику, сільське господарство, транспорт і ряд інших галузей народного господарства, які створюють матеріальні блага. До невиробничої сфери відносяться: освіта, культура, наука, охорона здоров'я і інші галузі, які в своїй діяльності не створюють матеріальних благ.

В економічній, учбовій і спеціальній літературі до цього часу не сформульоване загальноприйняте визначення поняття «капітальне будівництво». В працях учених і фахівців, в директивних і нормативних документах капітального будівництва визначення даються через поняття «галузь», «базова галузь», «сфера діяльності» і інші. Дані визначення недостатньо повно відображають структурний і функціональний зміст капітального будівництва, склад його учасників і багатогалузеву кооперацію їх діяльності щодо перетворення капітальних вкладень до основних фондів при створення готової «будівельної продукції».

На наш погляд, капітальне будівництво – це процес створення нових, реконструкції, розширення і технічного переозброєння діючих об'єктів виробничої і соціальної інфраструктури. Для цього процесу характерні тривалість виробничого циклу, значна різноманітність об'єктів будівництва (реконструкції, розширення), здійснення виробничого процесу на місці майбутнього функціонування основних фондів. До сфери капітального будівництва відносяться:

  1. споруда будівель і об'єктів виробничого і невиробничого призначення;
  2. монтаж устаткування;
  3. проектно-пошукові, бурові і інші роботи, пов'язані із спорудою відповідних об'єктів;
  4. капітальний ремонт будівель і споруд.

Об'єктом будівництва є кожний будинок (виробничий корпус або цех, склад, вокзал, овочесховище, житловий будинок, клуб і і ін.), що окремо стоїть, або споруда (міст, тунель, платформа, гребля і і ін.) зі всім дотичним до нього устаткуванням (галереями естакадами і і ін.), устаткуванням, меблями інвентарем, підсобними і допоміжними пристроями, а також, при необхідності, з прилеглими до нього інженерними мережами водопостачання, каналізації, газопостачання, теплопостачання, електропостачання, радіофікації і ін.) і загально-майданчиковими роботами (вертикальне планування, впорядкування, озеленення і ін.).

Об'єктом будівництва може бути сукупність будинків і споруд, має загальне технологічне або інше призначення (блок цехів, котельна разом з складом палива, декілька резервуарів, водозабірних, очисних або інших споруд).

При   будівництві   підприємств,   виробничих   або житлово-цивільних   комплексів окремими   об'єктами,     що входить   до складу   будівництва,   бути   зовнішні   мережі   з обслуговуючими і допоміжними спорудами до них (водопостачання, каналізація, теплофікація, газифікація, енергопостачання і  ін.), під'їзні шляхи, внутрізаводські або внутрішньоквартальні шляхи, інші загально-майданчиковими роботи.
Будинок (корпус), в якому розміщуються декілька цехів, вважається одним об'єктом.

При віднесенні до окремих об'єктів тих або інших будинків і споруд ураховуються також особливості спеціалізованих видів будівництва.
Прикладами окремих об'єктів будівництва можуть служити:

  1. в житлово-цивільному будівництві - будівництво житлового будинку, школи, кінотеатру із зовнішніми службами, що підводять лінії водопроводу, опалювання, газифікацію, електропостачання, каналізацію, внутрішні сантехнічні пристрої, освітлення і інвентар;
  2. в нафтовій і газовій промисловості – нафтова або газова свердловина (експлуатаційна або розвідувальна) зі всім до неї устаткуванням, що відносить, допоміжними спорудами і роботами: компресорна станція, установки по обезводненню, обезсоліванню, для стабілізації нафти і т.д.;
  3. у вугільній і гірничорудній промисловості - споруда підземних машин, надшахтне споруда стовбура, будівля лебідок, споруда станції рятувальника, склад матеріалів, котельна, споруда вентиляторів, перевантажувальна станція, будинок дробильно-сортувального відділення, всі роботи з проходки і устаткуванню гірських вироблень і інші підземні споруди шахти;
  4. в лісовій і деревообробній промисловості - ділянка по сортуванню або по обробки деревини, ремонтна майстерня; цех лісопильний; цех по виробництву дерево - струмкових і дерево волоконних плит; шлях лісовоза і т.д.;
  5. в меліорації і водяному господарстві - канал або ділянка каналу зі всіма спорудами, земельна площа яка підлягає меліорації, зі всіма спорудами і видами робіт;
  6. в залізничному будівництві - земляна дамба або верхня будівля шляху в межах перегонки або окремого пункту, лінії зв'язку, СЦБ (сигналізації, централізації, блокування), енергопостачання або контактної мережі на певній ділянці;
  7. в автодорожньому будівництві - земельна дамба, дорожній одяг, водопропускні труби і інші споруди в межах ділянки автодороги. При лінійному будівництві (залізні і автомобільні шляхи, лінії електропередачі і зв'язки, магістральні трубопроводи і ін.) об'єктом будівництва може бути група будинків або споруд у межах однієї з ділянок (наприклад: підпірні стіни, протиобвальні і протизсувні споруди, водопропускні труби; в межах перегонки: стрілочні місця, пункти технічного огляду; в межах роздільного пункту: об'єднання підсилювальних пунктів, засобів зв'язку і СЦБ - на певній ділянці).

Якщо на будівельному майданчику за проектом зводиться лише один об'єкт основного призначення, без будівництва підсобних і допоміжних об'єктів (наприклад, в промисловості - будівля цеху головного призначення; на транспорті - будівля залізничного вокзалу; в житлово-цивільному будівництві - житловий будинок, театр, будівля школи і ін.), тоді поняття об'єкту будівництва співпадає з поняттям будівництва.
Якщо поняття «об'єкт будівництва» і «будівництво» співпадають, загальноплощадкової роботи і споруди (інженерні мережі водопостачання, каналізації, газифікації, електропостачання і інше, а також будівлі підсобного і обслуговуючого призначення, впорядкування і ін.), що входить в комплекс будівництва головного об'єкту, вважати самостійними об'єктами не варто.

Капітальне будівництво – це особлива галузь матеріального виробництва, яка об'єднує будівельну індустрію, діяльність замовників як розпорядників капітальних вкладень, проектно-досвідчені організації, будівельні науково-дослідні інститути. Ця галузь забезпечує введення в дію основних фондів і виробничих потужностей, а також окремих об'єктів будівництва.

Капітальне будівництво – головне джерело розширеного відтворення основних фондів. Воно визначає зростання матеріально-технічної бази держави, йому належить провідна роль в поліпшення житлових і культурно-побутових умов життя народу.

В загальному виді поняття «капітальне будівництво» значне більш широке поняття «галузь» і конкретніше за таке поняття, як «сфера діяльності».
Будівництво - галузь матеріального виробництва і народного господарства, в якій створюються локально закріплені (нерухомі) основні фонді народного господарства як виробничого, так і невиробничого призначення у вигляді готової будівельної продукції.

Продукцією будівельної галузі є закінчені і підготовлені до введення в експлуатацію побудовані або реконструйовані виробничі підприємства, цехи, порти; канали, житлові будинки, школи, лікарні і інші будівлі і споруди.

Будівельне виробництво - комплекс будівельних і монтажних робіт, які виконуються в технологічній послідовності, в результаті здійснення яких створюється готова будівельна продукція у вигляді будівель і споруд. Будівельне виробництво в системі будівельної галузі є основною ланкою інвестиційного циклу.

Об'єднання різнорідних елементів в суцільну систему капітального будівництва, у тому числі в галузь «будівництво» і в будівельне виробництво, відбувається по ознаках їх функціональної необхідності і взаємодоповнюючих  організаційно-технологічних сумісних і балансове взаємопов'язаних параметрів, які забезпечують надійне досягнення кінцевого результату. В реальних умовах вже сформувалася і функціонує система капітального будівництва, структура якої відображає наукові досягнення, багаторічний досвід і одночасно недоліки існуючого управління великомасштабної системи.

Капітальне будівництво тотожне загальноприйнятому уявленню про структуру матеріальних систем як сукупність стійких зв'язків між елементами об'єкту, яке забезпечує його цілісність і тотожність самому собі, тобто збереження основних властивостей при різних зовнішніх і внутрішніх змінах.

Структура капітального будівництва не статична величина, вона має складний постійно змінний зміст. Безліч елементів, які її складають, постійно перетворюється на основні фонди і у вигляді готової будівельної продукції переходить з сфери будівництва в сферу галузей і відомств, замовників. І навпаки, нова безліч елементів з інших галузей і систем постійно переходить в сферу капітального будівництва у вигляді ресурсів, новобудов і організацій. Рух, перетворення і міжсистемна міграція цих елементів (готові об'єкти, матеріально-технічні і фінансові ресурси) відбуваються при постійній наявності і відносній постійності інших (об'єкти, які будуються, будівельні, монтажні організації і організації, які забезпечують знаряддями праці і засобами виробництва в їх зв'язку і взаємозалежності), складові організаційно-технологічну основу структуру капітального будівництва. Елементи, які постійно складають структуру капітального будівництва, неоднорідні, вони мають власні параметри і властивості, різне призначення і виконують специфічні завдання, - але тим часом функціонально є взаємопов'язані, взаємозалежні і є з'єднані спільністю цілі створення готової будівельної продукції.

У сфері капітального будівництва так чи інакше беруть участь різні галузі національної економіки, які забезпечують будівництво металом і металоконструкціями, цементом, лісоматеріалами, будівельними машинами, транспортом, пальним і енергетичними ресурсами.
В будівництві використовуються 50% продукції промисловості будівельних матеріалів, близько 18% металопрокату, 40% пиломатеріалів, більше 10% продукції машинобудівної промисловості. Будівництво обслуговують майже всі галузі промисловості. Для перевезення будівельних матеріалів, будівельних конструкцій і будівельної техніки використовуються майже всі види транспорту: автомобільний, залізничний, річний, морський і повітряний. Розмір транспортних витрат на будівництво досягає 20%.

За об'ємом проведеної продукції і кількості зайнятих людських ресурсів на будівельну галузь доводиться десята частина економіки країни.
В процесі створення основних фондів у вигляді готових до експлуатації будівель, споруд і їх комплексів беруть участь робочі кадри, знаряддя праці і матеріали. При взаємодії основних елементів будівельного процесу і створюється кінцева будівельна продукція.
В будівельному процесі виділяються три етапи:

  1. Підготовка будівництва – техніко-економічні дослідження доцільності будівництва об'єкту; проектування об'єкту і інженерно-технічна підготовка до будівництва. 
  2. Власне будівництво – на будівельному майданчику за результатом з'єднання всіх технологічних елементів будівельного процесу створюється будівельна продукція.
  3. Реалізація будівельної продукції – відбувається введення закінчених будівництвом об'єктів в експлуатацію і передача їх замовнику як основних фондів.

Трьом етапам будівельного процесу відповідають три стадії кругообігу капітальних вкладень:
– виробництво як продуктивна форма створення основних фондів;
– реалізація як форма перетворення будівельної продукції до основних фондів;
– підготовка наступного циклу відтворення з метою чергового перетворення грошових фондів в продуктивні.

Чим більше ступінь взаємодії всіх елементів будівельного процесу в часі і просторі, тим вище економічна ефективність будівництва.
Економічна суть будівельного процесу виражається витратами на його здійснення. Витрати будівельної організації розділяються на одноразові і поточні.

До одноразових витрат відносяться: основні фонди будівельних організацій, матеріальні запаси в оборотних коштах, незакінчене будівництво.
Поточні витрати - це витрати будівельної організації, які безпосередньо і побічно пов'язані із створенням об'єкту будівництва: заробітна плата, будівельні матеріали, амортизаційні відрахування, інші витрати. Загальна сума поточних витрат складає собівартість будівельно-монтажних робіт.

В техніко-економічному відношенні будівництво як галузь матеріального виробництва значно відрізняється від інших галузей народного господарства. Це пояснюється особливим характером продукції будівництва, умовами вкладення грошових коштів, їх освоєння і повернення, методами організації і управління будівельним процесом, особливостями технології будівельного виробництва.

Першою особливістю будівельного виробництва є нерухомість і територіальна закріплена будівельної продукції (об'єктів) спочатку в період створення, а потім і в період експлуатації, а також упредметнені  знаряддя праці і робітників, які постійно переміщаються по фронту робіт. Будівництво кожного об'єкту починається із створення в районі будівельного майданчика виробничої бази будівництва, яка (залежно від розмірів споруджуваного об'єкту) по своїх вартісних показниках може порівнюватися з вартістю будівництва самого об'єкту.

Розміщення будівельної продукції на певній земельній ділянці робить її залежною від вартості земельної ділянки.

Іншою особливістю будівництва є тривалість виробничого циклу, а отже і тривалість інвестиційного циклу. Тривалість будівництва кожного об'єкту визначається не тільки місяцями, а  іноді і протягом років. Це викликає вилучення капіталу з обігу і практичне його «омертвляння».
Маючи на увазі високу, вартість будівельної продукції, рішення про будівництво є украй відповідальним і  ризиковим, його ухвалення супроводиться серйозними техніко-економічними розрахунками.

Третя особливість – залежність будівництва від   природо-кліматичного впливу зовнішнього середовища. У зв'язку з цим для кожного окремого випадку розробляються свої конструктивно компановочні рішення. Товщина стін, покриттів, розміри фундаментів і т.п., а також їх вартість  знаходиться в залежності від природних умов району будівництва. Окрім цього, оплата праці будівників також поставлена в залежність від температурного режиму.

Четверта особливість – особлива форма спеціалізації з відділенням основних знарядь праці від виконавців, а також специфічні форми кооперації, коли у одного генпідрядника бути декількох субпідрядників з своєю приватною метою і завданнями.

В прямій залежності від техніко-економічних особливостей знаходиться специфічна системи розрахунків за будівельну продукцію. Вона розділяється на організації управління, фінансування і кредитування будівництва; техніко-економічної особливості організації взаємодій з іншими учасниками будівельного процесу – замовниками (інвесторами), проектувальниками, постачальниками матеріалів і устаткування. Ці взаємостосунки будуються на основі договорів підряду (контрактів). Виходячи з особливостей створення будівельної продукції, можна виявити специфіку її формування як інвестиційного товару (закріплена, нерухомість, капіталомісткість, матеріаломісткість, тривалість експлуатації і інші).
Саме ця специфіка зумовлює характер взаємостосунків учасників інвестиційного процесу, особливості обігу будівельної продукції як товару. Товарний обіг цієї продукції супроводиться не переміщенням її з однієї сфери в іншу, а зміною самих сфер, одна з яких, заміщаючи місце іншої, містить в собі продукт товарного обміну. Після здачі в експлуатацію і ухвалення готових об'єктів замовником вони покинули сферу капітального будівництва і набувають форму основних фондів різних галузей народного господарства.

Будівельний об'єкт оплачується замовником на місці, що викликає короткочасність обігу засобів при його реалізації. Виникає нерозривність фаз виробництва і реалізації будівельного продукту. Така нечіткість особливо блискуче виявляється при розрахунках з застосуванням проміжних платежів. Отже, у сфері капітального будівництва потрібно чітко розрізняти поняття готової і реалізованої продукції. Розрахунки здійснюються за умовно готову продукцію – за етапи робіт, за виконання конструктивних частин будови або видів робіт.

Таким чином, будь-яка оплата за фактично виконані і передані на баланс замовника будівельно-монтажні роботи для генерального підрядчика є реалізацією. У субпідрядних організацій реалізацією вважаються сплачені генпідрядником комплекси спеціальних робіт, виконаних по даному будівництву.

Переглядів: 8853

Повернутися до змісту: Економіка будівництва

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.